UK59

Samopaly, útočné pušky, pistole,...
Heckler
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 326
Registrován: pon 23 čer, 2008 20:10

UK59

Příspěvekod Heckler » úte 15 črc, 2008 10:12

Tak co vy na to? Dejte sem pls někdo fotku a TTDčka. Díky.

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

7,62 mm univerzální kulomet vz. 59 (UK vz.59)

Příspěvekod Michal Kroužek » úte 15 črc, 2008 17:09

7,62 mm univerzální kulomet vz. 59 (UK vz.59)

7,62 mm univerzální kulomet vz. 59 je účinná automatická zbraň s vyměnitelnou hlavní. K činnosti závěru je využito tlaku části plynů, vzniklých hořením prachové náplně náboje. Je určen k ničení nekrytých a zamaskovaných skupinových cílů a důležitých jednotlivých cílů, zejména pak k umlčování živé síly (do 600 m). Kulomet lze použít i ke střelbě na lehce pancéřovanou a automobilní techniku (do 300m) a proti útočícím bojovým letounům a vrtulníkům (do 500 m). Střelbu z UK vz. 59 lze vést krátkými (3 až 6 ran) nebo dlouhými (20 ran) dávkami.

Univerzálnost kulometu spočívá v možnosti použití ke střelbě s lehkou hlavní na dvojnožce, s těžkou hlavní na podstavci nebo využití kulometu jako lafetované zbraně ve vozidle, kdy ke spuštění dochází pomocí elektromagnetického spušťadla, kterým je nahrazena pažba zbraně.

Pro střelbu v noci lze využít soupravy zaměřovacího infradalekohledu PPN-2, která se skládá z infradalekohledu, infrasvětlometu SzG 02 a pouzdra s akumulátorovou baterií, nízkonapěťového měniče, vysokonapěťového měniče, dřevěného přepravního truhlíku a plátěné brašny.

Ke střelbě z kulometu se používá nábojů s ocelovým jádrem (7,62-59), svítících (7,62-Sv 59), průbojných zápalných (7,62-PZ 59), redukovaných (7,62-Rd 59) a cvičných (7,62-Cv 59).

Pro střelbu cvičným střelivem je nutno provést montáž jednoduchého zařízení pro střelbu a násadce (místo tlumiče ohně) na ústí hlavně. Výcvik v činnosti se zbraní se provádí s využitím střeliva školního (7,62-Šk 59).


Základní takticko-technická data zbraně

* Obsluha: 1 osoba (2 osoby)
* Hmotnost kulometu bez nábojů: 8,7 kg s dvojnožkou (19,2 kg s podstavcem)
* Hmotnost: dvojnožka 0,5 kg (podstavec 10 kg)
* Délka hlavně s tlumičem ohně: 593 mm (693 mm)
* Počáteční rychlost střely s ocelovým jádrem: 810 m/s (830 m/s)
* Teoretická rychlost střelby: 700 až 800 ran/min
* Bojová rychlost střelby: 150 ran/min (350 ran/min)
* Maximální dostřel: 4800 m
* Počet nábojů v nábojovém pásu: 50 ks
* Počet závěsných schránek na jeden nábojový pás: 2 ks
* Počet schránek na 5 nábojových pásů: 4 ks
* Hmotnost závěsné schránky s plným nábojovým pásem: 0,6 kg
* Hmotnost schránky s 5 plnými nábojovými pásy: 9,1 kg

Pozn: Údaje v závorce platí pro verzi kulometu 7,62mm UK vz. 59 T

Obrázek

Obrázek

zdroj: army.cz, kvzpkpatriot.ic.cz
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » stř 16 črc, 2008 10:54

Měl jsem čest si ho prohlédnout zblízka a trošku si ho prohlédnout.Je to zbraň pro islné jedince,protože nosit ji v terénu je poměrně obtížné :cry:

Heckler
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 326
Registrován: pon 23 čer, 2008 20:10

Příspěvekod Heckler » čtv 17 črc, 2008 19:47

Je to kus historie české a československé armády, ale jinak je to beznadějný šrot.

