Vývoj zbraní od 1.poloviny 18.století

Výzbroj a přezbrojování vojska
DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Vývoj zbraní od 1.poloviny 18.století

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 20:23

omlouvám se,že tak dlouho čekáte....no hele mam takovou otázečku....moderní pušky jak je známe začaly používat Prusové,že? díky tomu vyhráli nad Rakouskem válku a ten německje spolek sjednotili. To už měli nábojnice. Od tý doby se to do 2. sv. války změnilo jak? (nábojnice), protože když uvážíme,že to bylo vlastně skoro poprví použitý a v tý bitvě co byla ještě nebyly asi pistole na patrony (prsotě náboje jak je známe dneska),tak jak to teda vypadalo?

Takže otázky: jak vypadaly náboje do pušek co měli prusové,měly pistole náboje jak je známe,nabíjely se ty pušky podobně jako K98?

---------------------------
EDIT Michal Kroužek
Přesunuto z témata Výzbroj armád 2.svetové války od tohoto příspěvku, který začal řešit pruské zbraně a vznik prvních moderních nábojů a zbraní a jejich další vývoj.

Uživatelský avatar
JRut
Redaktor
Příspěvky: 277
Registrován: ned 13 srp, 2006 13:18
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JRut » pát 15 čer, 2007 20:28

V tomhle případě vývoj moc nepokročil, pokud si vzpomenete na westerny, tam se nábojnice nijak neliší od těch současných a to je ze stejného obobí (okolo US občanské války a po ní).
Lidé kteří zapomenou svou minulost jsou odsouzeni k tomu aby ji prožili znovu.

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 20:30

tak podle ameriky se všechno řídilo,ale v době prusko-rakouský války to bylo přecejen trošku jinačí,ne? dyť colty prušáci neměli..navíc to vyhráli díky tomu,že každá pruská baterie měla detailní mapu jakou mělo jen rakouský velení,lepší komunikace a ty proklatý zadovky

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 20:45

kde ste kluci? :shock:

Uživatelský avatar
JRut
Redaktor
Příspěvky: 277
Registrován: ned 13 srp, 2006 13:18
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JRut » pát 15 čer, 2007 20:48

OK, takže první nábojnice byly z papíru, uvnitř byla kulka a prach, za kulkou zápalka. To se používalo v jehlovkách. Úderník (jehla) propíchla papír a údeřil na zápalku.
Ve Francii pak vznikl kovový náboj s vnitřní zápalkou u kraje dna(C. Lefaucheux - 1850), později ve středu dna. Pak ještě přišlo vylepšení (Anglie 1864) v podobě vnější zápalky, kdy nebylo potřeba zdeformovat dno nábojnice aby se vznítila zápalka (to navíc znemožňovalo přebíjení).
Současnou podobu dostaly nábojnice v roce 1865 (E.M. Boxer - Anglie), resp. 1868 (H. Berdan - USA).
Lidé kteří zapomenou svou minulost jsou odsouzeni k tomu aby ji prožili znovu.

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 20:50

tím jsi ale neodpověděl na zásadní otázku....jak to vapadalo za rakousko-pruský války (foto výhodou) :D

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4286
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » pát 15 čer, 2007 20:51

No zadovky a předovky už je trošku jiný píseček. O takových zbraních se těžko hledá víc infa.
Moderní náboje vznikají okolo roku 1866
militaria.cz

Kód: Vybrat vše

Pušky systémů Dreyse a Lorenz ve válce 1866 - legendy a skutečnost
Vladimír Dolínek
   
