Česko-Polské spory o pohraničí

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Česko-Polské spory o pohraničí

Příspěvekod Duke » pon 23 bře, 2009 23:53

Obrázek

90. LET SPORŮ O POHRANIČÍ

1918 - 2008

Těšínsko

Pravděpodobně nejznámějším a nejpalčivějším místem Československo-Polských sporů o pohraničí bylo historicky k Českým zemím a národnostně k Polsku náležící Těšínsko. Tato území byla pokládána od 14. století za územní část Moravy. Západními mocnostmy narýsované a podporované vytyčení nových hranic střední evropy počítalo se začleněním Těšínska k Československu. Na rozdíl od nově vzniklé RČS se v Polsku poměrně rychle uchytil k moci na nacionalismu založený vojenský režim Józefa Piłsudskeho, který vedl krvavou a nejistou válku s Rudým Ruskem.

V těšínsku vznikají souběžně dvě spolu neustále soutěžící instituce. Národní výbor Československý a proti němu Národní výbor Těšínský. Oba oblast prohlásí za součást jak Československa, tak Polska. Napětí se dočasně podařilo umírnit prozatimní dohodou o rozdělení, která však byla z Československého pohledu nepřijatelná.

Při volbách do Polského sejmu bylo v rozporu s dohodou vyhlášeno jejich konání i Polskem ovládané části Těšínska. Českoslovesnký protest nebyl vyslyšen a Polské militantní jednotky preventivně oblast obsadili. RČS se rozhodla řešit celou věc vojensky.

Sedmidenní válka

Po Polskem ignorovaném ultimatu vstoupila česká vojska vedená Jesofen Šnejdárkem na území Polského Těšínska. Poměrně bez problémů se silám RČS za přítomnosti důstojníků z řad armád dohodových mocností podařilo dojít až k obci Skočov kde se koncentrovala Polská obrana. Čeští vojáci značně posílení byli k útoku na Skočov odhodláni. Na nátlak Dohodových mocností se tak nestalo.

Obětí Sedmidenní války se stalo 44 Padlých a 121 Ranněných českých vojáků. Polská strana obvinila Čechy z masakrů Poslkého obyvatelstva a často se v Polsku tvrdí že válka nebyla ukončna v důsledku zásahu Dohody, ale neúspěchu při útoku na Skočov...

Obrázek
Čeští vrahové - Český ráj

Orava a Spiš – Samostatná kapitola

Samotná přítomnost polského obyvatelstva na Oravě a ve Špiši se sporná. Zdejší obyvatelé byli označeni za Poláky spíše pro jazykovou mutaci slovenštiny a polštiny, lze je také označit za nářečím hovořící Slováky. Během První světové války se začala formovat myšlenka o připojení Oravy s Spíše k Polsku. Krátce po vzniku nového uspořádání střední Evropy zůstávala Orava i Spiš ve stínu Těšínského sporu, který svoým hospodářským i infrastrukturálním významem sporné oblasti na Slovensku převyšoval.

Během listopadu 1918 Polské vojsko obě obklasti obsadilo. A podobně jako v Těšínsku i zde se rozhořel spor kvůli vypsání voleb do sejmu.Československo se obrátilo na autoritu Dohodových mocností, které nařídili opětovné předání území RČS. Ani se zde se změny hranic neobešly bez násilí. Přestřelky však nepřerostly v takticky vedený boj.

Vzhledem ke pro Polsko zhoršující se situaci ve válce s Ruskem upadal zájem Poláků o spory s Československem. Polsko nakonec přistoupilo ke kompromisu v podobě vedení arbitráže o Oravu i Špiš. Výsledek neuspokojil ani jednu stranu. Československo si však přálo co nejrychlejší stabilizaci země i co nejlepší vztahy se svými sousedy a Polsko bylo zcela zaneprázdněno postupující Rudou armádou...

