Stránka 1 z 1

CADPAT

Napsal: úte 31 kvě, 2011 17:06
od Jan Shturmovik
CADPAT
CADPAT, neboli CAnadian Disruptive PATtern (Kanadský maskovací vzor) , je digitální kamuflážní vzor používaný v současnosti Kanadskou armádou.

Objevuje se ve třech různých variantách: vzor pro mírné pásmo a džungli (anglicky temperate woodland - TW), vzor pro suché oblasti a pouště (anglicky arid region - AR) a vzor pro arktické podnebí.

Obrázek

CADPAT byl původně plánován jen jako vzor určený pro použití u potahu na helmu, v rámci programu Clothe the Soldier. Ale během testů u pěchoty se zjistilo že jeho maskovací schopnosti převyšují (s ohledem na terén) veškeré dosavadní maskovací vzory a tak padlo rozhodnutí použít CADPAT i u ostatních výstrojních součástech. Po počátečních problémech s výrobou, byly nové uniformy plošně zaváděny v roce 2001 a 2002. Vzor AR byl zaváděn později - v letech 2002 až 2004 a to především u jednotek v Afghánistánu. Vzor pro arktické podnebí se stále nachází ve fázi testů.

Uniformy v CADPATu nahradily starší olivově zelené polní uniformy používané od roku 1960 a také příležitostně u výsadkářů použivané Britské uniformy ve vzoru DPM.

Napsal: úte 31 kvě, 2011 17:23
od Jan Shturmovik
Pár fotek pro doplnění

Obrázek

Obrázek

Obrázek