Koncentrační tábory

Bedrník
Četař
Četař
Příspěvky: 30
Registrován: sob 8 úno, 2020 9:41

Koncentrační tábory

Příspěvekod Bedrník » sob 8 úno, 2020 10:04

Koncentrační tábory

‚Ta byla v Bergen-Belsenu, tu nemá smysl léčit.‘ Příběh Brigity Bakovské-Steinové

Když vojáci sovětské armády dorazili 27. ledna 1945 do Osvětimi, našli v rozlehlém táborovém komplexu několik tisíc lidí. Před 75 lety tak skončil největší z nacistických pracovních a vyhlazovacích lágrů, osvobozeni byli ti, kdo v něm zůstali a podařilo se jim přežít. Vypráví o nich další z cyklu Příběhů 20. století.

Pro většinu osvětimských, převážně židovských vězňů, však útrapy pokračovaly ještě několik měsíců: umírali při pochodech zimní krajinou, dřeli ve fabrikách, hloubili zákopy, odklízeli trosky bombardovaných říšských měst. Patřila k nim i Brigita Bakovská (tehdy Steinová).

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/burkenau-bergen-belsen-brigita-bakovska_2002041400_pj

Uživatelský avatar
Gray Fox
Rotný
Rotný
Příspěvky: 81
Registrován: sob 11 led, 2020 12:54

Re: Koncentrační tábory

Příspěvekod Gray Fox » čtv 19 bře, 2020 21:13

Nacistická dozorkyně Herta Bothe: Komplexy si vybíjela na mladých vězeňkyních
Herta Bothe je ve výčtu nacistických dozorkyň velmi kontroverzní postavou. Když do koncentračního tábora vstoupila spojenecká armáda, zůstala tam a pomáhala vyčistit tábor od těl. Absolutně jí nenapadlo, že za své hrůzostrašné činy ponese odpovědnost. Je také jednou z mála nacistických dozorkyň, které byly propuštěné z vězení mnohem dříve a dožily se stáří.

Herta Bothe byla další z velmi nechvalně aktivních ženských stráží v koncentračních táborech, která se významnou měrou podílela na holokaustu. Narodila se 3. ledna 1921 v německém městečku Teterow v Meklenbursku-Předním Pomořansku v Německu. Roku 1939 vstoupila do Svazu německých dívek (BDM – Bund Deutscher Mädel). BDM byl založen roku 1930 jako dívčí odnož o čtyři roky dříve vzniklé chlapecké organizace Hitlerova mládež (HJ – Hitlerjugend) v době národního socialismu v Německu. BDM a HJ byl 7. června 1932 vyhlášen za součást Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP).

O životě Herty Both se neví téměř nic, kdo byli její rodiče, zda měla sourozence nebo zda měla nějaké blízké příbuzné. Neexistoval nikdo, kdo by mohl o jejím životě něco říct. Skoro to vypadá, jako by Herta část svého života chtěla vymazat. Dětství i dobu dospívání pohřbila a umožnila zaznamenat pouze její „nejlepší léta“ po vstupu do BDM.

Kód: Vybrat vše

https://www.dotyk.cz/magazin/herta-bothe-hotovo-30000316.html


Zpět na „2.světová válka“