Události

Armáda České republiky a ČSR, aktivní zálohy,...
Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » pát 14 pro, 2012 12:40

Nečas nechápe personální čistky na ministerstvu obrany, od Peake chce vysvětlení
Den po svém nástupu do funkce odvolala nová ministryně obrany Karolína Peake tři vysoké úředníky. V resortu skončil první náměstek Vlastimil Picek, šéf vyzbrojování Pavel Bulant i poradce František Šulc. Kroky ministryně se nelíbí opozici ani premiéru Petru Nečasovi. Ten ze summitu v Bruselu vzkázal, že bude chtít po návratu slyšet vysvětlení.

„Budu chtít s paní ministryní mluvit, budu chtít slyšet vysvětlení. Chci jednoznačně říct, že pan Picek byl člověk, který 25 sloužil naší zemi na různých pozicích. Je to velmi kvalitní, kompetentní odborník. Z tohoto pohledu krok paní ministryně příliš pochopitelný nevypadá,“ řekl Nečas

Kód: Vybrat vše

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/necas-nechape-personalni-cistky-na-ministerstvu-obrany-od-peake-chce-vysvetleni--1149744
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Duke » pát 14 pro, 2012 20:59

Výsledky ankety ohledně Peake:

viewtopic.php?f=76&t=2685

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 15 pro, 2012 10:03

Už aby jí vyhodili a napravili ty chyby co tam dělá. Jak píšou v článcích co jsme dával zde: viewtopic.php?f=100&t=2681 Vondra se snažil získat podporu a důvěru vojáků, aby mohl prosadit potřebné změny na základě dohody mezi vojáky. Peake místo toho okamžitě likviduje jakoukoliv šanci na dohodu s nimi. Ostatně ona o ní ani nestojí, přijde a hraje si na generála. :suicide:

Ministryně Peake vybrala na místa odvolaných úředníků nové lidi
Ministryně obrany Karolína Peake jmenovala na místa odvolaných podřízených nové lidi. Ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla, šéfem svého kabinetu Aleše Klepka a vedoucím svých poradců Pavla Kotrbu.

Štrupl dosud působil jako zástupce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování a jako šéf odboru řízení vyzbrojování, výzkumu a vývoje. Klepek dříve vykonával funkci zástupce vrchní ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády, Kotrba dosud vedl kabinet Peake jako místopředsedkyně vlády.
... pokračování zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/ministryne-peake-vybrala-na-mista-odvolanych-uredniku-nove-lidi--1150316
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Peake a poprava armády České republiky

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 15 pro, 2012 12:54

Personální změny na Ministerstvu obrany: Atomová bomba?
Picek má smůlu, že byl vojákem?

Pokud něco opravdu šokovalo, tak vyhazov prvního náměstka ministra obrany, armádního generála ve výsluze, Vlastimila Picka. Na daném postu se po vypršení mandátu ve funkci náčelníka Generálního štábu AČR ohřál teprve málo přes tři měsíce. Je paradoxní, že čerstvé prosincové vydání A-reportu (oficiálního „vnitropodnikového“ časopisu AČR – ke stažení zde) s ním přináší rozhovor, který ubezpečuje, že i ve sto dnech hájení pracoval na dotažení důležitých koncepcí a reforem, pro což odmítl místo v diplomacii.



Smůla, Karolína Peake tohoto člověka, který jí měl právě v první řadě poskytnout „background“ k dalšímu vedení resortu obrany a přetavení zásadních dokumentů do legislativních norem v následujícím roce, odpálkovala hned druhý den ve funkci. Jak již dostatečně informoval tisk i televize, učinila tak k rozčarování prezidenta a premiéra, kteří tím přišli o jednu z hlavních záruk, že nová ministryně dotáhne to, co její předchůdce Alexandr Vondra, s pozitivním hodnocením vojáků, novinářů i dalších politiků, rozjel.



Co už je méně zřejmé, je spálení mostu, který chytrým tahem Vondry vznikl právě angažováním bývalé hlavy armády v ministerské struktuře, dokonce na druhém nejvyšším postu. Není totiž tajemstvím, že z dob minulých se táhla vleklá averze mezi vojáky na straně jedné a civilní správou rezortu na straně druhé. Vondra dobře vycítil tuto trhlinu a udělal řadu kroků, aby ji zacelil, konče právě jmenováním Picka do role svého prvního náměstka.



O to děsivější je vize Karolíny Peake, která chce vojáky z povolání ze struktur Ministerstva obrany zcela vystrnadit. Budou převedeni do civilu a udrží si svá místa? Nebo je nahradí civilní „odborníci“? Vypadá to, že se tím ona propast a komunikační vakuum mezi armádou a ministerstvem opět propadne do hlubin Macochy a možná i dno Mariánského příkopu.

