Občanská válka v Libyi (2014–současnost)

Válka v Gruzii, Kosovo,Válka ve Vietnamu,...
Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4470
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Občanská válka v Libyi (2014–současnost)

Příspěvekod Michal Kroužek » ned 8 bře, 2015 13:28

Občanská válka v Libyi (2014–současnost)

Dva čeští diplomaté odjedou do Libye kvůli pohřešovanému Čechovi

Jeden Čech se pohřešuje po pátečním ozbrojeném útoku na ropné pole v Libyi.
Nezvěstných osob je více, mezi nimi je i jeden Rakušan.
Situací se bude v pondělí zabývat vláda. Do regionu po nedělním zasedání krizového štábu vyrazí v nejbližších hodinách i dva zástupci české diplomacie.

Po pátečním ozbrojeném útoku na ropné pole Ghaní na jihu Libye je pohřešován jeden Čech. Celkově je nezvěstných nejméně sedm cizinců, mezi nimiž je i občan Rakouska, potvrdily libyjské úřady. Situací se bude v pondělí mimořádně zabývat vláda a do regionu v nejbližší době vyrazí dva pracovníci české diplomacie. První by měl vyrazit v neděli a další ho bude následovat během 48 hodin. To po nedělním jednání krizového štábu řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Ministerstvo v této souvislosti nedoporučuje lidem, aby do Libye cestovali, nebo si tam hledali práci.

"Cizinci z rakouské ropné společnosti, která pole spravovala, se stále pohřešují. V tuto chvíli nevíme, jaký je jejich osud," uvedl mluvčí libyjské společnosti Muhammad Harírí. Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí potvrdil, že se po útoku pohřešuje devětatřicetiletý Rakušan, který pracoval pro ropnou společnost poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu VAOS (Value Added Oilfield Services). Mluvčí nicméně odmítl zveřejnit jeho jméno. Rakouský ministr zahraničí prý již dal dohromady krizový štáb tvořený experty z ministerstva vnitra a obrany, kteří se budou situací zabývat. Rakouské úřady jsou rovněž v kontaktu s libyjskými představiteli, dodal mluvčí. Pohřešuje se rovněž Filipínec a občan nejmenované africké země. Libyjské úřady v sobotu potvrdily, že pohřešovaných cizinců je nejméně sedm.

Diplomat, který má řešit situaci pohřešovaného českého občana v Libyi, odcestuje do regionu v nejbližších hodinách. Muž je zaměstnancem ropné společnosti a pohřešuje se po pátečním ozbrojeném útoku na ropná pole.

Kód: Vybrat vše

http://zahranicni.ihned.cz/c1-63644190-dva-cesti-diplomate-odjedou-do-libye-kvuli-pohresovanemu-cechovi


Experti OSN nedoporučili povolit dovoz zbraní do Libye. Měly být i z ČR
Pozorovatelé OSN nedoporučili Radě bezpečnosti umožnit dovoz zbraní do Libye, o který žádá tamní vláda. Podle odborníků hrozí, že se výzbroj dostane do rukou milicí, jež proti vládě bojují. Libye podle požádala OSN o povolení dovézt tanky, bojová letadla a vrtulníky i pušky z Ukrajiny, Srbska a České republiky.

Embargo proti Libyi bylo vyhlášeno roku 2011. Pozorovatelé ve zprávě, jejíž text má Reuters k dispozici, dospěli k závěru, že kromě jiného hrozí, že se milicionáři zmocní armádních zbrojních skladů.

Situaci komplikuje fakt, že Libye má nyní dvě vlády i dva parlamenty. Mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Tobrúku a vede ji Abdalláh Sání. Mnoho milicionářů ale stojí za vládou v Tripolisu, která odmítla odstoupit po loňských volbách.

Sáního vláda může importovat zbraně, ale jenom se souhlasem výboru RB OSN, který dohlíží na dodržování embarga. Právě tento výbor Libye požádala o povolení dovozu zbraní, jež mají pomoci armádě porazit milice. "I když působení teroristických skupin libyjskou vládu ohrožuje, výbor si je vědom toho, že zbraně mohou být použity v oblastech kontrolovaných milicemi," uvádí výbor ve své zprávě pro Radu bezpečnosti. Jeho členové také konstatovali, že protože složení libyjské armády není přesně jasné, hrozí, že se zbraně dostanou do rukou skupinám, nad nimiž stát nebude mít kontrolu.

Libyjská vláda požádala o povolení dovozu 150 tanků, dvou desítek bojových letadel, sedmi vrtulníků, několika desítek tisíc útočných pušek a granátometů a milionů nábojů. Dodavateli mají být Ukrajina, Srbsko a Česko.

Kód: Vybrat vše

http://zahranicni.ihned.cz/c1-63643030-experti-osn-nedoporucili-povolit-dovoz-zbrani-do-libye-mely-byt-i-z-cr
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Panzer Commander
Rotný
Rotný
Příspěvky: 94
Registrován: sob 16 úno, 2013 11:13

Re: Občanská válka v Libyi (2014–současnost)

Příspěvekod Panzer Commander » sob 11 čer, 2016 17:52

Libyjské jednotky vstoupily do města Islámského státu. Nacházejí mrtvoly se spoutanýma rukama
Teroristická organizace Islámský stát má problémy v Libyi. Po měsících váhání a hádek různé milice udeřily za západu i východu na pobřežní baštu džihádistů - Syrtu.

Podle dostupných zpráv během čtvrtku a pátku vojáci, loajální vládě národní jednoty, postoupili k centru města. Islámský stát ztratil kontrolu nad desítkami kilometrů pobřeží Středozemního moře.

Z východu zase postupuje skupina, která stráží ropné terminály a zásobníky nedaleko Syrty. Džihádisté přišli o přístav, leteckou základnu, několik vesnic a budov, které využívali jako kasárna.

Kód: Vybrat vše

http://zahranicni.ihned.cz/blizky-vychod/c1-65328460-libyjske-jednotky-vstoupily-do-mesta-islamskeho-statu-nachazeji-mrtvoly-se-spoutanyma-rukama


Zpět na „Poválečné období“