Pokus o převrat v Turecku (2016)

Válka v Gruzii, Kosovo,Válka ve Vietnamu,...
Smrtibič
Četař
Četař
Příspěvky: 51
Registrován: sob 25 kvě, 2013 19:48

Pokus o převrat v Turecku (2016)

Příspěvekod Smrtibič » sob 16 črc, 2016 7:32

Pokus o převrat v Turecku (2016)

Živě: Turecko v noci zmařilo pokus části armády o převrat. Střety nepřežilo nejméně 60 lidí včetně mnoha civilistů
Část turecké armády v pátek večer vyhlásila stanné právo a začala obsazovat strategické body v zemi.
Turecký prezident Erdogan vystoupil až více než po hodině od prvních zpráv o převratu a vyzval své příznivce, aby vyšli do ulic a ukázali tak, že ho podporují.
Zhruba tři hodiny po půlnoci turecké vládní složky prohlásily, že situaci už mají pod kontrolou.
"Pokus o puč je vlastizrada a ti, kdo za něj odpovídají, zaplatí vysokou cenu," řekl Erdogan o dvě hodiny později, když přistál na istanbulském letišti.
Proti helikoptérám vzbouřenců, které přelétávaly nad Ankarou a útočily na pozemní cíle, nasadily turecké vzdušné síly stíhačky. Jeden z vrtulníků se jim podařilo sestřelit.

Turecko po dlouhých desetiletích znovu zažilo pokus o vojenský převrat. V pátečních nočních hodinách klíčová místa země obsadily bezpečnostní složky a armáda v zemi vyhlásila stanné právo. Pokus o puč však byl podle všeho odražen. Střety v ulicích Ankary a Istanbulu si vyžádaly na 60 obětí na životech. Jenom v hlavním městě bylo podle tamní prokuratury zabito 42 lidí, většinou civilistů. Zabito bylo také 17 příslušníků speciálních policejních sil. Dohromady je obětí na životech nejméně 60.

"Ti, kdo jsou za pokusem o puč, by měli zaplatit nejvyšší cenu," prohlásil turecký premiér Binali Yildirim. Ve vysílání soukromé stanice NTV Yildirim ujistil, že zvolená vláda zůstává u moci. "Tato vláda odejde jedině, až to budou chtít lidé," řekl a dodal, že bezpečnostní síly udělají, co je potřeba.

Kód: Vybrat vše

http://zahranicni.ihned.cz/blizky-vychod/c1-65369130-cast-armady-se-pokusila-o-puc-rika-turecky-premier-nad-ankarou-litaji-stihacky


Turecko a převraty: Poslední úspěšný puč proběhl před 36 lety. V roce 1960 vojáci dokonce poslali prezidenta na popraviště
Turecká armáda provedla v posledních desetiletích tři úspěšné převraty.
Vojáci se považují za ochránce sekulárního charakteru státu.
Vliv armády se však poslední desetiletí výrazně snížil.

Mocná a obávaná turecká armáda, v NATO druhá největší hned po USA, byla dlouho rozhodující silou v zemi a označovala se za garanta sekulární podoby Turecka. Země, kde od dvacátých let minulého století vládl zcela světský režim, je současně z 99 procent muslimská.

Od nástupu k moci proislámského premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v roce 2003 se vliv armády postupně snižuje. Převrat, který část armády zahájila v pátek večer, může být reakcí na vývoj posledních let.

Kód: Vybrat vše

http://byznys.ihned.cz/c1-65369150-turecko-a-prevraty-posledni-uspesny-puc-probehl-pred-36-lety-v-roce-1960-vojaci-dokonce-poslali-prezidenta-na-popraviste

Zpět na „Poválečné období“