Zemřel Ewald-Heinrich von Kleist

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4353
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Zemřel Ewald-Heinrich von Kleist

Příspěvekod Michal Kroužek » stř 13 bře, 2013 20:04

V Německu zemřel Ewald-Heinrich von Kleist, poslední z atentátníků na Hitlera

Poslední známý dosud žijící účastník spiknutí proti Adolfu Hitlerovi Ewald-Heinrich von Kleist zemřel ve věku 90 let ve svém domě v bavorském Mnichově. Neúspěšný atentát na říšského vůdce podnikli spiklenci v červenci roku 1944. Hitler zůstal naživu a většinu atentátníků nechal popravit.

Ewald-Heinrich von Kleist se narodil v Pomořansku do protinacisticky smýšlející rodiny, která dala Německu několik generálů, vědců i básníků. Ve stopách rodinné tradice vstoupil do armády, později ale poznal hrůzy nacistického režimu a chtěl proti němu bojovat.

Kleist se dostal k okruhu vysokých důstojníků v čele s plukovníkem Clausem von Stauffenbergem, kteří připravovali protihitlerovské spiknutí.

Atentát měl tehdy jedenadvacetiletý Kleist spáchat sám. „Měl před něj předstoupit v nové uniformě, tu mu ukázat, ale ve skutečnosti zafungovat jako sebevražedný atentátník, protože v té uniformě měly být výbušniny a on se měl odpálit. Dokonce mu to doporučil jeho vlastní otec,“ přibližuje zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Kód: Vybrat vše

http://www.rozhlas.cz/zpravy/historie/_zprava/v-nemecku-zemrel-ewaldheinrich-von-kleist-posledni-z-atentatniku-na-hitlera--1187187
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Zpět na „2.světová válka“