Základní výbava pro přežití

yustme
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 3 říj, 2007 18:19

Základní výbava pro přežití

Příspěvekod yustme » čtv 20 pro, 2007 12:27

Zase jeden večer nemam, co dělat a Martin mi poslal odkaz na zajímavou stránku a tak jsem se rozhod zase vyplodiť nějakej smysluplnej článek!

Když se chystáte na přežití v přírodě, tak budete muset čelim 3 základním faktorům :

1,Nedostatek tepla = podchlazení znamená jistou smrt!

2,Nedostatek vody = dehydratace se objeví po několika hodinách, ale umíráte několik dní

3,Nedostatek jídla = nejmíň ohrožujcí faktor, ale po několika desitkách dní znamená opět smrt


Asi všichni logicky usoudíme, že v naší oblasti hrozí hlavně faktor číslo 1. a to nedostatek tepla.

A proto tady je pár rad, co by naše výbava měla obsahovat:
- sirky,zapalovač, svíčku, tuhý líh ... (musíme prostě založit oheň)
- alternativní zdroje ohně ( škrtátko )
- kompas ( pro určení směru chůze )
- zrcátko ( nejjednodušší signalizační prostředek )
- drátovou pilku, nůž s pilkou ...
- vlasec (pytlačka, vyrobení pasti )
- kondomy nebo pytlík na přenášení vody
- desinfekci

Nedávno byl provedej průzkum a umístění věcí je následují:
1,sirky,zapalovač
2,pevný líh (podpalovač)
3,kapesní nůž ( švýcarák )
4,padáková šnůra (provaz)
5,kondomy (alespoň 3, dobré pro svojí pevnost)
6,obvaz s polštářkem
7,malá zásoba potravin ( vysoce výživná konzerva )


Tohle to jsem svejma slovama vzal z jednoho článku. A ještě bych rád uved, co jsem já opravdu v přírodě využil:
-špagát od celty ( naprosto nezbytná věc )
-nůž (od krájení potrvin po štípání dřeva - ten prostě musí mít každej chlap)
-celta(jako přikrývka,podložka pod spacák, střecha ...)
-ešus (pro vaření, nošení vody,přenos potravin)
-tuhej líh,vařič ( nejednou nám zachránil život! )
-pláštěnka ( dá se vynahradit celtou, ale určitě dobrá věc )
-lekárnička ( bez ní ani krok z postele!! )
-čutora s vodou ( no comment )
-teplý ponožky ( základ stanování )
-izolačka ( od výroby vařečky, po obvazování ran!)

Závěrem:

Kondom, jsem jako medium na vodu ještě nemusel použít, ale vzhledem k jeho velikosti je jeho použití smysluplný. Vim, že na tohle téma každej řekne, že to všechno už dávno věděl. Ale položte si otázkou : neni dobrý si to zopakovat, než pak říkat : " jé já blbec to nechal doma?" :-) Jakože mě se to stává často :D

Uživatelský avatar
0KAMIKADZE0
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 22 led, 2008 13:41
Bydliště: Slovenská republika, Košice
Kontaktovat uživatele:

Pekné

Příspěvekod 0KAMIKADZE0 » stř 23 led, 2008 8:43

Veľmi pekne si to opísal, len by ma zaujímalo či si si to už vyskúšal aj na vlastnej koži. Lebo ja áno, akurát som z tej tvojej výbavy mal len nôž, ešus, zápalky a 5 tabliet na úpravu vody.
Kto nepozná históriu, nemôže vedieť čo ho môže postihnúť v budúcnosti...

Uživatelský avatar
Dzarda
Rotný
Rotný
Příspěvky: 89
Registrován: pon 23 říj, 2006 12:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dzarda » pát 25 led, 2008 15:21

Na léto - Nůž , sirky , lžíce , dostatek tabáku a kytára pro případ trudomyslnosti když nemáte míč ... :) Ten míč je z cimrmana , ale kytára je potřeba . Tablety na ůpravu vody v žádném případě páč mám alergii na Chlor a na všechno co ho obsahuje ...

