Baterie NiCD - citlivý silák !

Airsoftové zbraně a munice
yustme
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 3 říj, 2007 18:19

Baterie NiCD - citlivý silák !

Příspěvekod yustme » čtv 20 pro, 2007 12:32

V dnešní době se využívaj dva typy baterek a to NiCD a NIMH. Samozřejmě je na ne trhu ještě hafo jinech druhů jako Li-Pol,Tůžkové :D (pouze pro lepší zbraně), Li-Lon, ale ty se nepoužívaj, protože nedávaj velký proudy jako NiMH a NiCD.

Rozhod jsem se sem napsat pár řádků právě o baterii NiCD, protože jí vlastnim a hodně z nás jí má taky.

Výbíjecí proud u baterie ( maximální proud, kterej může baterie vyvinout) je o něco víc než 2xjejí kapacita. Příklad 1700mAh = 3,4A atd. Další její velkou výhodou je možnost rychlonabíjení. Pokud na to máte nabíječku, tak vám baterka vydrží až 1500 cyklů rychlonabíjení a pořád bude mít 80% původní kapacity ( nesmí dojít k přebití baterie!!)

Jak teda správně zacházet!?
Ze začátku se musí baterie úplně nabít a vybít ( minimálně 10x) než získá celou svojí kapacitu. Baterkám tady dělá dobře, když je pravidelně používáte! Správně by se měli nabíjet 1/10 proudu jejich kapacity (1700mAh baterka = proud 170mA) a to po dobu 10-12 hodin. Pokud chcete používat rychlonabíjení, tak se baterka nabije do 1h, ale je potřeba mít profi nabíječku ( chystam se jí postavit ).

Jaké články kupovat?!
Články jsou velice nachylný na teplo a proto, když si je někdo budete chtít doma spájet, tak jim rovnou dejte bye bye. Malý články do 600mAh jsou nejlepší Sanyo, ale otázkou softu je kapacita>1700mAh a tam už značka moc nerozhoduje( špička je Panasonic a Sanyo).

Jak se k nim chovat ve zbrani?!
Baterky ať už NiCD nebo NiMH maj rády sucho a šetrný zacházení! Nesvědčí jim zima ani teplo, když necháte baterku přes noc venku, tak ráno s ní rozsvítíte tak žárovku na 1,5V. Samozřejmě maj i nějakej vnitřní odpor, takže se časem vybíjej, ale při frekvenci našeho hrání v létě to je nepodstatná stránka.

Rozdíl mezi NiMH a NiCD ?!
To je asi ta nejpodstatnější věc takže si piště panáčkové:
NiMH = skladovat nabité !!
NiCD = skladovat vybité !!


Závěrem:
Když baterku, tak značkovou a neskládat si jí doma. Hlavně nekupujte nějaký Kean baterky a noname papírový baterky a nepájejte je doma! Ještě se pokusim udělat článek o tý rychlonabíječce!

skret
Rotný
Rotný
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 29 kvě, 2008 17:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skret » čtv 29 kvě, 2008 18:33

nechci tady zavádět ňáký rebélie ale maximální vybíjecí proud zde zmíněné baterky (sanyo 1700mAh) je 50Ah a maximální nabíjecí je 2,6Ah.
a věřte mi jednak je to ze spolehlivejch zdrojů a za druhý ja tyhle baterky používám do RC modelů kde se proudový odběr pohubuje od 20 do 40Ah. baterky mám již ňákej patek a jsou stále ok.

yustme
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 3 říj, 2007 18:19

Příspěvekod yustme » čtv 29 kvě, 2008 18:50

50Ah ?? co to jako má znamenat .. to neni jednotka proudu, ale jednotka náboje(kapacity), pokud vim tak proud se udává v Ampérech a ne ampér hodinách, jinak s tim maximální vybíjecim proudem to je ošemetný .. dvoj násobek se uvání na cyklický nabíjení .. tohle maximum je fakt co z tý baterky kdy můžeš dostat (prostě žádnej stand-by mod) .. ale jako taky jsem z nich dostal tak 44A

skret
Rotný
Rotný
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 29 kvě, 2008 17:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skret » čtv 29 kvě, 2008 19:06

sry...chybka...samozřejmě v amperách(A) ale za tou hodnotou si stojim vzhledem že na to mám připojenej motor co bere 15-40A


Zpět na „Airsoft - Zbraně a munice“