Obrázek
Bijte Bolševika - Polská propaganda

Výsledek arbitráže

Na Slovensku byly požadavky Polska zohledněny v omezené míře. Polsko získalo 20 % území Oravy s obcemi Srnie, Podvlk, Harkabúz, Nižná Zubrica, Vyšná Zubrica, Oravka, Bukovina-Podsklie, Pekelník, Jablonka, Chyžné, Hladovka, Suchá Hora, Vyšná Lipnica a část Nižné Lipnice, a 4,2 % území Spiše s obcemi Nová Belá, Fridman s (osadou Falštin), Krempach, Tribš, Durštín, Čierna Hora, Jurgov, Repisko, Vyšné Lapše, Nižné Lapše, Nedeca, Kacvín a Lapšanka


Nové uspořádání 1919 – 1938

Mírová dohoda podepsaná 13. února 1919 v Paříži rozdělila Těšínsko do pro RČS daleko příznivějších hranic. Především se po Českou kontrolu opět dostala železniční spojnice mezi Slovenskem a Moravou. Můžemě tedy říci že Československo bylo územní změnou v Těšínsku uspokojeno. Rovněž spor na Oravě i Spiši dopadl pro nový stát Čechů a Slováků dobře. Nutno však podotknout že hranice ve všech sporných oblastech byli dány a respektovány Dohodovými mocnostmi i bez jakýchkoliv ústupků Polsku. Pokud by Češi postupovali stejně rázně jako Poláci nepochybně by nemuseli ze svých počátečních hranic ustoupit ani o hektar.

Až do Mnichovského diktátu tahanice o Polsko-České Obce téměř utichly. Obě strany se nicméně během 30. i zbytku 20. let obviňovaly z falšování výsledků sčítání lidu, či národních diskriminací. Dá se říci že právě malicherné spory Čechů a Poláků o hranice uváděly Československo do velmi tíživé situace osamoceného státu.

Obrázek
Mapa Těšínska

1938 – Nejen Henlein

Polsko nikdy nepřestalo vznášet nároky na Československou část Těšínska. V roce 1938 zde vznká „svaz Poláků v Československu“ který podobně jako Henlein (avšak v daleko menší míře) klade nároky na nepřijatelnou míru autonomie. Polští autonomisté plně spolupracovali s Henleinovci i se Slovenskými Hlinkovci. Armáda našich severních sousedů se připravovala k získání Těšínska vojensky, neboť Polská diplomacie počítala s válkou v Československu, jako se samozřejmostí...

I Polsko vydalo 30. Září 1938 Praze ultimárum, v němž vyzívalo Československou vládu k odstoupení Českého Těšínska a zbylých oblasti Oravy a Spiše. Polskem požadovaná území se podařilo do 11. Řijna 1938 obsadit.

Přechod do nového státu byl všobecně vnímán pozitivně. Polskou armádu vítal v Těšíně transparent s nápisem „600 jsme na tebe čekali“. Ovšem brzy po záboru si i Polské obyvatelstvo začalo uvědomovat rozdíly mezi Československou demokracii a autoritářstvím několika vládních špiček Varšavy. Českým obyvatelům byl hromadně zabavován majetek, Čeština i Němčina byla zakázána.

Obrázek
Poláci vítáni v Karviné

Nový začátek

Po válce opět hrozilo že spor vypukne na novo. Polsko opravdu znovu vyslovilo své nároky vůči Těšínsku. Spory se také vedli o území Kladska a dalších provinciií s Českou menšinou. Vzhledem ke zformování nového mocenského celku, který měl ve střední evropě zásadní vliv na vedení politiky – Sovětského Svazu – však nebylo pro handrkování známé z první poloviny dvacátých let místo. Těšínsko zůstávalo rozděleno dle hranic vytyčených předválečnou arbitráží, Kladsko připadlo Polsku a Orava i Spiš zůstávala rozělena. V roce 1947 Obě země za důsledného dohledu SSSR podepisují smlouvy o přáteství a spolupráci. A definitivním ukončením sporu měla být smlouva z roku 1958 podepsána ve Varšavě, ta zkrátila společnou hranici o 80 kilometrů a došlo k výměnám celkem 85 územních celků různé velikosti.

