JAS 39 Gripen

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4408
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: JAS 39 Gripen

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 2 kvě, 2013 11:30

Další karta v jednání o cenu gripenů. Ve hře jsou americké F-16
V pokračujícím česko-švédském jednání o tom, za kolik peněz by Stockholm Praze dál pronajal stíhací letouny Gripen, se objevila další "karta". Portál E15 zveřejnil zprávu, že Spojené státy nabídly olétané i nově vyrobené stíhačky F-16. Tento letoun už před deseti lety Češi zvažovali.

Česká republika před časem oslovila další potenciální dodavatele pro případ, že nevyjedná se Švédskem dostatečně dobrou nabídku na další pronájem již provozovaných gripenů. Praha poptávala předběžné informace, zda někdo jiný má o případný tendr zájem.

To nicméně znamená, že další předběžná vyjádření zájmu o účast ve výběrovém řízení, pokud by se ho vláda rozhodla vyhlásit, ještě mohou dorazit.

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.idnes.cz/nabidka-stihacek-f-16-pro-cesko-djt-/domaci.aspx?c=A130502_094146_domaci_jw
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4408
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: JAS 39 Gripen

Příspěvekod Michal Kroužek » pon 25 kvě, 2015 21:17

České gripeny budou střežit nebe nad Islandem
2.5.2015 • Stejně jako v loňském roce bude česká armáda i letos zajišťovat ostrahu vzdušného prostoru Islandu. Ministerstvo obrany obdrželo v minulých dnech urgentní požadavek na vyslání pětice gripenů. Ty by měly vzdušný prostor nad tímto severským státem střežit v průběhu léta.

Air Policing Islandu měly v tomto období zabezpečovat Vzdušné síly Kanady, které se ale nyní v rámci koaličního nasazení svých sil zaměřují na letecké operace proti Islámskému státu. Ministerstvo obrany na požadavek pružně reagovalo i s ohledem na zkušenosti z loňského roku, kdy čeští letci ostrahu vzdušného prostoru Islandu zajišťovali.

„Mimořádný Air Policing Islandu je naším příspěvkem ke kolektivní ochraně NATO a de facto i k boji proti Islámskému státu. Je to rovněž ocenění našich pilotů a jejich schopností, stejně jako potvrzení České republiky jako spolehlivého a důvěryhodného partnera v rámci Aliance,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

Česká republika vyšle na Island celkem pět letounů, z toho jeden jako záložní, a 70 osob. „Příslušný materiál předložím co nejdříve na jednání vlády. Jelikož jde o vyslání do 60 dnů, není nutný souhlas Parlamentu ČR, obratem ale budeme obě komory informovat,“ doplňuje ministr Stropnický.

Kód: Vybrat vše

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ceske-gripeny-budou-strezit-nebe-nad-islandem-110553/
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Smrtibič
Četař
Četař
Příspěvky: 51
Registrován: sob 25 kvě, 2013 19:48

Re: JAS 39 Gripen

Příspěvekod Smrtibič » sob 23 kvě, 2020 7:53

Pro zajímavost:

Co vyžaduje profese technika gripenu? Technické vzdělání, perfektní angličtinu a roky příprav
Autor: kapitánka Hana Havrdová

Tři až pět let. Tak dlouho trvá příprava vojáka, než se stane leteckým technikem nadzvukového letounu JAS-39 Gripen. Její součástí je také čtyřměsíční specializovaný kurz ve Švédsku, odkud se před nedávnem vrátilo pět leteckých techniků čáslavské základny a instruktor ILS z Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov.

Na přeškolovací kurz do Švédska vysílá česká armáda své zástupce pravidelně každé dva roky. Od roku 2004 už jím prošlo více než 110 leteckých techniků.

„Na letecké techniky jsou kladeny vysoké požadavky zejména v oblasti vzdělání. Je nutné mít vystudovaný technický směr, samozřejmostí je dobrá angličtina a s ní související znalost odborných technických výrazů,“ sdělil major Jan Ďucha, zástupce velitele 211. taktické letky pro ILS (inženýrsko letecká služba).

Před nástupem do kurzu ve Švédsku zájemci procházeli výběrovým řízením, všichni museli splňovat vstupní požadavky, zejména odborné a jazykové.

„Cílem výuky, která zabrala přes 600 hodin, bylo rozšíření teoretických a praktických znalostí o konstrukci a funkci letounu. Důraz byl kladen na postupy dle platné dokumentace a dodržování bezpečnostních opatření při práci,“ prozradil Ďucha.

Bez technika gripen neodletí

Letecký technik stíhaček gripen má na starosti přípravu stroje k letu. To zahrnuje například testování systémů a kontrolu paliva, oleje a hydrauliky. Po přistání letoun navádí na místo stání, přijímá informace od pilota o průběhu letu, vyhodnocuje ho a na závěr letoun zkontroluje a opět doplňuje provozní kapaliny a plyny.

Znát musí doslova každý šroubek v letadle, což se během kurzu kontrolovalo pravidelnými testy. „Během praktické výuky jsme pak například svěšovali a navěšovali motor či sedačku, dělali funkční testy jednotlivých součástí nebo vyzbrojovali letoun,“ svěřil se jeden z účastníků, příslušník 21. základny taktického letectva Čáslav.

Švédskem příprava nekončí

Na konci května čeká absolventy další kurz, tentokrát už v ČR, při němž se zaměří na praktické dovednosti při provozu a údržbě letounů.

Po jeho ukončení jsou technici přezkoušeni inspektory z řad odborných inženýrů nadzvukové letecké techniky taktického křídla. Pokud uspějí, mohou samostatně pracovat na letecké technice a získávat další praktické zkušenosti. „Celý výcvikový proces zabere přibližně tři až pět let, pokud do tohoto cyklu započítáme i fázi přípravy posluchačů před samotným vysláním do Švédska,“ uzavírá major Jan Ďucha.

Pochází z: http://www.acr.army.cz/informacni-servi ... av-221443/


Zpět na „Stíhací“