Pokračování zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.armadninoviny.cz/personalni-zmeny-na-ministerstvu-obrany-atomova-bomba3f.html
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Duke » sob 15 pro, 2012 13:23

Co čekat od osoby, která se o armádu a chod ministerstva obrany nikdy nezajímala.

Uživatelský avatar
Duke
Správce fora
Správce fora
Příspěvky: 2786
Registrován: čtv 20 črc, 2006 20:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Duke » čtv 20 pro, 2012 14:43

Peake na obraně skončila, Nečas ji nechal odvolat

Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek navrhl prezidentovi odvolání ministryně obrany Karolíny Peake (LIDEM). Václav Klaus žádosti obratem vyhověl. Peake by měla zůstat místopředsedkyní vlády, oznámil mluvčí kabinetu Michal Schuster.


Kód: Vybrat vše

http://www.novinky.cz/domaci/288419-peake-na-obrane-skoncila-necas-ji-nechal-odvolat.html


Mno dlouho se tam holčina neohřála ...

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 20 pro, 2012 15:34

Naštěstí. Myslim, že i tak toho stihla dost zkazil. Snad nový ministr vezme zpět vyhozené lidi.
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 20 pro, 2012 19:15

Nečas: Chci dál v koalici pokračovat, Peake ale na obraně zklamala

Premiér Petr Nečas chce, aby současná koalice dál pokračovala. Jako ministryně obrany ho ale zcela zklamala a proto ji odvolal. "Ztratil jsem k ní zcela důvěru," řekl premiér.

"Stojím o pokračování tohoto koaličního projektu. Nezpochybňuji působení paní ministryně na předchozích pozicích, ale ukázalo se, že za jeden týden dokázala resort obrany destabilizovat tak, že nemohla pokračovat dál," uvedl Nečas.

Pokračování zde:

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.idnes.cz/primy-prenos-z-tiskovky-po-jednani-vlady-fp6-/domaci.aspx?c=A121220_161057_domaci_jj


LIDEM míří do opozice, vedení strany vyzvalo své ministry k demisi
Předsednictvo nejmenší koaliční strany LIDEM vyzvalo své ministry, aby k 10. lednu podali demisi a z vlády odešli do opozice. "Strana LIDEM se cítí premiérem podvedena," uvedla odvolaná ministryně obrany a předsedkyně strany Karolína Peake.

"Přistoupili jsme na dohodu o výměně resortů, aby se nám podařilo vrátit důvěru vládě i politice jako takové. Premiér za našimi zády dělal dohody o personálním obsazení na ministerstvu obrany. Cílem byla loutková ministryně a koalice naoko. Nebyla jsem součástí žádné dohody o změnách na ministerstvu," uvedla Peake po večerním jednání předsednictva strany.

Vedení LIDEM se k výzvě ministrům k odchodu z kabinetu rozhodlo potom, co Nečas odvolal Peake z funkce ministryně obrany. "Předpokládám, že je to odchod do opozice," uvedla Peake. Stranické vedení podle ní krok konzultovalo s ministry i poslanci za LIDEM. "Jsou s tímto postupem srozuměni," dodala Peake.

Pokračování zde:

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.idnes.cz/lidem-hrozi-odchodem-z-vlady-d1h-/domaci.aspx?c=A121220_151601_domaci_hro


Tyhle pidi "politické strany" toužící jen po korytech a požadující vliv, který vůbec neodpovídá počtu jejich voličů, už nemůžu vystát. ?evil?
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 22 pro, 2012 13:34

Tady sem na něco narazil:

Obrázek

Obrázek
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 29 pro, 2012 16:10

Jednotka OMLT oslavila vánoce v chrudimském stylu

28.12.2012 • „Mým plánem bylo, aby všichni příslušníci naší jednotky strávili vánoční svátky zde na základně Solthan Kheyl, bohužel se tak ale nestalo a dva naše týmy plnily své úkoly i přes svátky vánoční mimo tuto základnu,“ řekl velitel major Igor Jašek.

Příprava na vánoce de facto žádná neproběhla, protože je v plném proudu zimní kampaň přiděleného 3. kandaku, která byla zahájena 21. prosince a tudíž bylo zapotřebí tuto kampaň společně s afghánskými protějšky naplánovat. O tom, že plánovací proces a příprava nebyla podceněna, svědčí fakt, že během dvou posledních operací byla nalezena dvě skladiště a výrobny improvizovaných výbušných zařízení (IED), plná součástek potřebných pro jejich výrobu. Tyto komponenty včetně v Afghánistánu zakázaného dusíkatého hnojiva, známých směrových min Claymore i minometných a dělostřeleckých granátů, byly na místě ničeny americkým týmem EOD (pyrotechnici).

