Stránka 1 z 1

Panzerbeobachtungswagen V "Panther"

Napsal: stř 28 říj, 2020 19:33
od Michal Kroužek
Panzerbeobachtungswagen V "Panther"
Panzerbeobachtungswagen V "Panther" je projekt dělostřeleckého průzkumného a naváděcího tanku vycházejícího z tanku Panther. Místo původního kanónu obdržel pouze jeho dřevěnou atrapu a z výzbroje mu zůstal pouze kulomet ve věži. Důvodem byla potřeba získat více prostoru pro rozšířené radiovybavení a optické přístroje. V kulovém krytu na střeše věže dva pozorovací přístroje TBF 2 s 5x zvětšením. Velitel měl dva pozorovací přístroje TSR 1. Dále do vybavení patřil vidlicový dalekohled, dálkoměr a samopal MP 40.
Co se týce spojovacího vybavení, tak v motorovém prostoru se nacházela prutová a jedna hvězdicovitě rozvětvená anténa. Asi pro radiostanice FU5 a FU7. Základem prototypu byl stroj Panzerkampfwagen V Panther Ausf. D, ale s velitelskou kupolí nového typu osazenou periskopy. Osádku tvořil velitel, řidič, důstojní pro optický průzkum a radista.
Vznikl pouze jeden prototyp. Ostatně je otázkou, proč investovala Třetí říše síly do jeho vývoje, když byla možnost používat obdobná dostupnější vozidla Panzerbeobachtungswagen IV vycházející z Panzer IV.

Model tohoto obrněnce:
Obrázek