Stránka 1 z 3

Koronavirus COVID-19

Napsal: sob 14 bře, 2020 8:57
od Gray Fox
Koronavirus COVID-19

Z virového bojiště, aneb něco k aktuální situaci v Evropě

No dobře, šíří se nám to, šíří. Co dál?

Říká se, že vojenské štáby se vždycky připravují na tu minulou válku, a dost možná je tomu tak i v případě koronavirové epidemie. Nejlepší výsledky totiž zatím mají Tchaj-wan, Hongkong a Singapur, tři země, které byly výrazně zasaženy původním SARSem roku 2003. V jejich případě se „minulá válka“ ukázala být dost podobná té dnešní, tudíž tamní zdravotní systémy a úřady vědí lépe než ty naše, co se osvědčilo a co tedy dělat. Vyplatilo by se kopírovat od nich ty nejúčinnější postupy, i když naše obyvatelstvo zdaleka není tak disciplinované jako to jejich.


Kód: Vybrat vše

https://kechlibar.net/2020/03/12/z-viroveho-bojiste-aneb-neco-k-aktualni-situaci-v-evrope/

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: ned 15 bře, 2020 18:40
od Bedrník
Itálie hlásí smutný rekord, za den zemřelo na koronavirus 368 lidí
Počet nakažených koronavirem ve světě dál roste a blíží se k 160 000 případům, mrtvých je už celosvětově téměř 6000 a uzdravených 78 000. V Evropě některé státy zavádí nová bezpečnostní opatření, ke skupině zemí s přísnými pravidly se přidala Francie, Španělsko a Rakousko. To je zároveň po Itálii druhou nejhůře zasaženou zemí v Evropě. V Itálii zemřelo za poslední den na koronavirus 368 lidí, jde o dosud nejvyšší denní nárůst obětí celosvětově.


Kód: Vybrat vše

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-cesku-je-uz-214-nemocnych-spanele-maji-zakaz-vychazeni-93103

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: pon 16 bře, 2020 1:01
od Duke

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: úte 17 bře, 2020 19:30
od Filipika
Duke píše:Tady máte interaktivní mapu:

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6Díky Duku. Dost smutné, že vyspělá Evropa to schytává nejvíc a zaostalé země jsou skoro nedotčené.


Češi vyrobili roušku, která zabíjí koronavirus. K dispozici bude za pár týdnů
Respilon už roky vyrábí ústenky z nanovlákenné tkaniny
Zabrání v průniku 99,9 % virů a dalších částic
Nyní je výrobce vyzbrojil látkou, která patogeny rovnou zabije

Když na přelomu ledna a února vrcholila epidemie COVID-19 v Číně, pozvala společnost Respilon české novináře do svého brněnského ústředí a dala jim nahlédnout do zákulisí trhu s ochrannými zdravotnickými ústenkami, který už tehdy pomalu kolaboval.

Respilon se už déle než sedm let specializuje na výrobu ochranných pomůcek z nanovlákenné textilie a je vyzbrojen certifikáty prokazující záchyt 99,9 % patogenů všeho druhu.

Kód: Vybrat vše

https://vtm.zive.cz/clanky/cesi-vyrobili-rousku-ktera-zabiji-koronavirus-k-dispozici-bude-za-par-tydnu/sc-870-a-202945/default.aspx

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: úte 17 bře, 2020 23:06
od Duke
Filipika píše:Díky Duku. Dost smutné, že vyspělá Evropa to schytává nejvíc a zaostalé země jsou skoro nedotčené.


Nebral bych to úplně tak. Ony ty data v zásadě odpovídají detekční schopnosti (a vůli) těch zemí. Jižní korea, Německo a další testují ve velkém a to i lidi, kteří nemají příznaky, zatímco u nás je skoro nemožné se nechat jen tak otestovat a dozvědět se výsledek v době, kdy ještě má mít smysl.

Ale jinak je to i způsobené tím, že v teplejších krajinách se ten virus zřejmě šíří hůř a v takové Africe lidé nejsou tak koncentrováni a necestují tak často, jako třeba v Evropě a Asii.


Vzhledem k české vládní garnituře můžeme jenom doufat, že se nám nestane to co Italům - přetížený zdravotnický systém, kdy lidé umírají i na jiné problémy čistě kvůli nemožnosti dostat lékařskou péči.

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: stř 18 bře, 2020 19:57
od Michal Kroužek
No bohužel automobily na příští týdny zavírají svoje závody, což pro naší ekonomiku bude dost problém. Jsme nezdravě závislý na automobilovém průmyslu a na exportu. Babiš bohužel nijak nepodpořil české podniky a jiné segmenty průmyslu. Kope jen za svůj Agrofert a zadlužuje stát na rozhazování místo investic, zeštíhlení byrokracie apod.

Na druhou příjemně překvapila snaha lidí pomáhat druhým, ať už různé akce pomoci starým lidem nebo nouzová výroba roušek.

