Čína x Indie

Válka v Gruzii, Kosovo,Válka ve Vietnamu,...
Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Desátník
Desátník
Příspěvky: 16
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Čína x Indie

Příspěvekod Zelený mužíček » stř 3 čer, 2020 19:06

Čína x Indie

Pod Himálajem roste napětí, Čína poslala k indické hranici tisíce vojáků

Na hranici dvou nejlidnatějších států světa je v posledních týdnech pořádně horko. Mezi indickými a čínskými vojáky došlo k nejméně dvěma potyčkám, které si vyžádaly desítky zraněných. Jako mediátor sporu se nabízí americký prezident Donald Trump.
Podle posledních zpráv indických médií poslala Čína k hranici v oblasti Ladakh tisíce vojáků s vojenskými vozidly a těžkou technikou. Stanice NDTV odvysílala satelitní snímky naznačující, že Čínská lidová armáda v posledních týdnech rozšiřuje svoji základnu ležící asi dvě stě kilometrů od hranic a buduje zde novou ranvej.

Kód: Vybrat vše

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/indie-cina-hranice-napeti-sikkim-ladakh.A200528_143224_zahranicni_aha

Ganelon
Četař
Četař
Příspěvky: 31
Registrován: ned 19 led, 2020 12:05

Re: Čína x Indie

Příspěvekod Ganelon » pát 19 čer, 2020 15:19

Dávný spor o hranice se vyostřuje. Indové bojkotují "made in China" a pálí vlajky
Po celé Indii končí v plamenech čínské vlajky, fotografie prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga nebo produkty označené nápisem Made in China. V posledních týdnech se Indií šíří protičínské nálady, které nabírají na síle kvůli koronaviru a také sporům, které obě země mají na hranicích.
Na téměř tři a půl tisíce kilometrů dlouhé hranici mezi dvěma nejlidnatějšími zeměmi světa zemřelo od konce 40. let, kdy Indie a Čína začaly vést územní spory, přes dva tisíce lidí. Jejich počet výrazně vzrostl na začátku tohoto týdne, kdy si střet mezi vojáky vyžádal dvacet obětí z indické strany a nespecifikovaný počet z té čínské. Jde o nejvíce mrtvých za posledních 45 let.


Kód: Vybrat vše

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/indie-vs-cina-spor-o-hranice-se-vyostruje/r~dfa06d3cb16a11eab0f60cc47ab5f122/

Troubridge
Desátník
Desátník
Příspěvky: 16
Registrován: sob 15 úno, 2020 19:35

Re: Čína x Indie

Příspěvekod Troubridge » ned 13 zář, 2020 8:44

Čína a Indie se dohodly na stažení vojsk ze sporné hraniční oblasti
Indičtí a čínští ministři zahraničí se dohodli na stažení vojsk ze sporné hraniční oblasti mezi oběma zeměmi. Zavázali se rovněž udržovat náležitý odstup a uvolňovat napětí ve sporné hraniční oblasti Ladákh, kde v červnu došlo k nejkrvavějšímu střetu těchto dvou jaderných mocností za několik desetiletí.
Šéf indické diplomacie Subrahmanjam Džajšankar jednal se svým čínským protějškem Wangem I v Moskvě a oba muži se shodli, že „současná situace v hraničních oblastech není v zájmu ani jedné strany“.

Neurčili přitom časový harmonogram stažení desetitisíců vojáků, kteří jsou na obou stranách hranice již od letošního května, domluvili se však, že se budou řídit předchozími dohodami. Ubezpečili se rovněž, že budou v pohraničí dodržovat mír a klid a vyhnou se jakýmkoliv krokům, které by mohly situaci vyhrotit.

Kód: Vybrat vše

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/indie-cina-himalaj-hranice-vojska-stret-konflikt.A200911_110348_zahranicni_bro

Ganelon
Četař
Četař
Příspěvky: 31
Registrován: ned 19 led, 2020 12:05

Re: Čína x Indie

Příspěvekod Ganelon » pát 19 úno, 2021 21:32

China confirms 4 died in June clash on India border
BEIJING — China's military on Friday (Feb 19) named four soldiers killed in a brawl with Indian forces last year, the first confirmation of deaths by Beijing from the border clash that also killed at least 20 Indian soldiers.The Chinese soldiers "sacrificed themselves" during the June confrontation in the contested Galwan Valley border area with an unnamed "foreign military", the defence ministry said.


Kód: Vybrat vše

https://www.todayonline.com/world/china-confirms-4-died-june-clash-india-border


Zpět na „Poválečné období“