Mají tanky v současnosti smysl?

Krabik
Desátník
Desátník
Příspěvky: 17
Registrován: pát 27 bře, 2009 19:46

Příspěvekod Krabik » pát 27 bře, 2009 21:53

Čau Nevím jestli to sem patří ale myslíte že mají tanky v současnosti ještě smysl?

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duke » pát 27 bře, 2009 23:06

Hozeno do nového tématu.

No já myslim že jo. Výhody jsou v mobilitě, jisté dávce univerzálnosti.

Krabik
Desátník
Desátník
Příspěvky: 17
Registrován: pát 27 bře, 2009 19:46

Příspěvekod Krabik » pát 27 bře, 2009 23:21

No podle mě právě mobilita je skoro na nule a univerzálnost dobře pár "experimentálních " kousků T95, ta ruská T72 co má vzadu místo pro posátku a z používaných třeba Merkava
Ale v současnosti využívané tanky např třema M1 ta spotřeba paliva potřebuje jedno celé letadlo pro sebe, aby se někam dostal a na místě hromadu paliva ochrana je v současnosti otázkou a ta univerzálnost ve městě jsou podle mě skoro na nule. Pokud by doško k druhému Kursku tak tam by se uplatnili ale asi by bylo vhodnější něco mobilnějšího a hlavně něco co je i pro pěchotu a ne jen pro obrněné jednotky. Když kouknem třeba na USA co ty jejich strykery dřív měli jen bredlei a ten asi nestačí. Asi to vypadá že se tu na něco ptám a pak stejně mám svůj názor, ale mě by zajímalo co si myslíte o tancích v budoucích nebo i současných konfliktech? Nazvěme je klidně asymetrickými prostě pro boj do města na druhé straně světa klidně i směr vývoje a podobně mám svůj názor ale rád si ho upravím ;-)

Uživatelský avatar
WildcatCZ
Redaktor
Příspěvky: 216
Registrován: sob 21 říj, 2006 17:48

Příspěvekod WildcatCZ » sob 28 bře, 2009 0:33

trošku mých úvah :)
současné tanky jsou pozůstatkem vývoje během studené války a bylo s nimi počítáno pro vedení tzv. symetrické války. Nejsou všemocné ale zapadly do ustáleného válečného systému - stejně jako pěchota, letectvo, dělostřelectvo a jen jejich současné koordinované nasazení dokáže vyhrát boj.
Naprosto jiná situace nastává v případě asynchronní (partyzánské) války. Všechny státy, které vyvíjejí tanky se již nějakou dobu snaží vytvořit náhradu tanků pro tento případ. Asi nejlépe jsou na tom v dnešní době Izraelci, kteří tento způsob boje vedou již dlouho a Merkava je mnohem lépe přizpůsobená podmínkám než ruské nebo americké tanky (ačkoliv ani Merkava není uzpůsobená pro boj ve městě). Američané již dlouhou dobu hledají náhradu za Abramy ale vývoj stále nevede k nějakému rozumnému cíli. Ruské T-95 jsou naproti tomu relikvie vývoje z doby studené války.
Tank pro asymetrickou válku by podle mě měl být něco jako samohybné dělostřelectvo s maximální destrukční silou, přesto však dostatečně lehký pro snadnou přepravu v rámci bojových skupin a s rozumnou ochranou proti pěchotní protitankové palbě.
Nasazení tanků v městských oblastech je hovadina, kterou udělalo už mnoho velitelů od Rusáků v Berlíně až po Izrael v Libanonu. Zde je jedinou možností pěchotní boj s přímou podporou dělostřelectva a letectva a nasazení tanků v této roli není možné.

Jan Dudák
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 167
Registrován: úte 25 zář, 2007 17:16
Bydliště: Na Cikorce 36 Praha 4 Modřany

Příspěvekod Jan Dudák » sob 28 bře, 2009 7:35

Já myslím, že je teď zase jen jedna z etap tank - protitanková zbraň. Věřím, že za pár let zase někdo udělá tank, který bude chraněný tak dobře, že bude potřeba zase vyvíjet uplně nové PT zbraně.
Mně se zatím nejlepší zdá korejský K-2 a japonský Type-10, ale ty ještě nebyly nikde nasazeny, takže se ještě nedá spravedlivě soudit.
Třeba ten Type-10 váži jen 40-48 tun, což je o dost míň, než třeba M1 Abrams a navíc má údajně mnohem lepší pancíř. Oba tyto asijské tanky také používají různé soft kill a hard kill.