V Československu můžete sázet na sportovní zápasy a na koňské dostihy. V Anglii na každou událost, která musí skončit jednoznačným výsledkem. Bylo tomu tak i před 125 lety a když začínala prusko-rakouská válka, v Londýně uzavírané sázky vyzněly 7 : 1 ve prospěch rakouského vítězství. Obdobné názory převládaly i jinde v Evropě, a to nejen v laické veřejnosti, ale i mezi vojenskými odborníky. V průběhu jediného týdne na přelomu června a července 1866, v řadě velkých bitev i menších srážek se rakouská armáda prakticky zhroutila. Nečekaný průběh války bylo třeba vysvětlit a rychle se nalezly dva hlavní důvody: nepříliš spravedlivě byl z neschopnosti obviněn rakouský vojevůdce Benedek a jednostranně byly zveličeny přednosti pruských jehlovek.Nicolaus Dreyse objevil, že ke vznícení perkusní zápalky není nutný úder kohoutu na celou plochu zápalky, ale že k tomu postačí bodnutí jehlou. Pro své zbraně sestrojil jednotný náboj s papírovým obalem, tedy bez vlastního těsnění. Zápalka byla umístěna uprostřed náboje, mezi střelou a střelným prachem a k jejímu zasažení byl nutný dlouhý, jehlový úderník, podle něhož dostala zbraň pojmenování: jehlovka. Svoji konstrukci se Dreyse pokusil uplatnit u předovek a teprve po komplikacích s tím spojených a po nehodách, k nimž při nabíjení jehlovek - předovek docházelo, uplatnil Dreyse svoji myšlenku u zadovek a sestrojil válcový závěr, jímž se trvale zapsal do dějin zbrojní techniky. Nebyl to však ještě týž válcový závěr, jaký známe z dnešních kulovnic a malorážek, zdokonalený Mauserem a dalšími konstruktéry. Manipulace s Dreyseho závěrem byla složitější a předpisové nabíjení pruské jehlovky mělo šest temp, každé o dvou pohybech. Tvrzení - obvyklé i v naší nejnovější historické literatuře - že "pruský pěšák mohl střílet 3-5x rychleji než rakouský", neodpovídá skutečnosti. Reálná je 2,5-3x větší rychlost, což ověřily i praktické zkoušky, provedené před pěti lety v pražském vojenském muzeu.

Kolem Dreyseho zadovek a Lorenzových předovek se v naší (ale i v zahraniční) literatuře nakupila řada smyšlenek a legend. Patří k nim zejména názor, že "zadovka se dala nabíjet i vleže, zatímco rakouský pěšák musel předovku nabíjet vstoje" (Vojenské dějiny Československa, II. díl, Praha 1986, s. 379), názor formulovaný někdy i tak, že "předovka… vylučovala střelbu vleže" (rukopis "Bitva u Hradce Králové 1866", připravený k letošnímu jubileu). Druhý případ je pochybný již z hlediska logiky, protože nikdo nezdůvodní, proč by po nabití pušky ve stoje nemohl voják ke střelbě zalehnout. Ale i tvrzení o nemožnosti nabíjet vleže předovky, a to konkrétně armádní pušky Lorenzovy konstrukce, je nepravdivé a autoři tohoto výroku neměli nikdy v ruce rakouský předpis z roku 1862 - "Abrichtungs-Reglement für die kaiserlich-königlichen Fuss-Truppen".

   
Zvětšit...

V tomto služebním předpise, podle něhož byla před válkou 1866 cvičena rakouská pěchota, by nalezli údaje o nabíjení Lorenzových předovek vkleče, vsedě i vleže a údaje o střelbě z pušek v těchto pozicích. Technicky možné to tedy bylo a jinou skutečností je, že boj vleže neodpovídal taktickým zásadám 60. let minulého století a byl připouštěn pouze ve výjimečných situacích. To ovšem platilo pro obě strany a charakteristická je epizoda z bitvy z České Skalice v roce 1866: když pruští vojáci v husté palbě začali zalehávat, komentoval to pruský generál Steinmetz slovy, že na zemi může ležet pouze ten voják, který padl.


Zvětšit...
   
Jinou nepřesností, jež se občas objevuje, je tvrzení o nedostatečné znalosti jehlovek díky jejich utajování. Je pravda, že jehlovka byla v roce 1841 zavedena do pruské výzbroje jako "lehká perkusní puška" a až v roce 1855 bylo označení změněno na "jehlovka vzor 1841". V 60. letech byly však pruské jehlovky již všeobecně známé a v rakouském vojenském tisku najdeme odbornou studii srovnávající pruskou jehlovku s rakouskou předovkou ještě před tím, než se mohli s účinky jehlovek seznámit rakouští vojáci bojující roku 1864 po boku Prusů ve válce s Dánskem.


