Dění v Kazachstánu

Válka v Gruzii, Kosovo,Válka ve Vietnamu,...
Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Četař
Četař
Příspěvky: 46
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Dění v Kazachstánu

Příspěvekod Zelený mužíček » sob 8 led, 2022 20:11

Dění v Kazachstánu

Rusové nepomáhají z plezíru. Kazachstán draze zaplatí, míní expert
„Klidně si dovedu představit, že si Rusové na severu Kazachstánu vytvoří nějakou Jihosibiřskou lidovou republiku nebo třeba Ruskou republiku Severní Kazachstán,“ analyzuje pro Seznam Zprávy situaci v Kazachstánu expert Jan Šír.

Článek
Silné řeči o useknutých hlavách a řádění teroristů jsou jen záminkou, aby Kazachstánu přispěchali spojenci na pomoc. Rusové tak sice učinili, ale nelze předpokládat, že tak činí jen z lásky ke kazašskému prezidentu Tokajevovi. Bude to draze vykoupeno politickými ústupky – možná uznáním Krymu nebo třeba úzákoněním ruštiny jako státního jazyka. Kontext aktuálnímu dění v Kazachstánu v rozhovoru pro Seznam Zprávy nabídl Jan Šír, specialista na politický, bezpečnostní a energetický vývoj v postsovětském prostoru.

Jak byste vůbec charakterizoval Kazachstán a jeho vývoj po rozpadu Sovětského svazu (SSSR)?

Kazachstán je největší z postsovětských republik ve Střední Asii. Nezávislost získal v roce 1991 po rozpadu SSSR a je to země specifická geopolitickou polohou, která je poměrně exponovaná, sousedí na severu s Ruskem, na východě s Čínou, na jihu s dalšími středoasijskými republikami vzniklými po rozpadu SSSR. Je to země, kterou mimo Borata proslavilo surovinové bohatství, kterým disponuje.

Kód: Vybrat vše

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusove-nepomahaji-z-pleziru-kazachstan-draze-zaplati-mini-expert-185028

Zpět na „Poválečné období“