Zajímavé články

Zde můžete volně pokecávat o všem možném.
Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4529
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Zajímavé články

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 14 bře, 2015 17:46

Zajímavé články

Ako rozbiť NATO?
Deň vstupu Českej republiky do Severoatlantickej aliancie si pripomenieme trocha netradične. Dopredu upozorňujem že článok pozostáva z autorskej imaginácie a úvah voľne prepojených faktami. Zadanie je jednoduché – ako rozbiť NATO?

Množinu možných riešení je z jednoduchého dôvodu možné hneď okresať o tie vojenské. Konfrontácia na bojovom poli s najsilnejšou vojenskou alianciou, ktorej členmi je hneď niekoľko krajín vybavených nukleárnymi zbraňami jednoducho nie je dobrý nápad. „Srdcom“ Severoatlantickej aliancie je článok 5 Washingtonskej zmluvy. Zásadné spochybnenie princípu kolektívnej obrany by viedlo k rozkladu funkčnosti a zmyslu NATO, čo rozhodne napĺňa potreby zadania. Jeho možné plnenie plne závisí od politickej vôle účastníkov. Sám o sebe negarantuje (pdf) žiadnu konkrétnu formu pomoci napadnutej krajine.

Zásady stratégie kážu identifikovať a vo svoj prospech využiť slabiny oponenta. Výrazne asymetrický charakter aliancie ponúka dve dobre odlíšiteľné konfliktné línie. Prvou je postavenie USA voči zvyšku a v rámci európskeho piliera možno hovoriť o trecích plochách medzi starými a novšími členmi.

Líšiace sa záujmy a vôbec schopnosť pomenovať ich, pocit ohrozenia a v neposlednom rade dostupné prostriedky spoločne poslúžia ako živná pôda pre nesúlad, spory a nedôveru. Časť európskych zemí bude pozorne dívať južnú hranicu Európy, ďalšia s obavami sledovať dianie na východe, ďalšie budú veľmi pravdepodobne z dôvodov ekonomických problémov a politickej nestability zamerané na seba. Častokrát strastiplné hľadanie spoločenského konsenzu na úrovni jednotlivých štátov otvára dvere využitiu všeobecnej nedôvery k establišmentu a protiamerických nálad. Česká republika aj Slovensko sú dobrými príkladmi, že ak nie významná tak určite hlasná časť spoločnosti sa nestotožnila s členstvom v aliancii. NATO je stále vnímané ako oni, nie my.

Kód: Vybrat vše

http://www.onwar.eu/2015/03/12/ako-rozbit-nato/#more-9679
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Smrtibič
Četař
Četař
Příspěvky: 51
Registrován: sob 25 kvě, 2013 19:48

Re: Zajímavé články

Příspěvekod Smrtibič » úte 20 pro, 2016 9:43

Narazil jsem na zajímavý článek rozebírající proč v USA ve volbě prezidenta nemají jednotlivé státy váhu odpovídající počtu obyvatel daného státu.
Neviděl jsem vhodné téma a pro volby jsme extra nové zakládat nechtěl, tak to umístím zde, snad to tak může být.

Kód: Vybrat vše

https://kechlibar.net/wordpress/2016/12/17/kolegove-volitele/


Zpět na „Volný pokec“