Možná by chtělo něco zase dělat s letišti:
LETADLA Z ČÍNY PŘILETÍ DO PARDUBIC. Letadla z Číny se zásilkami zdravotnického materiálu na ochranu před koronavirem budou přistávat na pardubickém letišti, uvedla mluvčí Správy letiště Pardubice Iva Machová. Pardubice jako jediné potřebám vyhovují. První stroj by měl podle ní přiletět v sobotu dopoledne. Do Pardubic by měla směřovat i další letadla převážející z Číny zdravotnický materiál. Termíny přistání zatím nejsou známé.


Když jsem třeba tuhle čekat jaké sousty letiš mají Švédové pro Gripeny.

Duke: jak sis stěžoval na to nedostatečné testování. Třeba v Izraeli rapidně narostl počet nemocných tím virem, ale zdůvodňují to rozsáhlejším testováním.

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: stř 18 bře, 2020 22:31
od Bedrník
ZPOŽDĚNÁ DODÁVKA RESPIRÁTORŮ. Dodávka respirátorů pro hlavní město se zpozdila. Důvodem jsou formální problémy, dodávka zůstala v Anglii. Původně měly respirátory dorazit ve středu. Praha by je nově měla mít do konce týdne.


Jo papíry jsou teď nejdůležitější. ?roll?

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: čtv 19 bře, 2020 16:03
od Michal Kroužek
Armáda vysílá posily do uzavřené oblasti okolo Litovle a Uničova, pomůžou policisté i zdravotníci
Armádní jednotky a příslušníci vojenské policie vysílají posily do oblasti okolo Litovle a Uničova, která je uzavřená, aby se zabránilo šíření koronaviru. Vojenští policisté mají pomoct při střežení rizikových oblastí, armáda zase posílá své zdravotníky. Informovalo o tom ministerstvo obraně v tiskové zprávě.

„Až 80 příslušníků Vojenské policie je nasazeno, aby posílilo Policii ČR při jejich úkolu střežení rizikových oblastí. Napomáháme při zajištění uzavřené oblasti kolem obce Litovel a sousedních obcí,“ uvedla mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková. Příslušníci VP mají také za úkol podílet se na zabezpečení ochrany odběrového místa.

Vojenští policisté jsou na místě od středečního večera a podíleli se také na vybudování nového odběrového místa pro testy na koronavirus.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/litovel-unicov-uzavrena-oblast-koronavirus-armada-lekari_2003191430_jak

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: čtv 19 bře, 2020 20:49
od Gray Fox
Česko si drží jedno světové „pandemické“ prvenství
Česko ve statistikách týkajících se pandemie koronaviru drží světové prvenství - je zemí s největším počtem potvrzených případů bez jediného úmrtí.


Při pohledu do statistik ohledně počtu nakažených a mrtvých v souvislosti s onemocněním COVID-19 Česko po posledním nárůstu nakažených vyčnívá jako stát s nejvyšším počtem potvrzených případů bez jediného úmrtí.

Kód: Vybrat vše

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-si-drzi-jedno-svetove-pandemicke-prvenstvi-94211?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=article-detail


Aspoň nějaká pozitivní zpráva.

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: pát 20 bře, 2020 15:57
od Corp. Anderson
15:37
ZDRŽENÍ DODÁVKY ZDRAVOTNICKÝCH POTŘEB. Náměstek Prymula uvedl, že avizované dodávky zdravotnických potřeb budou mít zhruba dvou denní zpoždění.


V LOMBARDII BUDE POMÁHAT ARMÁDA. Prezident italské Lombardie Attilio Fontana potvrdil, že s vymáháním přísné karantény kvůli šíření nového typu koronaviru bude v regionu pomáhat armáda. „Náš požadavek byl přijat, do Lombardie se přesune 114 vojáků. Je to stále málo, ale alespoň nějaká pozitivní zpráva,“ uvedl Fontana.


ZÁSTUPCI ZAMĚSTNAVATELŮ ŽÁDAJÍ ODSTARTOVÁNÍ KURZARBEITU. Představitelé Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů apelovali během společné tiskové konference na českou vládu, aby ještě během tohoto víkendu schválila pravidla kurzarbeitu, tedy veřejné příspěvky na platy zaměstnanců, pro firmy zasažené koronavirovou krizí. „Je to apel na základě toho, co od firem slyšíme a co se musí udělat. Po ukončení opatření jsou firmy schopné obnovit výrobu, ale při odstavení nejsou schopné přežít déle než pár měsíců,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafai. „Problémů je víc než dost a dotýkají se všech firem. Chceme za schválená opatření poděkovat, v současné době se ale začneme dostávat do ekonomických problémů. Už nyní nemají firmy dostatečný stav pracovníků. Chceme tak po vládě, aby situaci urychleně řešila. Musíme udělat vše pro to, aby byly podniky kryté,“ dodal prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.


NÁKLADY NA DOPRAVU RESPIRÁTORŮ. „Ruslan přiletí v sobotu, stejně jako letadlo s rouškami. Problém ale nezmizí. Máme kalkulace týdenní spotřeby ochranných pomůcek a podle toho se řídíme. Dostat do Číny cizí letadlo je složité, nejjednodušší je létat s čínským letadlem. Stačit to nicméně nebude. Ruslan do Číny poletí nejspíš několikrát, možná i z Německa. Po dobu šesti týdnů budeme takto republiku zásobovat. Další objednávky jsou v procesu,“ uvedl k logistice přepravy zdravotnického materiálu do Česka Hamáček. Samotný let stál dle slov ministra vnitra okolo 8 milionů korun, hodnota pomůcek je asi 75 milionů korun.

