.45 ACP

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4369
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

.45 ACP

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 22 lis, 2012 19:52

.45 ACP

.45 ACP (Automatic Colt Pistol) je pistolový náboj zkonstruovaný Johnem Browningem v roce 1905 pro použití v jeho prototypu pistole Colt, která byla poloautomatická. Z toho se později vyvinula pistole M1911, která byla roku 1911 převzata americkou armádou.

Tento náboj se stal jedním z nejúspěšnějších vůbec, jak při vojenském použití, tak při použití civilisty. Od svého vytvoření na něj bylo komorováno nespočetně zbraní (pistolí a samopalů; revolvery jsou v této ráži obrovskou vzácností).

Konstrukce a historie

Americké jezdectvo kupovalo a testovalo na přelomu 19. a 20. století velké množství zbraní. Po mnoha testech a zkušenostech jiných armád došli k závěru, že minimální ráže má být .45 .

Firma Colt pracovala s Browningem na vývoji ráže .41 v roce 1904 a když v roce 1905 jezdectvo požadovalo ráži .45, předělali svoji pistoli na tuto požadovanou ráži. Výsledkem byl Colt Model 1905 a nový náboj .45 ACP.

Náboj měl původně střelu o hmotnosti 13 g a úsťovou rychlost 275 m/s. Po mnoha zkouškách se ale zjistilo, že lepší je hmotnost 15g a rychlost 260 m/s.

Tento náboj je velmi podobný výkonem náboji .45 S&W. Ve srovnání s nábojem .45 Colt je pouze o trochu méně výkonný, ale je mnohem kratší.

Výkon

Jedná se o jeden z nejefektivnější pistolových nábojů určených pro boj. Kombinuje velmi dobrou přesnost se zastavovacími schopnostmi proti lidským útočníkům. Dále má přijatelný zdvih a zpětný ráz a nízký světelný záblesk při výstřelu.

Jako mnoho jiných pistolových nábojů dosahuje nízké úsťové rychlosti, a proto není příliš vhodný proti neprůstřelným vestám. Jeho další nevýhodou jsou větší rozměry, s čímž souvisí jednak vyšší výrobní náklady, ale také skutečnost, že se jich do zásobníku nevejde příliš mnoho (obzvlášť v porovnání s nábojem 9 mm Luger). To je častý důvod, proč si lidé kupují raději zbraně komorované na jiné, rozměrově menší náboje. Z tohoto hlediska je také nepříjemné, že když výrobce zbraně použije dvouřadý zásobník, tak je rukojeť zbraně příliš velká a pro většinu lidí tudíž nepohodlná. Proto i různé policejní jednotky dávají přednost nábojům typu .40 S&W a .357 SIG[1]

I při použití neexpanzivní střely je tento náboj efektivní vůči lidským cílům. Svými parametry totiž při průletu tkáněmi vytvoří velký a poměrně trvalý střelný kanál. V několika poslední desetiletích se objevily moderní střely typu hollow-point (HP), které měly zvýšit expanzivní potenciál střely a tím i pravděpodobnost zastavení útočníka. Vzhledem k nízké úsťové rychlosti střely je expanze nespolehlivá. Výjimkou je varianta +P (používá vyšší tlak při výstřelu, než je podle specifikace dovoleno) se skoro o 20% vyšší rychlostí.

Výhodou většího průměru střely je nižší šance prostřelení cíle skrz. Tím se snižuje pravděpodobnost zranění dalších osob, které nebyly cílem střelby.

Vzhledem k tomu, že všechny standardní laborace tohoto náboje jsou podzvukové, tak se jedná o jeden z nejsilnějších nábojů, na který se dá dobře použít tlumič hluku výstřelu.

Synonyma názvu
.45 Auto
11.43 x 23 mm

Obrázek
.45 ACP se střelou typu hollow-point v porovnání s nábojem .22LR

Příklady střelných zbraní používajíc náboj .45 ACP:

American Derringer Semmerling LM4 pistole
AMT Hardballer pistole
Beretta 8045 Cougar pistole
Beretta Cx4 Storm
CZ-97B pistole
Zigana C45
De Lisle carbine
Detonics pistole
Downsizer Corporation WSP (Nejmenší pistole na světě)
FP-45 Liberator pistole
Glock 21, Glock 30, Glock 36 pistole
Heckler & Koch HK45 pistole
Heckler & Koch USP pistole
Heckler & Koch P7 pistole
Heckler & Koch UMP samopal
Hi-Point .45 ACP pistole
Kahr Arms P45
Kahr Arms PM45
IMI Uzi samopal
La France M16K samopal
LAR Grizzly Win Mag samopal
M1911 pistole (různí výrobce)
M1917 revolver
M3 submachine gun samopal
MAC-10 samopal
Marlin Camp 45 karabina
Para-Ordnance
Ruger P345 pistole
Ruger P90 pistole
M1917 Revolver revolver
S&W Model 25-2 revolver
S&W Model 625 revolver
S&W Model 625 Mountain Gun revolver
S&W SW99 pistole
Smith & Wesson M&P 45 pistole
SIG P220 pistole
SIG P245 pistole
Springfield Armory XD-45 pistole
Star Megastar
Star Model PD pistole
Některé pistole zbrojovky Taurus
TDI KRISS Super V XSMG samopal
Thompson samopal


Made in wiki
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Zpět na „Ostatní“