Pro mnohé bude dnes asi překvapující zjištění, že pruské jehlovky měly menší přesnost a průbojnost střely a kratší dostřel než rakouské předovky. Pruské pušky - ve srovnání s rakouskými - měly i větší hmotnost, větší ráži a též řadu technických nedostatků, k nimž např. patřilo nedokonalé utěsnění závěru proti unikání prachových plynů, časté lámání jehlového úderníku apod. Jedinou velkou výhodou pruských jehlovek, která se však ukázala být podstatnou, bylo rychlejší nabíjení a větší rychlost palby, i když nebyla tak vysoká, jak se dnes mnohý domnívá. Rakouská taktika bodákových útoků v hustých sevřených řadách byla pak právě tím, co znevážilo přednosti rakouských zbraní a eliminovalo nedostatky pruských jehlovek.

Nesporné ovšem je, že Dreyseho pušky, přes všechny své vady a dětské nemoci, byly perspektivní konstrukcí, jež významně ovlivnila vývoj palných zbraní. Existovaly sice již zkušenosti s použitím jehlovek za války 1864 i s použitím různých zadovek a dokonce opakovaček v americké občanské válce 1861-65, ale teprve pruské vítězství v roce 1866 se stalo rozhodujícím impulsem pro okamžité zásadní změny ve výzbroji všech armád, pro změny ve výcviku vojsk, v taktice atd.

Konkrétní úlohu pruských jehlovek i rakouských předovek ve válce 1866 musíme však hodnotit střízlivě, objektivně a nepodléhat pokušení vysvětlovat rakouskou porážku příliš jednoduše. Musíme hovořit nejen o jehlovkách, ale i o taktice a strategii, o výcviku a vzdělanostní úrovni prostých vojáků i důstojníků a generálů, o ekonomické situaci Pruska a Rakouska, o tom, kolik prostředků před rokem 1866 tyto státy věnovaly na armádu a na její výzbroj i o mnoha dalších věcech. Ostatně, mohu zakončit tím, co napsaly Národní listy 5. července 1866, tedy bezprostředně po bitvě u Hradce Králové: "Porážku tuto nezavinily pruské zápalné pušky, tu zavinil vše utlačující, duchaprázdný, ano hříšný systém, kterým se u nás vládlo."

(Příspěvek na konferenci k 125. výročí války 1866 - Hradec Králové 6. - 8. 6. 1991)

Ilustrace archiv autora

© Militaria, Elka Press


Obrázek
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
JRut
Redaktor
Příspěvky: 277
Registrován: ned 13 srp, 2006 13:18
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JRut » pát 15 čer, 2007 20:56

DC píše:tím jsi ale neodpověděl na zásadní otázku....jak to vapadalo za rakousko-pruský války (foto výhodou) :D


To je ohromně jednoduchý sehnat takhle starou fotku :D Zkus zapojit představivost.
Lidé kteří zapomenou svou minulost jsou odsouzeni k tomu aby ji prožili znovu.

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 20:57

hezké...ale sakra co ty fotky :D

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 20:59

hele dyť ta pruská vypadá skoro jako K98....proč měly pak už ty puška takovýhle nabíjení?dyť by snad bylo jednoduššíudělat automatiku jako u M1 Garand (v tý době), že by nábojnice vypadla po každym výstřelu a nová tam šla.......to je nenapadlo? :shock:

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4286
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » pát 15 čer, 2007 20:59

Jednu máš u článku. Stačí zaktualizovat.
Jinak o nábojích je na Vojsku článek střelivo v sekci výzbroj a výstroj
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 21:01

Hezké..a jak to vypadalo s pistolema? Já znám jen nabíjecí zepředu a pak až colty :oops:

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » pát 15 čer, 2007 21:07

[3.68% ze všech příspěvků]

:D

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4286
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » pát 15 čer, 2007 21:08

Tohle by měl být náboj perkusní zadovky:
Obrázek

Výzbroj a výstroj pruské armády v roce 1866

Kód: Vybrat vše

http://www.trutnov.cz/1866/zbrane/zbran6.html


Výzbroj a výstroj rakouské armády v roce 1866

Kód: Vybrat vše

http://www.trutnov.cz/1866/zbrane/zbran3.html


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
JRut
Redaktor
Příspěvky: 277
Registrován: ned 13 srp, 2006 13:18
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JRut » pát 15 čer, 2007 21:10

Takže jsem našel postup plnění prussian-like nábojnice:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) JRut dne pát 15 čer, 2007 21:37, celkem upraveno 1 x.
Lidé kteří zapomenou svou minulost jsou odsouzeni k tomu aby ji prožili znovu.


Zpět na „Výzbroj armád“