DC
Podporučík
Podporučík
Příspěvky: 1138
Registrován: čtv 17 srp, 2006 18:22

Příspěvekod DC » čtv 17 črc, 2008 20:15

Dnes nepoužitelný,ale má svoje kouzlo....

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 17 črc, 2008 20:41

Heckler píše:Je to kus historie české a československé armády, ale jinak je to beznadějný šrot.

No tyhle nerozvážné soudy nemám zrovna rád.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Heckler
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 326
Registrován: pon 23 čer, 2008 20:10

Příspěvekod Heckler » pát 18 črc, 2008 12:00

Proč je to nerozvážný soud? Je to nejporuchovější zbraň, kterou jsem měl v ruce. A není to jen můj názor. I profesionální vojáci AČR říkají, že to není povedená zbraň a UK59 je vyhlášený svojí poruchovostí.

Uživatelský avatar
Edelweiss
Poradce
Příspěvky: 187
Registrován: úte 27 bře, 2007 10:44
Bydliště: -VALHALLA-
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Edelweiss » sob 19 črc, 2008 11:15

Já s tím roky sloužil a obsluhu i střelbu vyučoval,takže co tu tvrdíš o šrotu je blábol!!!
Pokud je kulomet udržovaný nikoli totálně vystřílená bojovka,obsluha má praxi a ví jak ho udržet v chodu,tak nemá závady a na 800m není problém krátkou dávkou složit figuru pokaždé.
To co dělá tento kulomet nefunkčním je zanedbání uložení nábojů v pásech,v malé schránce je 50 nábojů,pokud se kulometem mlátí vři přesunech,je dobré když je čas,schránku otevřít a náboje posunout dozadu na jazýček,rázy umí povyjet a potom zbraň nepodává a seká se.Inteligentní profík to ví a tupá svině co o zbraň nedbá si chcípnout 100% zaslouží!!!
Při přesunech je obvyklé že se ve družstvě nesení zbraní střídá,takže i kulometčík občas nese samopal,v naší armádě to problém nebyl.Podle původní koncepce uměli všichni vojáci obsloužit všechny ruční palné zbraně,i vojíni uměli řídit BVP a jezdili s ním a uměli i obsluhovat zbraně a věž BVP.
Takže nepředpokládám že tuto zbraň znáš z praxe,a řeči typu z doslechu (od lidí co to s problémy leda nabijí) si ventiluj někde mezi dětmi co s tím nepřišly do styku!!!
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Obrázek

Heckler
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 326
Registrován: pon 23 čer, 2008 20:10

Příspěvekod Heckler » ned 20 črc, 2008 20:39

Mám z uvedeného modelu nastříleno tisíce nábojů a bez zásadních problémů. Nicméně šlo o perfektně udržovaný kulomet a ten jako takový fungoval poměrně spolehlivě. Bohužel v mírné zhoršených podmínkách přestává fungovat.To je případ Vojenské policie, která je měla v Iráku. V jejich podmínkách vůbec nefungoval. Navíc UK59 má problém, který právě zmiňuješ - složité nabíjení. Dále podávání z prava není pro praváka ideální. To je taky důvod, proč v armádě je ke kulometu přidělen i pomocník. Na to že je to zbraň jednotlivce je to divné.
Kdo měl možnost střílet např. z ruských součastníků kulometu UK59m, jistě mi dá za pravdu, že jsou poměrně lepší.
Navíc o kvalitě UK59 asi vypovídá i to, že je AČR zakázala používat v zahraničních misích.

Heckler
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 326
Registrován: pon 23 čer, 2008 20:10

Příspěvekod Heckler » ned 20 črc, 2008 20:44

Jak jsem psal, sám jsem s tímto kulometem neměl větší problémy. Ale střílel jsem vždy na střelnici a kulomet byl v perfektním stavu. Takto negativní odezvu jsem získal hlavně od vojáků AČR. Velká část znich byla i na zahraničních misích. Předpokládám, že ví o čem mluví.

