Ukrajina

Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 143
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Ukrajina

Příspěvekod Zelený mužíček » pon 17 říj, 2022 16:31

Ukrajinci ukázali stíhače, za den sestřelil pět dronů a dvě rakety
Ukrajinské ministerstvo zveřejnilo identitu stíhače, kterému se podle prohlášení úřadu podařilo během jediného dne sestřelit pět íránských bojových dronů a dvě střely s plochou dráhou letu neznámého typu.

Rusko znovu nasadilo k úderům na Ukrajinu sebevražedné íránské drony. Ukrajinská armáda dlouhodobě hledá účinné metody, jak proti těmto kamikadze bezpilotním letadlům bojovat.

Minulý týden zveřejnilo ukrajinské letectvo na svém facebookovém účtu zprávu o stíhači, kterému se podařilo sestřelit během jednoho dne pět íránských bojových dronů a dvě střely s plochou dráhou letu neznámého typu, než se sám musel z letadla katapultovat, a to z „technických důvodů“, které jsou zatím nejasné, napsal server The drive.

Kód: Vybrat vše

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajinci-ukazali-stihace-za-den-sundal-pet-dronu-a-dve-rakety-217055

Uživatelský avatar
Loco
Rotný
Rotný
Příspěvky: 87
Registrován: pát 25 bře, 2022 18:00

Re: Ukrajina

Příspěvekod Loco » úte 18 říj, 2022 17:57

Izrael snad dostal přes Polsko izraelské systémy PVO.

Uživatelský avatar
Gray Fox
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 253
Registrován: sob 11 led, 2020 12:54

Re: Ukrajina

Příspěvekod Gray Fox » ned 23 říj, 2022 7:54

Gruzínci bojující na straně Ukrajiny a jejich spolupráce s tankem.


Rezavá flinta
Desátník
Desátník
Příspěvky: 16
Registrován: úte 5 črc, 2022 7:49

Re: Ukrajina

Příspěvekod Rezavá flinta » pát 4 lis, 2022 16:58


Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 143
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Ukrajina

Příspěvekod Zelený mužíček » pát 4 lis, 2022 21:35


Jan Shturmovik
Rotný
Rotný
Příspěvky: 86
Registrován: ned 4 dub, 2010 17:28

Re: Ukrajina

Příspěvekod Jan Shturmovik » sob 12 lis, 2022 17:24


Uživatelský avatar
Ganelon
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 231
Registrován: ned 19 led, 2020 12:05

Re: Ukrajina

Příspěvekod Ganelon » sob 19 lis, 2022 19:38Je otázka, co za AA zbraně tam je.
„Tvrdím, že každý může být dobrou hlavou čehokoli, sobru, domácnosti, města, vojska, jestliže pozná, co potřebuje, a dokáže si to opatřit.“ — Xenofón ?:-)

Uživatelský avatar
Gray Fox
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 253
Registrován: sob 11 led, 2020 12:54

Re: Ukrajina

Příspěvekod Gray Fox » ned 20 lis, 2022 9:06

Ne moc dobré zprávy.

Manévrovací válka unavila ukrajinské vojsko. Dochází mu zbraně a munice

Iniciativa Ukrajiny na bojišti se podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany snižuje, a to kvůli únavě vojsk a nedostatku zbraní a munice. Petráš to napsal v analýze pro ČTK. Ukrajina v posledních měsících přešla v několika oblastech do protiofenzívy, ruskou armádu místy vytlačila o desítky kilometrů zpět.

Konflikt na Ukrajině podle Petráše takřka po devíti měsících dostal novou podobu. Od statické opotřebovávací války se podle něj díky ukrajinské protiofenzívě přesunul do podoby manévrovací s celkem vysokou dynamikou operační činnosti. "Nicméně v současné době je znatelné snížení dynamiky vedení operace a tím pádem i iniciativy na straně Ukrajiny. Tuto skutečnost bude mít na svědomí značná únava vojsk a rovněž tak nedostatek zbraní a munice, hlavně pak munice pro dělostřelectvo a raketové vojsko," uvedl Petráš.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/S6r4H/zpravy-zahranici-manevrovaci-valka-ukrajina-dochazi-zbrane-munice


Munice pro Ukrajinu už začíná docházet i USA, nastartovat výrobu není tak snadné

Enormní množství zásob munice i techniky proudící na Ukrajinu si už začíná vybírat daň i na zásobách Spojených států. Udržet přísun munice i zbraní bude přitom pro Ukrajinu i Západ jedna ze stěžejních výzev, zejména proto, že se zřejmě ukrajinská armáda bude snažit udržet Rusko pod tlakem i v zimních měsících. Podle analytiků by totiž opak vedl k tomu, že by ruská armáda dostala nerušenou šanci zkonsolidovat síly i vycvičit desítky či stovky tisíc nových vojáků.

Povaha konfliktu v posledních měsících vedla podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany nejen k únavě vojsk, ale pochopitelně i vyčerpání zásob zbraní a munice. „V současné době je znatelné snížení dynamiky vedení operace a tím pádem i iniciativy na straně Ukrajiny. Tuto skutečnost bude mít na svědomí značná únava vojsk a rovněž tak nedostatek zbraní a munice, hlavně pak munice pro dělostřelectvo a raketové vojsko,“ uvedl Petráš.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/SupLB/zpravy-zahranici-valka-na-ukrajine-zasoby-zbrane-munice-technika-usa


ale snad i Rusové zatím ještě váznou.

Vybavení z Aliexpressu a pomalé velení. Ruský vedoucí výcviku kritizuje armádu

Částečná mobilizace, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, ukázala na řadu problémů v armádě. Podle Vidadiho Bajramova, vedoucího jednoho z výcvikových středisek, se jedná o systémový problém. Kromě vybavení chybí i lektoři či dostatečně rychlá a efektivní reakce od vrcholového vedení. Kritizoval také výrobu ruského zařízení, které není „na úrovni“. Dalším kamenem úrazu je fakt, že si vojáci neuvědomují, že ačkoliv se o konfliktu mluví jako o „speciální vojenské operaci“, ve skutečnosti se jedná o „high-tech“ ozbrojený konflikt nikoliv s Ukrajinou, ale s NATO.

Bajramov v rozhovoru pro ruský web MK.ru prohlásil, že mobilizovaní vojáci nejsou vycvičeni na válku. Podle něj chybí dostatečně schopní lektoři, kteří buď nejsou, nebo jsou nasazeni ve „speciální operační zóně“. „Bojový výcvik je pak nahrazen výcvikem pro službu v civilních ozbrojených silách, bojovníci tedy dělají cokoliv, jen ne skutečný bojový výcvik. Učí se dělat to, co by za války dělat neměli,“ řekl webu.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/Sn6EE/zpravy-zahranicni-rusko-armada-mobilizace-kritika-vybaveni-vycvik


Zpět na „Přehled armád“