Ukrajina

Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Ukrajina

Příspěvekod Zelený mužíček » pon 17 říj, 2022 16:31

Ukrajinci ukázali stíhače, za den sestřelil pět dronů a dvě rakety
Ukrajinské ministerstvo zveřejnilo identitu stíhače, kterému se podle prohlášení úřadu podařilo během jediného dne sestřelit pět íránských bojových dronů a dvě střely s plochou dráhou letu neznámého typu.

Rusko znovu nasadilo k úderům na Ukrajinu sebevražedné íránské drony. Ukrajinská armáda dlouhodobě hledá účinné metody, jak proti těmto kamikadze bezpilotním letadlům bojovat.

Minulý týden zveřejnilo ukrajinské letectvo na svém facebookovém účtu zprávu o stíhači, kterému se podařilo sestřelit během jednoho dne pět íránských bojových dronů a dvě střely s plochou dráhou letu neznámého typu, než se sám musel z letadla katapultovat, a to z „technických důvodů“, které jsou zatím nejasné, napsal server The drive.

Kód: Vybrat vše

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajinci-ukazali-stihace-za-den-sundal-pet-dronu-a-dve-rakety-217055

Uživatelský avatar
Loco
Rotný
Rotný
Příspěvky: 94
Registrován: pát 25 bře, 2022 18:00

Re: Ukrajina

Příspěvekod Loco » úte 18 říj, 2022 17:57

Izrael snad dostal přes Polsko izraelské systémy PVO.

Uživatelský avatar
Gray Fox
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 270
Registrován: sob 11 led, 2020 12:54

Re: Ukrajina

Příspěvekod Gray Fox » ned 23 říj, 2022 7:54

Gruzínci bojující na straně Ukrajiny a jejich spolupráce s tankem.


Rezavá flinta
Desátník
Desátník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 5 črc, 2022 7:49

Re: Ukrajina

Příspěvekod Rezavá flinta » pát 4 lis, 2022 16:58


Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Ukrajina

Příspěvekod Zelený mužíček » pát 4 lis, 2022 21:35


Jan Shturmovik
Rotný
Rotný
Příspěvky: 90
Registrován: ned 4 dub, 2010 17:28

Re: Ukrajina

Příspěvekod Jan Shturmovik » sob 12 lis, 2022 17:24


Uživatelský avatar
Ganelon
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 250
Registrován: ned 19 led, 2020 12:05

Re: Ukrajina

Příspěvekod Ganelon » sob 19 lis, 2022 19:38Je otázka, co za AA zbraně tam je.
„Tvrdím, že každý může být dobrou hlavou čehokoli, sobru, domácnosti, města, vojska, jestliže pozná, co potřebuje, a dokáže si to opatřit.“ — Xenofón ?:-)

Uživatelský avatar
Gray Fox
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 270
Registrován: sob 11 led, 2020 12:54

Re: Ukrajina

Příspěvekod Gray Fox » ned 20 lis, 2022 9:06

Ne moc dobré zprávy.

Manévrovací válka unavila ukrajinské vojsko. Dochází mu zbraně a munice

Iniciativa Ukrajiny na bojišti se podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany snižuje, a to kvůli únavě vojsk a nedostatku zbraní a munice. Petráš to napsal v analýze pro ČTK. Ukrajina v posledních měsících přešla v několika oblastech do protiofenzívy, ruskou armádu místy vytlačila o desítky kilometrů zpět.

Konflikt na Ukrajině podle Petráše takřka po devíti měsících dostal novou podobu. Od statické opotřebovávací války se podle něj díky ukrajinské protiofenzívě přesunul do podoby manévrovací s celkem vysokou dynamikou operační činnosti. "Nicméně v současné době je znatelné snížení dynamiky vedení operace a tím pádem i iniciativy na straně Ukrajiny. Tuto skutečnost bude mít na svědomí značná únava vojsk a rovněž tak nedostatek zbraní a munice, hlavně pak munice pro dělostřelectvo a raketové vojsko," uvedl Petráš.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/S6r4H/zpravy-zahranici-manevrovaci-valka-ukrajina-dochazi-zbrane-munice


Munice pro Ukrajinu už začíná docházet i USA, nastartovat výrobu není tak snadné

Enormní množství zásob munice i techniky proudící na Ukrajinu si už začíná vybírat daň i na zásobách Spojených států. Udržet přísun munice i zbraní bude přitom pro Ukrajinu i Západ jedna ze stěžejních výzev, zejména proto, že se zřejmě ukrajinská armáda bude snažit udržet Rusko pod tlakem i v zimních měsících. Podle analytiků by totiž opak vedl k tomu, že by ruská armáda dostala nerušenou šanci zkonsolidovat síly i vycvičit desítky či stovky tisíc nových vojáků.