Uživatelský avatar
Edelweiss
Poradce
Příspěvky: 187
Registrován: úte 27 bře, 2007 10:44
Bydliště: -VALHALLA-
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Edelweiss » ned 20 črc, 2008 20:50

Vše je věc obsluhy,údržby a stavu.S toto zbraní jsme zásadní problémy neměli,ovšem kulomety Ruské jsou propracovanější o tom žádná.
Jinak kulomety prošli ve své době vševojskovému testy a až na základě splnění požadavků byli přijaté,tedy splňují.
Pokud jsou dnes požadavky jiné,bude třeba sehnat i jiné modely kulometů,ovšem to již není problém kvality ukl-59
K nabíjení,mně nabíjení zprava nevadí,pravá ruka je šikovnější a i v noci má lepší motoriku při pohybu z paměti.
Jinak se kazí všechny opotřebené zbraně tedy nejen naše 59.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.

Obrázek

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Duke » ned 20 črc, 2008 21:11

Edelweiss píše:Vše je věc obsluhy,údržby a stavu.S toto zbraní jsme zásadní problémy neměli,ovšem kulomety Ruské jsou propracovanější o tom žádná.
Jinak kulomety prošli ve své době vševojskovému testy a až na základě splnění požadavků byli přijaté,tedy splňují.
Pokud jsou dnes požadavky jiné,bude třeba sehnat i jiné modely kulometů,ovšem to již není problém kvality ukl-59
K nabíjení,mně nabíjení zprava nevadí,pravá ruka je šikovnější a i v noci má lepší motoriku při pohybu z paměti.
Jinak se kazí všechny opotřebené zbraně tedy nejen naše 59.


Takže levák by s UK-59 byl teoreticky lepší nebo ne?

Uživatelský avatar
Edelweiss
Poradce
Příspěvky: 187
Registrován: úte 27 bře, 2007 10:44
Bydliště: -VALHALLA-
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Edelweiss » ned 20 črc, 2008 21:58

Myslím že ne,ona je ta zbraň včetně pojistky a pojistky natažení postavená napravo.Měla by jít obsloužit pravou rukou bez toho abys ji shodil z ramene. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.

Obrázek

Heckler
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 326
Registrován: pon 23 čer, 2008 20:10

Příspěvekod Heckler » ned 20 črc, 2008 22:52

Já jsem pravák a tedy logicky si nemůžu pravou rukou přidržovat pás. U kulometů západního původu, kde je podávání pásu zleva nemám problém a pás si můžu přidržet.
Ale jak jsem psal, já s ním problém neměl, proto mě překvapilo, jak jsou z něj vojáci roztrpčený. Např v puštních podmínkách vůbec nefungoval. Jakmile se někam dostal jemný písek, tak byl konec.
Sám si vzpomínám na vojnu, kdy jsme na každé baterii měli 2 kulomety (mimo samopalů a pistolí). V baráku bylo 5 bateriií. A z celkového počtu 10-ti kulometů nám jich při střelbách fungovalo 5!!
Je to paradox, Sa58 i přes své stáří funguje spolehlivě, o UK59 s to říci nedá.

Uživatelský avatar
Edelweiss
Poradce
Příspěvky: 187
Registrován: úte 27 bře, 2007 10:44
Bydliště: -VALHALLA-
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Edelweiss » pon 21 črc, 2008 7:57

59 tka má pás ve schránce,s jiným zásobováním se nepočítá,takže přidržování je nesmysl.U velké schránky s kulometem na lafetě zase pás netrpí pohybem vojáka.Na naší bojové rotě bylo co družstvo to 2 kulomety a fungovaly všechny kom těch co jsem rozebral kvůli dílům na opravy.Kulomety v dobrém technickém stavu se nesekají,písek tomuto kulometu pokud není namazaný taky nevadí,má takové vůle že se to nemá kde projevit.Takže jak jsem říkal kdo to s 59kou umí problém nemá a kdo ne ať klidně zařve.
Jinak nepoužívej slovo vojáci,to co je dnes v AČR jsou z 90% sedláčtí synkové co chtějí plat.Vzpomínám si sám jaké drbany to nechaly podepsat!!!Borec po ZVS konče jako svobodník kopač okopů,po podpisu štábní rotmistr,došel na útvar jako king a neuměl ani předovku a zbraně nikdy nevyděl,tedy profík!!!No a takových si armáda přibrala hromady!!!!
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.

Obrázek


Zpět na „Ruční palné zbraně“