Obecně k dronům

Uživatelský avatar
Aviator
Pistolník
Příspěvky: 51
Registrován: pon 4 úno, 2013 19:30

Obecně k dronům

Příspěvekod Aviator » sob 22 úno, 2020 8:34

Obecně k dronům

Narazil jsem na článek Historie dronů aneb Bezpilotní letouny v dějinách
V roce 2017 jsme oslavili už 100 let s drony a připomněli si tak vzlet prvního dronu na bázi letounu. Ten vyvinuli Američané z hydroplánu a po několika letech výzkumu a testování úspěšně vzlétl v roce 1917. Uletěl tehdy 40 km a po desetiletích pokusů s dálkově naváděnými raketami nebo vypouštěním horkovzdušných balónů s bombami nad nepřátelská města se stal prvním opravdovým dronem.Vývoj dronů pohání odjakživa vojenství
Nemusíte být Einstein, aby vám bylo jasné, že vývoj dronů katalyzovaly hlavně války a snaha ušetřit lidské životy při průzkumných nebo bojových operacích. Už za 1. světové války tak probíhal v USA vývoj bezpilotních letounů jako reakce na bombardování řiditelnými bombami z německých vzducholodí. První ideou tak byly spíše letící bomby, něco jako kamikaze letadélka.

Zase ten Nikola Tesla! Teprve v poslední době doceňovaný vědec Nikola Tesla stál pravděpodobně i u kolébky technologie nezbytné k ovládání dronů. Roku 1898 si nechal patentovat teleautomatizaci, v podstatě dálkově ovládanou motorovou loďku, s plány na budoucí sestrojení dálkově ovládaného letounu.

1. světová válka
Americké letectvo a námořnictvo v čele se známými konstruktéry a vědátory (Elmer a Lawrence Sperry (námořní gyroskopy), Thomas Edison (elektrotechnika), John Norden (bombové zaměřovače) a Angličan Peter Hewitt (dálkové bezdrátové řízení) testovali už před válkou hydroplán Curtiss N-9 s gyroskopickým autopilotem systému Sperry. Proto vzali jako základ svého „dronu“ právě tento hydroplán, který přestavěli na letoun a jenž měl za úkol ničit německé ponorkové základny.

Připravili 5 prototypů, které startovaly buď z kolejnic, nebo z jedoucího automobilu, a právě jeden z nich provedl onen úspěšný let na vzdálenost 40 km v roce 1917. Přesnost zásahu z výšky 3 km nebyla bůh ví jaká, ale už tehdy dokázat bezpilotní letoun unést náklad o hmotnosti 450 kg na vzdálenost až 80 km, a to rychlostí až 145 km/h.

Kód: Vybrat vše

https://sciencemag.cz/historie-dronu-aneb-bezpilotni-letouny-v-dejinach/
Obrázek

Zpět na „Bezpilotní letouny (UAV)“