Obecně k dronům

Uživatelský avatar
Aviator
Pistolník
Příspěvky: 168
Registrován: pon 4 úno, 2013 19:30

Obecně k dronům

Příspěvekod Aviator » sob 22 úno, 2020 8:34

Obecně k dronům

Narazil jsem na článek Historie dronů aneb Bezpilotní letouny v dějinách
V roce 2017 jsme oslavili už 100 let s drony a připomněli si tak vzlet prvního dronu na bázi letounu. Ten vyvinuli Američané z hydroplánu a po několika letech výzkumu a testování úspěšně vzlétl v roce 1917. Uletěl tehdy 40 km a po desetiletích pokusů s dálkově naváděnými raketami nebo vypouštěním horkovzdušných balónů s bombami nad nepřátelská města se stal prvním opravdovým dronem.



Vývoj dronů pohání odjakživa vojenství
Nemusíte být Einstein, aby vám bylo jasné, že vývoj dronů katalyzovaly hlavně války a snaha ušetřit lidské životy při průzkumných nebo bojových operacích. Už za 1. světové války tak probíhal v USA vývoj bezpilotních letounů jako reakce na bombardování řiditelnými bombami z německých vzducholodí. První ideou tak byly spíše letící bomby, něco jako kamikaze letadélka.

Zase ten Nikola Tesla! Teprve v poslední době doceňovaný vědec Nikola Tesla stál pravděpodobně i u kolébky technologie nezbytné k ovládání dronů. Roku 1898 si nechal patentovat teleautomatizaci, v podstatě dálkově ovládanou motorovou loďku, s plány na budoucí sestrojení dálkově ovládaného letounu.

1. světová válka
Americké letectvo a námořnictvo v čele se známými konstruktéry a vědátory (Elmer a Lawrence Sperry (námořní gyroskopy), Thomas Edison (elektrotechnika), John Norden (bombové zaměřovače) a Angličan Peter Hewitt (dálkové bezdrátové řízení) testovali už před válkou hydroplán Curtiss N-9 s gyroskopickým autopilotem systému Sperry. Proto vzali jako základ svého „dronu“ právě tento hydroplán, který přestavěli na letoun a jenž měl za úkol ničit německé ponorkové základny.

Připravili 5 prototypů, které startovaly buď z kolejnic, nebo z jedoucího automobilu, a právě jeden z nich provedl onen úspěšný let na vzdálenost 40 km v roce 1917. Přesnost zásahu z výšky 3 km nebyla bůh ví jaká, ale už tehdy dokázat bezpilotní letoun unést náklad o hmotnosti 450 kg na vzdálenost až 80 km, a to rychlostí až 145 km/h.

Kód: Vybrat vše

https://sciencemag.cz/historie-dronu-aneb-bezpilotni-letouny-v-dejinach/
Obrázek

Uživatelský avatar
Troubridge
Četař
Četař
Příspěvky: 51
Registrován: sob 15 úno, 2020 19:35

Re: Obecně k dronům

Příspěvekod Troubridge » ned 13 zář, 2020 8:46

Létající duch s nebezpečnou přesností. Tvůrce Oculusu ukázal nového drona, který změní vojenské operace
Dokáží zaměřit a identifikovat nepřátelské vojsko, aniž by je kdokoliv slyšel. Zvládnou předávat důležité informace velitelské základně, aniž by je kdokoliv zachytil. Jsou schopny převážet vybavení do kritických oblastí, aniž by je ohrozil déšť nebo špatné povětrnostní podmínky. Tak může znít stručná definice letky nových dronů od amerického startupu Anduril.

Ačkoliv je Palmer Luckey známý především jako tvůrce Oculus Rift, headsetu pro virtuální realitu, čím dál častěji bývá skloňován s obrannými složkami. Ne že bych v nich aktivně působil, ale navrhuje pro ně se svým týmem v Andurilu malé bezpilotní letouny, které se mohou osvědčit jako užiteční pomocníci při špionážích i větších vojenských akcích.

Kód: Vybrat vše

https://www.czechcrunch.cz/2020/09/letajici-duch-s-nebezpecnou-presnosti-tvurce-oculusu-ukazal-noveho-drona-ktery-zmeni-vojenske-operace/

Uživatelský avatar
Gray Fox
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 271
Registrován: sob 11 led, 2020 12:54

Re: Obecně k dronům

Příspěvekod Gray Fox » ned 21 srp, 2022 8:23

Jak drony ovlivňují válku na Ukrajině? Rusové zaspali, Kyjev zdokonalil použití komerčních strojů
Drony změnily způsob vedení moderní války. Operátoři bezpilotních letounů mohou z bezpečné vzdálenosti prozkoumat terén, hlásit pohyb nepřátelských jednotek nebo eliminovat cíle. Jakou roli ale hrají drony v rusko-ukrajinské válce? „(Ruský) Orion má papírově vyšší výkony než Bayraktar. Měl by být výkonnější, rychlejší, měl by mít větší vytrvalost, ale Rusové nejsou schopni jeho potenciál ani zdaleka využívat,“ vysvětluje analytik Lukáš Visingr.

„Základní činností taktických dronů je, přestože mohou některé z nich nosit zbraňové systémy, z 90 až 95 procent průzkum a pozorování bojiště. To je jejich hlavní přínos, že ten dron může dlouhou dobu zůstat nad bojištěm a poskytovat velitelům v reálném čase informace a permanentní přehled o situaci,“ vysvětlil vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Podotkl, že tuto výhodu se naučili skvěle využívat Ukrajinci, kteří v rámci větších taktických dronů používají původem turecké bezpilotní letouny Bayraktar TB2, které můžou letět ve výšce až 7,6 kilometru, mají dolet 300 km, dosahují maximální rychlosti 220 km/h a vydrží ve vzduchu až 27 hodin.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/drony-rusko-ukrajina-vyuziti-moderni-valka_2208210500_voj

Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Obecně k dronům

Příspěvekod Zelený mužíček » čtv 27 říj, 2022 21:02

Iranian drones in Ukraine: use and usefulness

AustinLightning
Desátník
Desátník
Příspěvky: 26
Registrován: sob 14 led, 2023 19:26

Re: Obecně k dronům

Příspěvekod AustinLightning » ned 1 říj, 2023 18:39

Válka dronů. Ukrajina jich spotřebuje až 10 000 měsíčně

Přestože válka na Ukrajině se často odehrává v zákopech a připomíná, tak určitými prvky boje první světové války, je v ní zároveň hojně využívána i a zdokonalována jedna z nejmodernějších platforem – drony. Ty jak Ukrajina, tak jak Rusko využívají k řadě činností od útočných, sebevražedných až po průzkumné mise. Podle ministra digitální transformace Michaila Fedorova má Ukrajina k dispozici až 40 modelů různých dronů, které vyrábí převážně na svém území. Rusko hojně využívá íránských dronů Šáhid či modernějších a robustnějších Lancetů.

Kód: Vybrat vše

https://echo24.cz/a/HtRNM/zpravy-svet-valka-na-ukrajine-prudky-rozvoj-dronu


Zpět na „Bezpilotní letouny (UAV)“