Pokračování zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/afghanistan-wardak/jednotka-omlt-oslavila-vanoce-v-chrudimskem-stylu-78511/
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » pon 31 pro, 2012 14:17

Tady dodatečně pro doplnění Peakovin:

Krize končí: Před Vánoci odcházela Karolína Peake do opozice, teď chce udržet koalici
Vánoční vládní krize je, zdá se, zažehnána. Rozzlobená a z ministerstva obrany vyhozená šéfka strany LIDEM Karolína Peake mírní svá slova o konci koalice a chce s ODS a TOP 09 jednat o jejím vzkříšení.

Zatímco před Vánocemi Karolína Peake ohlásila odchod svých ministrů z vlády, teď v rozhovoru pro HN poprvé vysvětlila, proč je lepší koaliční projekt udržet. Prý ji k tomu vede především snaha exministra školství Josefa Dobeše zformovat blok z poslanců odpadlíků, kteří by byli ochotni držet Nečasův menšinový kabinet, a nahradit tak hlasy LIDEM.

"Láká to prásknout dveřmi a říci: ,Strčte si vládu za klobouk.‘ Jenže to se lehce dělá ve firmě, ale když jde o správu státu, na kterém vám záleží, tak zauvažujete, jestli opravdu chcete, aby hlavní hybnou silou byl člověk jako Josef Dobeš a jemu podobní. Já cítím odpovědnost za vládu," řekla Peake HN.

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-59029790-peake-chce-udrzet-vladu


Picek se anglicky domluví, odmítá generální štáb údajný důvod jeho odvolání
Exministryně obrany Karolína Peake prohlásila, že generál Vlastimil Picek neumí cizí jazyky. Prý to byl jeden z důvodů, proč ho odvolala. Generální štáb promptně zareagoval a generála brání: má zkoušku NATO a angličtinu ovládá.

Spor mezi osmidenní ministryní obrany Karolínou Peake a bývalým náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem přešel téměř do osobní roviny. Peake o něm v rozhovoru pro HN prohlásila, že neumí anglicky. Generální štáb se však nyní Picka zastal a přes mluvčí to označil za „průhlednou a neomalenou lež.“

„Pokud by se někdo chtěl přesvědčit o jazykové způsobilosti generála Picka, měl by se obrátit například na velitelství NATO v Bruselu nebo se optat amerických generálů v Afghánistánu," napsala ve své reakci mluvčí náčelníka generálního štábu Mira Třebická.
Pokračování zde:

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-59032770-narceni-karoliny-peake-ze-general-picek-neumi-jazyky-je-pry-lez


Proč musel odejít generál Picek? Bála jsem se, že dopadnu jako Parkanová, říká Peake
Šéfka strany LIDEM vydržela v křesle ministra obrany jen osm dní. V rozhovoru pro Hospodářské noviny Karolina Peake poprvé vysvětlila, proč krátce po svém nástupu zbavila funkce generála Vlastimila Picka a další špičky ministerstva.

HN: Proč jste vlastně začala na ministerstvu obrany tak mocně personálně „řádit“ už první den?

Měla jsem velkou obavu, abych nedopadla jako Vlasta Parkanová. Ta si neoznačkovala včas svou pozici a potom byla loutkovou ministryní. Představa, že tam budu pro okrasu a za mými zády se budou dít věci, do kterých pak budu namočena, podobně jako se to stalo Vlastě Parkanové v kauze letadel Casa, byla pro mě nepřijatelná.

HN: Takže bylo potřeba udělat hned první den ramena?

To nebylo dělání ramen. Chtěla jsem mít vlastní nejužší tým lidí. První náměstek má být mým politickým zástupcem, ne něčím nominantem. Měl by mě zastupovat na mezinárodních jednáních, tedy musí být i jazykově vybavený. Generál Picek, kterého jsem odvolala, žádnými jazyky nemluví. Přesto jsem mu nabídla jakoukoli jinou formu spolupráce. Mohl být třeba zmocněncem pro dojednání zakázky na Gripeny. Chtěla jsem o tom s premiérem Nečasem jednat, ale vůbec na to nedošlo.

HN: Opravdu jste si myslela, že vám razantní změny jednoduše projdou?

Podcenila jsem úzký vztah generála Picka s Václavem Klausem. Rozhodně jsem nechtěla dělat prezidentovi žádnou schválnost, ale možná to tak vyznělo. Václav Klaus se na mě mračí už od doby, kdy jsem odešla z VV. To se mu nelíbilo.

