Anime

Vše o seriálech všeho druhu. Včetně anime.
Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4529
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Anime

Příspěvekod Michal Kroužek » pon 23 bře, 2009 18:33

Anime

Anime (japonsky アニメ) je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV (Original Animated Video) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.

Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi nejznámnější patří studio Ghibli nebo Gainax.

V Česku mezi nejznámnější představitele anime určeného pro děti patří například seriál Pokémon nebo film Cesta do fantazie. Z hlediska západní kultury se může jevit jako překvapivé, že řada japonských animovaných filmů je zaměřena spíše na dospělé diváky. Dospělí fanoušci tohoto žánru pokládají za reprezentativní např. tituly jako Hrob světlušek, Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Princezna Mononoke, Vampire Hunter D nebo Akira.

Historie

Historie anime začala na počátku 20. století, kdy japonští filmoví tvůrci experimentovali s animačními technikami, které se vyvíjely ve Francii, Německu, Spojených státech amerických a Rusku.

Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Oproti například Americe, kde jsou hrané pořady a filmy štědře dotované, v Japonsku je hraný filmový průmysl malý a tak trpí nízkými státními dotacemi, umístěním i omezením počtu herců. Film se také obtížně uchycuje na evropském nebo americkém trhu díky nedostatku účinkujících západního vzezření. Zato různorodé použití animace umožňuje tvůrcům vytvářet postavy a prostředí, která nevypadají japonsky a tak jsou západnímu světu blíže.[1]

Během 70. let 20. století došlo ke zvýšení popularity manga komiksů - které často později získávaly též anime podobu — obzvláště pak mang Osamy Tezuka, nazývaným „legenda“[2] a „bůh mangy“.[3] Jako výsledek práce Tezuky a dalších průkomníku v oboru přineslo anime do současného umění plnohodnotné žánry a některé typické rysy. Kupříkladu žánr o gigantických robotech (mimo Japonsko známý jako „mecha“), který se utvořil pod Tezukou, byl vyvíjen pod Go Nagaim spolu s jinými a ke konci desetiletí zcela změněn Jošijukim Tominem. Mecha anime Gundam nebo Macross se v 80. letech rychle stalo klasikami žánru. V tom samém desetiletí bylo v Japonsku anime přijato hlavním filmovým proudem a zároveň tak zažilo boom v produkci titulů (Mimo to stojí za zmínku, že v Japonsku se manga těší větší publicitě než anime). Ke konci 90. let a na počátku 2. tisíciletí se anime zvýšeně rozšiřovalo na zámořských trzích.

V evropských zemích poslední dobou slovo anime často zahrnuje též pojem manga. Tento zvyk může pramenit z japonského užití: V Japonsku nabývá manga významu animace i komiksu (ačkoli použití slova manga pro animaci je většinou příznakem 'nefanouška'). Mezi českými fanoušky má obvykle manga přísnější význam „japonského komiksu“.

Charakteristické rysy

Anime je širokou paletou uměleckých stylů. Liší se v podstatě od umělce k umělci nebo studio od studia. Jejich typickými rysy jsou většinou propracované hudební kulisy a postavy stylizované v rozmanitých scénách a příbězích, zaměřené na širší publikum.

Žánry

V anime existuje mnoho žánrových podkategorií, jejichž náplní může být akce, dobrodružství, příběhy pro děti, komedie, drama, erotika (hentai), fantasy, magie, horror či Sci-fi anime.

Většina anime je kombinací několika žánrů, stejně jako témat. Je tedy těžké přiřadit titul pouze k jednomu žánru. Pořad se může na první pohled jevit jako dílo s jednoduchou zápletkou, ale jeho součástí může být daleko hlubší dějová linie nebo vývoj postav. Například u akčních anime není neobvyklé, pokud se dotýkají takových témat jako je romance, humor či společenská kritika. Stejně tak některé romance jdou ruku v ruce s akčními prvky nebo násilím.