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 28 bře, 2009 9:37

Tanky v nynější podobě budou stále potřeba. Rozhodně by bylo najivní očekávat že budou furt jen partízánské války, když se militaryzuje svět, Rusko napadá své sousedy apod.
Tank pro boj proti tankům potřebuje dlouho hlaveň, dělostřelecký prostředek pro boj proti pěchotě a jiným méně odolným cílům ve městě, potřebuje krátkou hlaveň a větší ráži, aby moh snáze manévrovat ve městě a měl vyšší účinek na cíl. A také možnost střílet pod většímy úhly, aby moh střílet i na vyšší patra budov.
Před lety o tom byla série článků v ATM - Armádní technický magazín. Tam se zabívali tim kam by se moh ubírat vývoj tanků. Mimo jiné tam nešli jen slepě po boji ve městě. Rešili také možnost rychlé výměny věží, aby mohl být nasazen pro boj ve městě a jindy zase v jiných podmínkách aniž by pro každý úkol musel být jiný tank.
Problém boje ve městě vidim také v tom, že se teď mohutně přezbrojuje na kolovou techniku a pásová se vyřazuje. Přitom trosky ve městě kolovou tehcniku mohou snadno omezit. Také se snižuje rozsah směrů odkud může udeřit na cíl, protože pásová technika projede prakticky kdekoliv a tim ztěžuje obranu a umožňuje úder z více směrů.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » ned 29 bře, 2009 17:17

Tanky byly zkonstruovány k rychlým výpadům a následném ničení nepřátelské síly. V dnešní době je každý konflikt spíše partizánskou válkou, protože díky satelitům a výkonnému letectvu stačí vydržet pár minut naživu a pak se o to ostatní postarají (letectvo,dělostřelectvo..). Pro konvenční armády to je nepostradatelná součást. Rychlý přesun, obrněný proti ručním zbraním, v případě konfliktu dvou regulérních armád rozhodující síla (bitva letectva a pozemních vojsk - letectvo nebude moci podpořit moc útok , apod.) takže tanky ano, lae nyní se spíše uplatňuje lehčeji obrněná průzkumná vozidla na kolech. Chtělo by to někoho, kdo se v tom pohybuje, ten by vám řekl víc.

Uživatelský avatar
kap. mich
Desátník
Desátník
Příspěvky: 22
Registrován: pát 4 zář, 2009 21:44
Bydliště: Praha

Příspěvekod kap. mich » pát 4 zář, 2009 22:25

tank jako jedna z hlavních pozemních moderních zbraní smysl má... Proto mocnosti tanky stále zdokonalují (mezi nejlepší patří T95 a Leopard 2A6 EX). Používají se v moderním boji možná častěji než dřív. Je to vidět na Iráku, ale i v dalších věčích akcích. Tank má v dnešní době stále dobrou (čím dál dokonalejší) ochranu a velkou palební sílu (dnes se vybavují tanky řízenými střely a T95, prý dokonce může použít i PLŘS). Vojska s taknovou podporou mají vždy převahu a to i když existují PTŘS a další účinné zbraně.
od 15 let jsem v armádě

bexiczek
Desátník
Desátník
Příspěvky: 21
Registrován: stř 9 lis, 2011 16:33

Re: Mají tanky v současnosti smysl?

Příspěvekod bexiczek » stř 9 lis, 2011 21:01

Myslím že ne protože se stejně bude bojovat už jenom z atomovíma bombama..
Podpis byl odstraněn z důvodu porušení pravidla č.12

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Mají tanky v současnosti smysl?

Příspěvekod Duke » čtv 10 lis, 2011 5:47

bexiczek píše:Myslím že ne protože se stejně bude bojovat už jenom z atomovíma bombama..


Atomové bomby jsou od toho aby se nepoužívaly. ?:-) Je to jen zbraň hrozby.

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Mají tanky v současnosti smysl?

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 10 lis, 2011 21:40

JJ, ty si nikdo netroufne použít, když si představí jaké by to pro něj mělo následky.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Panzer Commander
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 194
Registrován: sob 16 úno, 2013 11:13

Re: Mají tanky v současnosti smysl?

Příspěvekod Panzer Commander » sob 16 úno, 2013 14:19

Určitě mají význam a příliš se za poslední desetiletí nezměnil. Jen do určité míry kvůli rozvoji protitankových zbraní pěchoty. Bitevní vrtulníky zase nemá tolik zemí a jsou zranitelné. Vliv letectva tolik nepřeceňuj. Nemůžeš to brát pdole válek USA vs menší, slabší stát s výzbroji o pár generací níž.

Uživatelský avatar
Heavy
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: úte 5 úno, 2013 20:10

Re: Mají tanky v současnosti smysl?

Příspěvekod Heavy » pon 18 bře, 2013 9:52

Panzer Commander píše:Určitě mají význam a příliš se za poslední desetiletí nezměnil. Jen do určité míry kvůli rozvoji protitankových zbraní pěchoty. Bitevní vrtulníky zase nemá tolik zemí a jsou zranitelné. Vliv letectva tolik nepřeceňuj. Nemůžeš to brát pdole válek USA vs menší, slabší stát s výzbroji o pár generací níž.
Naprostý souhlas.

Minuteman
Desátník
Desátník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 1 říj, 2022 19:07

Re: Mají tanky v současnosti smysl?

Příspěvekod Minuteman » sob 1 říj, 2022 19:13

Jsem zvědavý na vyhodnocení nasazení tanků na Ukrajině.


Zpět na „Tanky“