2008- 368 hektarů

V roce 2005 vydala Polská vláda oficiální žádost vůči České Republice na územní kompenzaci smlouvy z roku 1958. Ta totiž „nespravedlivě“ připravila Polskou lidovou republiku o 368 hektarů území. Vládní i Opoziční strany Parlamentu České Republiky se shodli, že kompenzaci vyhoví. Obce na přihraničí s Polskem všeobecně s výmenou nesouhlasí, jiné požadují peněžní náhradu ze strany státu. Česká Republika by tedy měla Polsku předat oblasti průběžně probíhající po celé státní hranici. Změny by se měly týkat všech s Polskem sousedících krajů...

Liberecký kraj
Kunratice 43,4 ha
Horní Řasnice 13,7 ha
Bulovka 32,2 ha
Heřmanice 3,7 ha

Královehradecký kraj
Královec 13,4 ha
Česká Čermná 2,6 ha

Olomoucký kraj
Bílá Voda 1,2 ha

Moravskoslezský kraj
Píšt 9,3 ha
Třebom 5,2 ha
Krnov 7,2 ha

Obrázky:
Wikipedia.org
ceskenoviny.cz
palba.cz
aktualne.cz


Uveřejněno zde se souhlasem autora (Marmont - Forum Jajjun.com).

Uživatelský avatar
-=Nuke][Tux=-
Podpraporčík
Podpraporčík
Příspěvky: 392
Registrován: úte 30 říj, 2007 11:24
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=Nuke][Tux=- » úte 24 bře, 2009 13:16

tady mi někdo leze do zadku 8) 8) 8) ....nyní aspoň ti neznalí kraje ví, kde že to vlastně sídlím...viď DC :D
Silesia - Schlesien - Ślůnsk - Schläsing - Slezsko - Śląsk...

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duke » úte 24 bře, 2009 14:36

-=Nuke][Tux=- píše:tady mi někdo leze do zadku 8) 8) 8) ....nyní aspoň ti neznalí kraje ví, kde že to vlastně sídlím...viď DC :D


Ne, to jenom vy jste líní cokoli většího sepsat nebo od někoho dostat sem. :(

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » úte 24 bře, 2009 15:22

Ohrazuj ise proti tomu. jediné, co mě překvapilo bylo když sem včera koukal na mapy.cz, že je Olomouc tak uprostřed. Já myslel,že je pár km od severních hranic :)

Uživatelský avatar
-=Nuke][Tux=-
Podpraporčík
Podpraporčík
Příspěvky: 392
Registrován: úte 30 říj, 2007 11:24
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod -=Nuke][Tux=- » úte 24 bře, 2009 21:21

Duke píše:Ne, to jenom vy jste líní cokoli většího sepsat nebo od někoho dostat sem. :(


hele..pro nás je tohle normální jako to že chodíš do školy.....tak jsem prostě necítil potřebu něco spamovat..jenže jak se ukázalo, já vím, ale vy né....a Duku..když už mluvíme o té leností......tak už by se mohlo vyřešit to bezmedajilové "nikdo není přítomen!!!!!!!!!!!"

EDIT...........né všichni oplývají talentem kreativnosti atd atd.......viz můj článek o M-18 hellcat...první tehdá ještě mé vydání jsem s obrovskou hanbou a studem smáznul.....respektive smázl krouža.......no a to co tam je nyní, to je z pravidla ctrl-C a ctrl-V
Silesia - Schlesien - Ślůnsk - Schläsing - Slezsko - Śląsk...


Obrázek

Obrázek

Obrázek


Zpět na „Ostatní“