M.R. Štefánik

Uživatelský avatar
B.D.S
Četař
Četař
Příspěvky: 47
Registrován: úte 12 čer, 2007 15:24
Bydliště: Zvolen

M.R. Štefánik

Příspěvekod B.D.S » úte 19 čer, 2007 16:43

Gen. Milan Rastislav Štefánik



Obrázek


Milan Rastislav Štefánik – osobnosť, ktorej význam nespočíva iba v rozhodujúcom podiely na založení prvého slobodného spoločného štátu Čechov a Slovákov. Je aj prvý zo svojho národa, ktorý obdivuhodnou diplomaciou vplýval na európsku politiku. S myšlienkami, názormi a činmi môžeme ho dnes vnímať ako prvého „Európana“. Predpokladal, že nastane stav, ktorý nazval „europeizácia“, čo malo predstavovať harmóniu národov v Európe. Je potrebné, aby sme pochopili jeho nadčasovosť a aj dnes sa hlásili k Štefánikovej európskej myšlienke.

Osobitne treba vyzdvihnúť Štefánikove sebaobetovanie sa v mene národa, mravnú čistotu jeho zámerov i prostriedkov pri prekonávaní prekážok. Bola to osobnosť napriek krehkému zdraviu silná, neobyčajne sugestívna, hlboko veriaca, túžiaca po pravde a poznaní. Svoje etické, morálne mravné krédo i lásku k svojmu národu zhrnul do troch slov: „Veriť – Milovať – Pracovať“ a on skutočne tak žil. V tomto je aktuálnosť odkazu a veľkosť generála Milana Rastislava Štefánika.



Myšlienky a výroky M.R.Štefánika


Veriť, milovať, pracovať.



Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.



Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden.



Žil som krásny život. Prežíval som večnosť v sekundách.



Zvíťazíme, ak budeme my Česi a Slováci, vždycky po boku. Keď sa podarí niekomu nás rozdvojiť, potom bude s nami zle. V jednote je sila. Prvou zásadou nášho boja je jednota a svornosť. To si, bratia, pamätajme.



Pomôžte mi oslobodiť moju vlasť.



Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.



Prekážky treba rozbiť, a nie sa im poddávať.



Dokiaľ dýcham, dúfam. Národu sa nedáva, len žobrákovi, národu sa treba obetovať.



Chcel by som účinkovať v svojom národe, ktorý som nikdy neprestal milovať.



Verím vo vývoj vedy, a preto vo vývoj všetkého, čo je šľachetné a spoločenstvu prospešné.



Konám horlivo svoju povinnosť na fronte, aby som robil česť slovenskému národu a dokázal úprimnú lásku k Francúzsku.



Ja s udivením norím sa do vesmíru a snažím sa určiť v ňom súradnice mojej duše.



Mne nejde o to, za cenu nečinnosti kúpiť si život. Ja nechcem žiť o dvadsať-tridsať rokov. Teraz-teraz chcem žiť.



Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, na ktoré nemáme na všetky vplyv. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.



Budúcnosť moja je buď skvelá, buď nijaká.



Život na mňa musí čakať, a nie živorenie.



Búrlivý je život môj a bude plný zápasov. So šťastím by som sa delil, ak však padnem, chcem padnúť sám.



Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožnosti.



Som Slovák telom i dušou – neznám lásky polovičatej.
Obrázek

Čechoslovák
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 216
Registrován: pát 2 zář, 2011 6:37
Kontaktovat uživatele:

Re: M.R. Štefánik

Příspěvekod Čechoslovák » úte 13 zář, 2011 7:51

Obrázek
Obrázek


Zpět na „Osobnosti“