Army Combat Uniform

Vybavení vojáků
Jan Shturmovik
Četař
Četař
Příspěvky: 30
Registrován: ned 4 dub, 2010 17:28

Army Combat Uniform

Příspěvekod Jan Shturmovik » úte 31 kvě, 2011 16:47

Army Combat Uniform

Army Combat Uniform, nebo také ACU, je nová bojová uniforma Armády Spojených států. Používá digitálně vytvořený univerzální kamuflážní vzor ACUPAT, skládající se z prvků zelené, pískové a šedé barvy pro všestranné použití v mírném pásu, poušti i městském prostředí. Zároveň zahrnuje spoustu praktických vylepšení založených na přáních a upozorněních řadových vojáků. Nová uniforma se začala používat v roce 2007, a to poté, co podobná nová digitální uniforma MARPAT zaznamenala úspěch u Americké Námořní pěchoty.

Nahrazování starých uniforem Battle Dress Uniform v lesnim vzoru Woodland a Desert Combat Uniform s pouštní kamufláži (používaných od roku 1981, resp. od 1993) se započalo na počátku roku 2005, nové uniformy dostali jako první příslušníci armády v bojových misích.

Obrázek

ACU
Kromě nového vzoru, má nová uniforma i odlišný střih:

Upravený límec, který se dá nosit klasickým způsobem nebo zvednutý. Účinný proti prachu a zároveň chrání vojákův krk před odřením při použití balistické ochrany.
Hodnostní označení je na hrudi mezi kapsami.
Všechny nášivky jako hodnost nebo označení jednotky jsou připevněny suchými zipy. Výjimkou je označení krevní skupiny.
Zapínání je vepředu na oboustranný otevíratelný zip.
Na rukávech a loktech jsou kapsy pro vložení chráničů.
Na předloktí levého rukávu je kapsa na psací potřeby.
Kapsy na rukávech se suchým zipem pro identifikační barevnou státní vlajku USA, znak divize nebo jednotky a IR identifikační štítky pro snadnější rozpoznání při nočním boji

Obrázek

Univerzální kamufláž
Velká změna kterou ACU přináší je kamufláž. Ta vychází z Universal Camouflage Pattern, tedy univerzální kamuflážní vzor. Spojuje jak lesní, tak pouštní a městské maskování do jednoho vzoru. Tato kamufláž poskytuje horší krytí v lesním prostředí, ale zato daleko lepší v pouštním a městském prostředí. Je to dáno tím, že Americká armáda se dnes angažuje hlavně kolem Blízkého Východu a okolních pouštních nebo travnatých oblastech, a navíc dnešní městské oblasti jsou daleko rozsáhlejší než dříve, a do nich se uniforma také hodí. Americká armáda vychází z toho, že neočekává boje v typických lesních prostředích, jako např. v Evropě. Proto je uniforma zaměřena hlavně na pouštní/městské prostředí. Víceméně však poskytuje slušné krytí kdekoliv. Naprosto nejlépe tato kamufláž funguje v travnatém prostředí.

Obrázek

Kritika
Někteří američtí vojáci nejsou z ACU moc nadšeni. Hlavní důvodem je samotný maskovací vzor, který je oproti ostatním maskovacím vzorům ve značné nevýhodě - použité barvy jsou nevhodné do jakéhokoliv prostředí. Uniforma je příliš světlá pro les, pro poušť má zase nevhodné barvy (z dálky uniforma vypadá jako šedá).
Vojáci mají i výhrady k samotnému střihu resp. ke kvalitě šití.

Obrázek

Jan Shturmovik
Četař
Četař
Příspěvky: 30
Registrován: ned 4 dub, 2010 17:28

Příspěvekod Jan Shturmovik » úte 31 kvě, 2011 16:50

Army Combat Uniform

Pár fotek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Petr
Četař
Četař
Příspěvky: 31
Registrován: pát 3 čer, 2011 19:59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr » pát 3 čer, 2011 20:05

Snímek z Iráku

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4545
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Army Combat Uniform

Příspěvekod Michal Kroužek » stř 31 črc, 2013 18:49

Americké vojačky dostanou nové uniformy. Nosit je mohou i drobní muži
Pentagon začal členkám americké armády vydávat nové, lépe padnoucí uniformy. Vyslyšel tak letité stížnosti vojaček, že jim stávající univerzální stejnokroje nesedí. Kvůli těsnému střihu na hrudi a v bocích musely často sáhnout po větších velikostech, ve kterých vypadaly poněkud neforemně.

Armádní výzkumné středisko v Naticku nedaleko Bostonu se problémem nepadnoucích uniforem zabývalo už od roku 2009. Až teď se však oblečení nového střihu dostává mezi řadové vojačky.

Pokračování na:

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.idnes.cz/zenske-uniformy-v-usa-0uz-/zahranicni.aspx?c=A130730_153015_zahranicni_mlb


Článek o Army Combat Uniform (ACU) na Vojsku.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!


Zpět na „Výstroj a militárie“