Vojenské události

Válka v Gruzii, Kosovo,Válka ve Vietnamu,...
Uživatelský avatar
Corp. Anderson
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 284
Registrován: pát 22 úno, 2013 19:56

Re: Vojenské události

Příspěvekod Corp. Anderson » ned 22 pro, 2013 13:38

V Suchdole odhalili pomník Rudolfovi Pernickému, hrdinovi 2. světové války
21.12.2013 • Na Brandejsově náměstí v Praze – Suchdole byl dnes dopoledne odhalen pomník generálovi Rudolfu Pernickému, válečnému parašutistovi, spoluzakladateli a prvnímu předsedovi Konfederace politických vězňů, ale především hrdinovi a vlastenci.

Datum odhalení památníku, jenž tvarem připomíná otevřený padák, nebylo zvoleno náhodou – 21. prosinec sehrál v životě generála Pernického významnou roli. Přesně před devětašedesáti lety byla zahájena operace Tungsten, jíž se jako její velitel zúčastnil, v týž den roku 2005 Rudolf Pernický zemřel.

Hrdinství a bojovnost člověka, kterého nezlomilo ani jedenáct a půl roku v komunistických kriminálech, si připomněla řada význačných osobností. Věnec k pomníku z mrákotínské žuly, jenž navrhl a vysekal Petr Lacina, položili kromě ministra obrany Vlastimila Picka také mj. starosta Suchdola Petr Hejl, poslanec Karel Schwarzenberg, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál Zdeněk Jakůbek či představitelé Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová a František Šedivý. Modlitbu na závěr ceremoniálu, jemuž přihlížely desítky návštěvníků, přednesl kardinál Dominik Duka.

Vlastimil Picek v osobně laděném proslovu zavzpomínal na setkání s generálem Pernickým 28. října 2005 na Pražském hradě, kde z rukou prezidenta republiky převzal nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva I. třídy. Téměř nikdo prý tehdy nevěřil, že se pan generál na Hrad dostaví. Jeho zdravotní stav nebyl dobrý a dokonce se musel krátce předtím podrobit amputaci nohy. „Přesto osobně dorazil. Pravý bojovník, hrdý jako vždy, nezlomený. Ve chvíli, kdy jej prezident vyznamenával, se mu dostalo od přítomných velkých ovací. Byl to pro něj krásný zážitek a já jsem rád, že jsem mohl být při tom,“ uvedl ministr obrany a poděkoval všem, kteří se o vznik památníku zasloužili.

Kód: Vybrat vše

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/v-suchdole-odhalili-pomnik-rudolfovi-pernickemu--hrdinovi-2--svetove-valky-93018/


Zpět na „Poválečné období“