Povaha konfliktu v posledních měsících vedla podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany nejen k únavě vojsk, ale pochopitelně i vyčerpání zásob zbraní a munice. „V současné době je znatelné snížení dynamiky vedení operace a tím pádem i iniciativy na straně Ukrajiny. Tuto skutečnost bude mít na svědomí značná únava vojsk a rovněž tak nedostatek zbraní a munice, hlavně pak munice pro dělostřelectvo a raketové vojsko,“ uvedl Petráš.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/SupLB/zpravy-zahranici-valka-na-ukrajine-zasoby-zbrane-munice-technika-usa


ale snad i Rusové zatím ještě váznou.

Vybavení z Aliexpressu a pomalé velení. Ruský vedoucí výcviku kritizuje armádu

Částečná mobilizace, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, ukázala na řadu problémů v armádě. Podle Vidadiho Bajramova, vedoucího jednoho z výcvikových středisek, se jedná o systémový problém. Kromě vybavení chybí i lektoři či dostatečně rychlá a efektivní reakce od vrcholového vedení. Kritizoval také výrobu ruského zařízení, které není „na úrovni“. Dalším kamenem úrazu je fakt, že si vojáci neuvědomují, že ačkoliv se o konfliktu mluví jako o „speciální vojenské operaci“, ve skutečnosti se jedná o „high-tech“ ozbrojený konflikt nikoliv s Ukrajinou, ale s NATO.

Bajramov v rozhovoru pro ruský web MK.ru prohlásil, že mobilizovaní vojáci nejsou vycvičeni na válku. Podle něj chybí dostatečně schopní lektoři, kteří buď nejsou, nebo jsou nasazeni ve „speciální operační zóně“. „Bojový výcvik je pak nahrazen výcvikem pro službu v civilních ozbrojených silách, bojovníci tedy dělají cokoliv, jen ne skutečný bojový výcvik. Učí se dělat to, co by za války dělat neměli,“ řekl webu.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/Sn6EE/zpravy-zahranicni-rusko-armada-mobilizace-kritika-vybaveni-vycvik

Uživatelský avatar
Corp. Anderson
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 281
Registrován: pát 22 úno, 2013 19:56

Re: Ukrajina

Příspěvekod Corp. Anderson » čtv 22 pro, 2022 19:19

Tady je nový balíček pro Ukrajinu:

On December 21, as part of President Zelenskyy’s visit to the White House, the Department of Defense (DoD) announced $1.85 billion in additional security assistance for Ukraine. This includes the authorization of a Presidential Drawdown of security assistance valued at up to $1 billion, as well as $850 million in assistance via the Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

The Presidential Drawdown is the twenty-eighth such drawdown of equipment from DoD inventories for Ukraine that the Biden Administration has authorized since August 2021. Capabilities in this package include:

One Patriot air defense battery and munitions;
Additional ammunition for High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS);
500 precision-guided 155mm artillery rounds;
10 120mm mortar systems and 10,000 120mm mortar rounds;
10 82mm mortar systems;
10 60mm mortar systems;
37 Cougar Mine Resistant Ambush Protected (MRAP) Vehicles;
120 High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles (HMMWVs);
Six armored utility trucks;
High-speed Anti-radiation missiles (HARMs);
Precision aerial munitions;
Over 2,700 grenade launchers and small arms;
Claymore anti-personnel munitions;
Demolition munitions and equipment;
Night vision devices and optics;
Tactical secure communications systems;
Body armor and other field equipment.
Under USAI, the DoD will also provide Ukraine with:

45,000 152mm artillery rounds;
20,000 122mm artillery rounds;
50,000 122mm GRAD rockets;
100,000 rounds of 125mm tank ammunition;
SATCOM terminals and services;
Funding for training, maintenance, and sustainment.
Unlike Presidential Drawdown, USAI is an authority under which the United States procures capabilities from industry rather than delivering equipment that is drawn down from DoD stocks. This announcement represents the beginning of a contracting process to provide additional capabilities to Ukraine's Armed Forces.