Hlavní anime směry:

* Bishójo
o japonsky bishójo znamená 'pěkná dívka'. Termín tak může být užit na anime, ve které vystupuje hezká dívka.
o například Sailor Moon, Magic Knights Rayearth, Kodomo no Omocha, Slayers, Fushigi Yuugi, Vision of Escaflowne (fantasy), Zetsuai, Hana Yori Dango (romantický), Shoujo Kakumei Utena (art), Haibane renmei (drama, art)
* Bišónen
o Anime akčně nebo sportovně zaměřené, popř. anime žánru Rabukome. Mimo jiné označení pro anime s pěknými hochy (většinou CLAMP tvorba).
o například Naruto, Death Note, Bleach, Dragon Ball, Prince of Tennis, Hikaru no Go (sportovní), Fushigi Yuugi, Ouran High School Host Club (komedie)
* Ecchi
o Odvozeno z japonské výslovnosti písmena 'H', počátku slova 'Hentai'. Název znamená něco jako 'obscénní sexualita'. Obsahuje lehký sexuální humor a fan servis.
o například Love Hina, He Is My Master
* Hentai
o Hentai je označení pro anime s erotickou nebo pornografickou tematikou.
o například La Blue Girl
* Josei
o Japonský výraz pro 'mladou ženu'. Anime zaměřené na mladé ženy. Jeden z nejvzácnějších typů anime.
o například NANA, Paradise Kiss
* Kodomo
o Japonský výraz pro 'dítě'. Určeno pro malé děti.
o například Hello Kitty, Keropi, Panda-Z, Kodomo no Omocha, Doraemon
* Mecha
o Anime s gigantnickými roboty.
o například série Gundam, Neon Genesis Evangelion
* Moé
o Obsahuje postavy, které vypadají mladší než je jejich skutečný věk nebo jsou extrémně roztomilé. Poslední dobou anime zažívá trend moe.
o například Akazukin Chacha, Ichigo Mashimaro, Magical Girl Lyrical Nanoha, Manabi Straight!
* Seinen
o Anime pro dospívající nebo mladé chlapce.
o například Oh My Goddess!, Outlaw Star, Cowboy Bebop
* Sentai/Super Sentai
o Doslova „bojující tým“. Zahrnuje jakékoliv dílo, ve kterém se objevuje tým superhrdinů.
o například Cyborg 009
* Shójo
o V češtině 'mladá slečna' nebo 'holčička'. Žánr je určen pro dívky.
o například Fruits Basket, Card Captor Sakura
o Mahó shójo
+ Podkategorie shójo, jejichž náplní jsou příběhy o magicky nadaných dívkách
+ Sailor Moon, Magic Knights Rayearth
* Shónen
o česky 'chlapci', shónen je podobný žánru seinen, ale je zaměřený na mladší ročníky.
o například Naruto, Bleach, Dragon Ball, Digimon, Prince of Tennis, Hikaru no Go
o Mahó shónen
+ Mužský ekvivalent Mahó Shójo.
+ například DNAngel
* Shójo-ai/Yuri
o Tento typ mangy má podobnou náplň jako Yaoi/Shounen Ai, jen je zaměřen na vztah dvou dívek a to většinou spíše na platonické úrovni (mluvíme o Shoujo Ai) než na sexuální (Yuri).
o například Shoujo Kakumei Utena, Maria-sama ga Miteru, Kashimashi ~Dívka potká dívku~
* Shónen-ai/Yaoi
o Japonský výraz pro 'chlapeckou lásku'. Anime je zaměřeno na sex (yaoi) nebo na vztah (shónen-ai) mezi dvěma muži/chlapci. Termín „Shónen-ai“ je vyřazován z japonského jazyka kvůli jeho postrannímu významu - efebofilie - a je nahrazován slovní vazbou Boy's Love (BL), tj. chlapecká láska.
o například Loveless, Gravitation, Zetsuai, Ai no Kusabi, Fujimi Orchestra, Level C, Sukisho


text pochází z

Kód: Vybrat vše

http://cs.wikipedia.org/wiki/Anime
Naposledy upravil(a) Michal Kroužek dne stř 25 bře, 2009 16:45, celkem upraveno 1 x.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Col. Kadlik
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Příspěvky: 730
Registrován: pát 5 říj, 2007 15:20
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Col. Kadlik » úte 24 bře, 2009 14:06

