Kuba

Válka v Gruzii, Kosovo,Válka ve Vietnamu,...
Uživatelský avatar
Corp. Anderson
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 284
Registrován: pát 22 úno, 2013 19:56

Kuba

Příspěvekod Corp. Anderson » ned 22 pro, 2013 13:52

Kuba

Sem dávajte zpráby týkající s Kuby

Uživatelský avatar
Corp. Anderson
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 284
Registrován: pát 22 úno, 2013 19:56

Re: Kuba

Příspěvekod Corp. Anderson » ned 22 pro, 2013 13:52

Kubánský vůdce Raúl Castro vyzval k vylepšení vztahů se Spojenými státy
Kubánský vůdce Raúl Castro chce "civilizovanější" vztahy se Spojenými státy. K lepším vztahům s Washingtem vyzval v projevu v kubánském parlamentu. Jeho gesto přichází po historickém okamžiku, kdy si na pohřbu Nelsona Mandely po několika desítkách let lídři obou zemí potřásli rukama.

Kubánský prezident nicméně uvedl, že by Spojené státy měly ustoupit od svého požadavku na změnu režimu na ostrově.

Americký prezident Barack Obama počátkem listopadu v Miami prohlásil, že je možná načase, aby Spojené státy svou politiku vůči Kubě přehodnotily.

Raúl Castro už totiž Kubu mění. Kubánci mohou nově podnikat v řadě oborů, cestovat do zahraničí bez výjezdní doložky a také po více než 60 letech nakupovat nová auta.

Kód: Vybrat vše

http://www.rozhlas.cz/zpravy/amerika/_zprava/kubansky-vudce-raul-castro-vyzval-k-vylepseni-vztahu-se-spojenymi-staty--1295673

LT.Michal
Podpraporčík
Podpraporčík
Příspěvky: 380
Registrován: úte 24 pro, 2013 2:13
Bydliště: Zvolen

Re: Kuba

Příspěvekod LT.Michal » pon 30 pro, 2013 12:18

Útok na Kubu:
Po tomto Castrovom rozhodnutí o znárodnení začali Spojené štáty organizovať tajné operácie a opatrenia proti havanskej vláde – okrem iného začali s podporou kubánskeho exilového hnutia. Opatrenia vyústili 16. apríla 1961 do invázie v Zátoke svíň – pri ktorej sa na Kube vylodili skupiny Američanmi vycvičených a vyzbrojených kubánskych exulantov. Pôvodne malo pri invázii dôjsť aj k ich priamej americkej vojenskej podpore, ale rozhorčená reakcia svetovej verejnosti donútila prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho svoje rozhodnutie stiahnuť. Castrove milície tak Američanmi podporovanú inváziu ľahko porazili a Castro pokračoval v transformovaní Kuby na štát komunistického typu. To aj urobil založením Zjednotenia revolučných organizácií (ORI), ktoré spojovalo dovtedy samostatné politické subjekty (Hnutie 26. júla, Ľudovú socialistickú stranu a Direktórium 13. marca) a neskôr sa premenovalo na Komunistickú stranu Kuby.
Ešte pred týmto útokom, 13. marca 1961, americká vláda vyhlásila otvorený dištanc od latinskoamerických diktatúr (aj keď inak boli Spojené štáty voči nim lojálnym diktatúram v Latinskej Amerike zväčša veľmi ústretové a štedré).
Napriek všetkým nezhodám kubánski činitelia, predovšetkým Ernesto „Che“ Guevara a Fidel Castro, niekoľkokrát naznačili možnosť uvoľnenia väzieb so sovietskym blokom a ochotu „rozmraziť“ vzťahy medzi Havanou a Washingtonom. Kennedyho vláda ale na tieto náznaky nereagovala a posunula tak Kubu opäť bližšie k Sovietskemu zväzu. Začiatkom roku 1962 sa Castro dokonca demonštratívne prihlásil k ideológii marxizmu-leninizmu – čím však stratil podporu niektorých juhoamerických štátov a na januárovom zjazde OAS (Organizácia amerických štátov) bola z nej Kuba v podstate vypovedaná ako nástroj komunistického bloku. O niekoľko dní neskôr, 3. februára, uvalili Spojené štáty embargo na všetok obchod s Kubou, onedlho bola Kuba dokonca vylúčená z Hospodárskej a sociálnej rady OAS a iných združení a rád OAS (navyše bola ustanovená komisia, ktorej úlohou bol dozor nad dodržiavaním všetkých sankcií voči Kube). Spojené štáty sa začali intenzívnejšie vyzbrojovať (zo siláckych rečí Nikitu Sergejeviča Chruščova totiž Kennedy nadobudol dojem, že Sovietsky zväz je oveľa silnejší, než v skutočnosti bol).
zdroj: http://sk.wikipedia.org/


Zpět na „Poválečné období“