Russia’s unrelenting and brutal air attacks against critical infrastructure have only reinforced the need to provide Ukraine with sophisticated air defense capabilities. At President Biden’s direction, the United States has prioritized the provision of air defense systems to help Ukraine defend its people from Russian aggression. The Patriot air defense system in this security assistance package is one of the world’s most advanced air defense capabilities. Once operational, it will add to a layered defense to counter the full range of threats currently menacing Ukraine’s cities and civilians. The Patriot system will augment previous air defense capabilities the United States has provided Ukraine, which include NASAMs, missiles for HAWK air defense systems, Stingers, and equipment to counter the Russian use of unmanned aerial vehicles.

In total, the United States has now committed more than $21.9 billion in security assistance to Ukraine since the beginning of the Biden Administration. Since 2014, the United States has committed approximately $24 billion in security assistance to Ukraine and approximately $21.2 billion since the beginning of Russia’s unprovoked, full-scale invasion on February 24. Through PDA and USAI, DoD continues to work with Ukraine to meet both its immediate as well as its longer-term security assistance needs.

To meet Ukraine’s evolving battlefield requirements, the United States will continue to work with its allies and partners to provide Ukraine with key capabilities.

Sk1ller
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 29 pro, 2022 14:20

Re: Ukrajina

Příspěvekod Sk1ller » čtv 12 led, 2023 13:57


Sk1ller
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 29 pro, 2022 14:20

Re: Ukrajina

Příspěvekod Sk1ller » ned 26 úno, 2023 11:19

Russians fell victim to their own propaganda

Sk1ller
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 29 pro, 2022 14:20

Re: Ukrajina

Příspěvekod Sk1ller » stř 15 bře, 2023 20:11

Denmark providing new military aid package worth $140M to Ukraine15.03.2023 18:53
The Government of Denmark is allocating a new military aid package to Ukraine, totaling DKK 1 billion (approximately USD 140 million).
The relevant statement was made by the Danish Defence Ministry, an Ukrinform correspondent reports.

The military aid package will include ammunition for small arms, heavy machine guns, anti-tank mines and air defense missiles.

Additionally, Denmark will send 21 bomb disposal robots, 15 military generators, 15,000 rain gear sets, nine mobile workshops for heavy vehicle repairs and six hangar tents.

A reminder that the Government of Denmark has announced it will establish a fund of DKK 7 billion (USD 1.01 billion) for military, civilian and business aid to Ukraine this year.

Kód: Vybrat vše

https://www.ukrinform.net/rubric-defense/3682907-denmark-providing-new-military-aid-package-worth-140m-to-ukraine.html

Uživatelský avatar
Ryšák
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 215
Registrován: ned 1 srp, 2021 11:15

Re: Ukrajina

Příspěvekod Ryšák » pát 24 bře, 2023 17:45

Milion kusů munice pro děla za rok. Summit EU jednal o Ukrajině, její členství zůstalo v mlze

Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. V přijatých závěrech také potvrdili odhodlání podporovat zemi napadenou Ruskem, dokud to bude potřeba. Dále například vyzvali k vystupňování boje proti obcházení protiruských sankcí a přivítali "reformní úsilí" Kyjeva, k dalšímu vývoji cesty Ukrajiny do EU se však ve společném prohlášení nevyjádřili.

Přelomovou dohodu o společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu dotáhly členské země EU do konce v pondělí, přičemž na tento účel vyčlenily dvě miliardy eur ze společných fondů. Unie tím reagovala na opakované požadavky Kyjeva o vystupňování vojenské pomoci a také na problémy ukrajinské armády s nedostatkem dělostřelecké munice.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/HzCk2/zpravy-svet-brusel-summit-zrychleni-dodavky-munice-cesta-ukrajina-eu
„Špatný tesař se hádá se svými nástroji. Špatný generál viní své vojáky z prohrané bitvy.“ — Johann Wolfgang von Goethe


Zpět na „Přehled armád“