Krokáč
Desátník
Desátník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 7 čer, 2008 17:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Krokáč » sob 12 črc, 2008 15:06

Abych řekl pravdu na opravduvé přežití, když fakt jde do tuhého tak stačí jenom nůž, zápalky nebo nějaký zdroj ohně a popř. provázek a i ten se dá vyrobit. JInak samosebou si tahám vždy s sebou takovou kapsičku kde fakt mám "všechno" a doplňuji si to podle sebe a ne skautských příruček. Prostě tam mám všechno co mi pomůže i v běžném životě. Často se mi stává, že třeba hned z práce neočekávaně se octnu někde v horách na nějaké akci. Znáte to. Kámoši zavolají jedem tam a tam a najednou nic nemáte, tak alespoň něco.

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duke » sob 12 črc, 2008 15:47

Moje kapsička by musela obsahovat minimálně PDA a hlavně připojení na internet. :lol: Všechno přežiju ale být bez internetu (čtěte Vojska.net) ne. :lol:

Honzyk
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 10
Registrován: úte 13 dub, 2010 18:03

Příspěvekod Honzyk » čtv 22 dub, 2010 17:51

Jen k té KPZ.Ono je lepší mít několik KPZ podle situace,protože obsah KPZ na čtrnáctidenní výpravu do hor bude zřejmě obsahovat jiné předměty než KPZ do zaměstnání... :)


Také doplním k tomu kondomu,že jsem kdysi četl,že se do něj vejde údajně 1 litr vody (možná i více,ale to už není bezpečné z hlediska protržení)... :)

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » čtv 22 dub, 2010 19:09

kondom bez lubrikáče, ať nemáš pachuť v hubě.

J. Knížek
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 119
Registrován: sob 23 kvě, 2009 20:12
Bydliště: Praha

Kdo rychle dává, dvakrát dává

Příspěvekod J. Knížek » pon 9 srp, 2010 20:01

Nastaly bleskové přívaly vody a nečekané problémy. Bývávaly na všech stupních plány, které počítaly s každou kalamitou a dokonce s celostátním pokrytím záchrannými prostředky a silami, včetně chemické a protivzdušné ochrany obyvatel. K tomu byly stále obměňovány či doplňovány zásoby a zálohy. Každý byl vychováván k svépomoci i vzájemné pomoci, třeba za cenu rozdělení se s druhými o své. Uměl se přizpůsobit a nebál se zapojit místní prostředky – např. k budování provizorních lávek, mostů, zajištění nouzového zásobování každého postiženého občana nejpotřebnějšími věcmi. Jenže to bylo po sametu postupně likvidováno a to nové s větším rozsahem pomoci asi nepočítá. Nejde vždy o peníze, ale o neodkladné práce a rychlé rozhodování – kde vzít dřevo, vodu, jak zajistit do všech míst přístup k záchraně a zásobování. Bohužel, v době existence nynější vyspělé techniky se na nouzová řešení téměř zapomnělo, takže mnozí se žádné pomoci třeba několik dní nedočkávají. Pokud nejde proud, nejdou ani mobily či média a nelze se nijak pomoci dovolat. A stačilo by třeba mít doma/v místě pokyny, petrolejky ke svícení, rezervy vody a potravin, zásoby topiva a různých materiálů včetně akumulátorů a propanbutanu, prostě nezbytnosti pro případ nouze, evakuace, apod. Zákon by měl pamatovat na stav nouze, kde místní orgány by měly pravomoc v zájmu záchrany životů použít i soukromý majetek. Býval jsem ženistou a pamatuji, že r. 1950 naše četa dokázala postavit 80 m dlouhý výpomocný most pro tanky z trámů a fošen za pouhé dvě hodiny. Podobné mosty z doby války místy sloužily ještě mnoho let po válce.
J. Knížek, 9.8.2010

jardar
Vojín
Vojín
Příspěvky: 1
Registrován: úte 7 črc, 2015 9:37

Re: Základní výbava pro přežití

Příspěvekod jardar » úte 7 črc, 2015 9:38

celkem pěkně je to shrnuto v tomto článku http://www.army-store.net/clanky/zasady-preziti-v-prirode


Zpět na „Ostatní“