Speed metal

Vše o hudbě a to hlavně o nevojenské.
Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Speed metal

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 17 lis, 2007 12:32

Speed metal

Text z wikipedia.cz

Speed metal je volně definovaný podžánr heavy metalu, který se postupně objevil v polovině 70. let 20. století. Jde o přímého předchůdce thrash metalu[1]. Patří k nejmelodičtějším metalovým stylům; jeho charakteristickým znakem je vysoký melodický mužský zpěv.

Mnoho speedmetalových skupin může zdánlivě spadat do stejné kategorie s thrashmetalovými a powermetalovými skupinami [2]. Je to hlavně díky vlivu speed metalu na vývoj těchto žánrů. Také mnoho japonských skupin z 80. let může být popisováno jako speedmetalové, hlavně díky úspěchu skupiny X Japan.

Přesný původ speedmetalu je těžké určit, hlavně proto, že až do 80. let nebyl uznán jako samostatný podžánr heavy metalu. Nicméně jako první ranou skladbu se speed metalovými znaky lze považovat Highway Star z alba Machine Head od Deep Purple z roku 1972. Bylo tu sice více snah o podobný styl, včetně skladby Paranoid ze stejnojmenného alba od Black Sabbath z roku 1970 a také další skladby od Deep Purple, jako např. Speed King z alba In Rock z roku 1970 a Fireball ze stejnojmenného alba z roku 1971, nicméně to byla skladba Highway Star, která do heavy metalu uvedla na tu dobu extrémě rychlé riffy a složená kytarová a klávesová sóla vypůjčená z progresivního rocku 70. let, ale silně ovlivněna klasickou hudbou.

Skupina Judas Priest sice až do roku 1990 nevydala žádné plně speedmetalové album (Painkiller), ale plno jejich skladeb z jejich dřívějších alb obsahuje prvky speed metalu, např. skladba Exciter z alba Stained Class z roku 1978.

Také skupina Motörhead do svého stylu dodala „primitivní" speedmetalové elementy, zatímco se novější kapely začaly objevovat na scéně. I typicky NWOBHM skupina Iron Maiden vytvořila několik speedmetalových skladeb jako Aces High a Invaders.

Některé skupiny, které se později vynořily jako thrashmetelové, mají hluboké kořeny ve speed metalu. Debutové album Show No Mercy od Slayer, debut Kill 'Em All od Metallicy, první album Anthraxu Fistful of Metal, debut Megadeth Killing Is My Business... And Business Is Good! a mnoho dalších obsahuje prvky speed metalu (inspirované ve NWOBHM) kombinované s thrashmetalovými riffy.

Německá heavymetalová skupina Accept do svého „zvuku" také dodala několik speedmetalových znaků, jako ve skladbě Fast As A Shark z alba Restless and Wild z roku 1982. Accept vůbec ovlivnili mnoho německých heavymetalových skupin, např. Helloween, Running Wild, Grave Digger, Rage apod.

Helloween byla zřejmě první speedmetalová skupina jako taková. Po odchodu zpěváka a kytaristy Kaie Hansena vznikla další formace Gamma Ray. Samostatnou kapitolou je kapela Blind Guardian, jejíž první album vyšlo v roce 1988. Zpočátku totiž hrála speed metal ne nepodobný stylu Helloween, ale postupně si vytvářela svůj vlastní styl, pro který je škatulka speed/power metal příliš těsná.

Ve Spojených státech jsou za zakladatele power metalu považovány skupiny Savatage, Queensryche a Manowar. V 90. letech začala hrát speed/power metal německá skupina Grave Digger, která do té doby hrála britský heavy metal.

V posledních letech je velmi silná i finská speedmetalová scéna, jejímiž zástupci jsou Stratovarius, Sarasvatï či Sonata Arctica i spíše atmosféričtí Nightwish.

Z českých skupin speed a power metal hrají např. Nemesis z Brna, Power 5 z Brumova nebo Rimortis. S příměsí gothic hraje ostravská Salamandra.

Zdroj:

Kód: Vybrat vše

http://cs.wikipedia.org/wiki/Speed_metal
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Zpět na „Hudba“