SUPER, doufám že si to přečtou někteří "češi" a přestanou mlít kraviny
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
-------------------------------------------------------
Time waits for no one

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » úte 24 bře, 2009 15:29

Pochopil sem asi tolik,že to je úplně dementní a jen přitrhlí japonci na to dokážou čumět i ve 40 letech :)

Uživatelský avatar
Col. Kadlik
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Příspěvky: 730
Registrován: pát 5 říj, 2007 15:20
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Col. Kadlik » úte 24 bře, 2009 15:41

ok a pak jsou tu takový jako DC
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

-------------------------------------------------------

Time waits for no one

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4529
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » úte 24 bře, 2009 17:28

Nevim co je dementního na tom, když film nebo seriál neni hraný, ale animovaný.
Stejně je u nich tématika většinou scify, budoucnost, fantazy apod, takže bez triků a animace by si to stejně neudělal, obzvlášt když je to třeba celé supermoderní město a nebo trosky starého města, kde bojuje bojová tehcnika budoucnosti jako je to v Appleseed.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2742
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duke » úte 24 bře, 2009 18:23

Popřípadě tam pobíhá debil s rasenganem a kosí lesy, zatímco jinej chlápek ho pozoruje a míchá si kafe prstem změněnym ve dřevěnou lžičku. :lol:

Uživatelský avatar
Col. Kadlik
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Příspěvky: 730
Registrován: pát 5 říj, 2007 15:20
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Col. Kadlik » úte 24 bře, 2009 19:05

Duke píše:Popřípadě tam pobíhá debil s rasenganem a kosí lesy, zatímco jinej chlápek ho pozoruje a míchá si kafe prstem změněnym ve dřevěnou lžičku. :lol:

No tak trosky starýho města máš v Naruťákovi taky :)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

-------------------------------------------------------

Time waits for no one

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » stř 25 bře, 2009 18:44

Dobrá, uznávám. neni to tak strašný,ale že bych si musel stáhnout celou sérii to fakt ne. Navíc jen něco :lol:

Uživatelský avatar
Col. Kadlik
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Příspěvky: 730
Registrován: pát 5 říj, 2007 15:20
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Col. Kadlik » stř 25 bře, 2009 19:07

DC píše:Dobrá, uznávám. neni to tak strašný,ale že bych si musel stáhnout celou sérii to fakt ne. Navíc jen něco :lol:

Hurá 8)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

-------------------------------------------------------

Time waits for no one

Uživatelský avatar
Col. Kadlik
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Příspěvky: 730
Registrován: pát 5 říj, 2007 15:20
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Col. Kadlik » stř 25 bře, 2009 21:59

Kód: Vybrat vše

http://www.youtube.com/watch?v=7_DarhYERwI&feature=rec-HM-fresh+div
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

-------------------------------------------------------

Time waits for no one

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » sob 18 dub, 2009 11:37

Koukejte, co sem našel na roumenoj :lol: :lol: :lol:

Obrázek (nejde mi to dát do obrázku a nevim proč :( )

Duke: Opraveno.

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4529
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 26 bře, 2011 10:14

Obrázek

Obrázek
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2742
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duke » sob 26 bře, 2011 23:27

Na co ty nekoukáš... :) To se pak blbě vysvětluje, že anime neni hentai. :lol:

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4529
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » pát 15 dub, 2011 12:18

V samotném anime je to o dost střídmější :-)
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Flareevee
Vojín
Vojín
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19 lis, 2011 12:15

Re: Anime

Příspěvekod Flareevee » sob 19 lis, 2011 12:24

Já osobně mám radši anime než hrané filmy :-).


Zpět na „Seriály“