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: pát 20 bře, 2020 16:00
od Corp. Anderson
Počet potvrzených nakažených raketově roste. Den ode dne jich je dvojnásobek
Růst počtu pozitivně testovaných a tedy nových potvrzených případů nákazy je skokový. Za posledních 24 hodin přibylo v Česku k pátečnímu dopoledni 205 nových případů nákazy koronavirem. To je zhruba dvojnásobek oproti 24hodinovému nárůstu o den dříve.

V Česku je podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví 774 případů nakažení koronavirem. Že mezidenní nárůst zachycených nových případů za poslední dny je až dvojnásobný, potvrzují grafy, které úřad zveřejňuje společně s novými čísly.

Z nich lze vyčíst, že 17. března v Česku vzrostl počet nemocných COVID-19 o 67 nových případů. O den později, tedy 18. března, počet těch případů stoupl až dvojnásobně, na 110 dalších nových nemocných. Ve čtvrtek, 19. března, ukázala čísla nárůst o dalších nových 205 pozitivních výsledků, což je dosud nejvyšší denní nárůst.

Kód: Vybrat vše

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-cesko-onemoceni-dvojnasobny-narust-novych-pripadu-behem-dne.A200320_105556_domaci_lre


Pravděpodobnost recese kvůli koronaviru u nás hraničí s jistotou, říká ekonom Kovanda
V Číně se kvůli koronaviru propadla průmyslová výroba o 13,5 %, což je největší pokles za 30 let. V posledních dnech se ale země vrací zpět do původního pracovního tempa. Do jaké hospodářské situace se nejen Čína vrátí a jak pandemie dopadne na světovou ekonomiku?

„Čínská média, ta pod plnou kontrolou státu, hovoří o těžkých časech,“ uvádí v pořadu Souvislosti Plus zpravodaj Českého rozhlasu v Číně David Jakš. Tématem je prý teď hledání viníka současného stavu. „Kárající čínský prst samozřejmě jako obvykle směřuje do zahraničí a málokdy do vlastních řad.“

Hongkongská nebo singapurská média ale vycházejí z čísel Světové obchodní organizace a Světové banky, takže jednoznačně mluví o „volném pádu“ čínské ekonomiky v prvních dvou měsících tohoto roku.

„Odhady, kdy se Čína vrátí k průmyslové výrobě v plném objemu, se různí. Stranický list Global Times mluví o polovině dubna, hongkonský South China Morning Post spekuluje o květnu nebo červnu,“ dodává Jakš.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/koronavirus-cesko-ekonominka-krize-prumysl-hdp-hospodarska-situace-koronavirus-v_2003200841_mim

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: pát 20 bře, 2020 20:18
od Duke
Tady zajímavá analýza co se týče odhadu počtu nakažených z dat co máme:Vychází to z EN článku (ten je fakt dobrý): https://medium.com/@tomaspueyo/coronavi ... d3d9cd99ca

Existuje i český překlad: https://medium.com/@krivka.adam/koronav ... 36d561d955

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: pát 20 bře, 2020 21:40
od Ganelon
Co založit sekci okolo prepperství? Dost je to módní a teď to vlivem pandémie, imigrace a válek zase nabývá na významu. Kor současné události mase lidí připomněly, že to není jen někde daleko. Najednou nejsou roušky, ve skupinách sdílí fotky lékáren resp cedulí na lékárnách, kde personál vyvěsill seznam, co vše už není k dostání apod.

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: sob 21 bře, 2020 8:40
od Zelený mužíček
Vyvařit a přežehlit. Přečtěte si, jak pečovat o podomácku vyrobenou roušku
Vláda ve středu schválila opatření, kterým zakazuje pohyb na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest, tedy bez roušky, ústenky, šátku nebo šály. Již před tímto opatřením se v Česku začala rozšiřovat výroba podomácku vytvořených roušek, které lidé šijí ze starých trik nebo povlaků na polštáře. I takto vyrobená rouška může snížit riziko nákazy, i jejího šíření. Je však potřeba o roušku pečovat a poctivě dodržovat hygienické postupy.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/domaci-rousky-ochranne-prostredky-koronavirus-v-cesku-hygienicke-zasady_2003181744_onz

Re: Koronavirus COVID-19

Napsal: sob 21 bře, 2020 12:00
od Duke
Ganelon píše:Co založit sekci okolo prepperství? Dost je to módní a teď to vlivem pandémie, imigrace a válek zase nabývá na významu. Kor současné události mase lidí připomněly, že to není jen někde daleko. Najednou nejsou roušky, ve skupinách sdílí fotky lékáren resp cedulí na lékárnách, kde personál vyvěsill seznam, co vše už není k dostání apod.


Když bude dost lidí co by do takové sekce přispívalo, tak se založit může.