V každém případě: Záruky, že nikdo vyměněn nebude, jsem nedala ani prezidentovi ani premiérovi. Kdyby mě o to premiér žádal, tak bych zásadně přehodnotila výměnu ministerstev dopravy a obrany a svojí kandidaturu na ministryni obrany.

Zbytek rozhovoru zde:

Kód: Vybrat vše

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-59029180-proc-musel-odejit-general-picek-bala-jsem-se-ze-dopadnu-jako-parkanova-rika-peake
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » pon 18 bře, 2013 16:51

Petr Korbel – dlouholetý český diplomat převzal ocenění za spolupráci s AČR
18.3.2013 • Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel udělil v pondělí 18. března 2013 čestný odznak AČR Za zásluhy III. stupně diplomatu Petru Korbelovi za jeho přínosnou a dlouhodobou spolupráci s AČR na mezinárodní úrovni.

Kód: Vybrat vše

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/petr-korbel-_-dlouholety-cesky-diplomat-prevzal-oceneni-za-spolupraci-s-acr-81197/


Generál Žižka jednal v USA s představiteli Texaské národní gardy
18.3.2013 • Minulý týden uskutečnil první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Miroslav Žižka pracovní cestu do USA. Po návštěvě aliančního Velitelství pro transformaci zavítal do hlavního města státu Texas Austinu na velitelství Texaské národní gardy (TXNG). Po příletu ho na letišti přivítal velitel TXNG generálmajor John F. Nichols společně s velitelem TXNG pro domácí operace brigádním generálem Williamem L. Smithem.

Kód: Vybrat vše

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/general-zizka-jednal-v-usa-s-predstaviteli-texaske-narodni-gardy-81185/
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Aviator
Pistolník
Příspěvky: 168
Registrován: pon 4 úno, 2013 19:30

Re: Události

Příspěvekod Aviator » úte 25 čer, 2013 14:57

Tygři se slétli nad Norským mořem
24.6.2013 • Největší vojenské letecké cvičení Evropy tohoto roku „NATO Tiger Meet 2013“ právě probíhá v Norsku. Piloti a pozemní personál ze třinácti států s téměř osmdesáti letouny se slétli na leteckou základnu u malého městečka Orland v těsné blízskosti Norského moře, aby společně procvičili a vzájemně porovnali letecké umění a možnosti svých strojů.

Kód: Vybrat vše

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/tygri-se-sletli-nad-norskym-morem-86377/
Obrázek

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » sob 27 črc, 2013 18:28

Laserem oslnil vojenský letoun, hrozí mu osm let
Kolínsko – Laserem zelené barvy byl v noci ze čtvrtku na pátek oslněn vojenský letoun L 159, když prolétával nad Kolínskem.

Ihned proto vzletěl policejní vrtulník ve snaze najít místo, odkud paprsek vychází. Netrvalo dlouho a i on byl laserem oslněn.
Více na:

Kód: Vybrat vše

http://kolinsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/laserem-oslnil-vojensky-vrtulnik-hrozi-mu-osm-let-20130726.html
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Smrtibič
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 200
Registrován: sob 25 kvě, 2013 19:48

Na Hradě přísahali noví vojáci

Příspěvekod Smrtibič » ned 3 lis, 2013 11:08

Na Hradě přísahali noví vojáci
Za přítomnosti prezidenta republiky, ministra obrany, náčelníka Generálního štábu AČR a dalších vysokých státních a armádních představitelů se dnes na Hradčanském náměstí uskutečnila slavnostní přísaha vojáků Armády ČR.

Věrnost České republice přísahalo téměř 350 nových vojáků – 253 studentů prvního ročníku Univerzity obrany, 5 studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a 89 dalších nových příslušníků AČR, kteří právě nyní absolvují základní výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově. Mezi nimi byl i bronzový medailista ze srpnového mistrovství světa v atletice – kladivář Lukáš Melich. Třiatřicetiletý rodák z Jilemnice je členem armádního sportovního centra Dukla. Letos zažil životní sezónu, když po 19 letech závodění získal světový bronz. Na mistrovství Evropy v příštím roce tak již pojede jako voják.

Samotné datum dnešní přísahy je symbolické. Je to den devadesátého pátého výročí vzniku republiky. Předválečné Československo se zapsalo do dějin střední Evropy jako demokratický stát s jasnou vizí a imponujícím programem. Mezi budováním státu a jeho branné moci totiž existuje přímá souvislost. Československé ozbrojené síly měly své kořeny v legionářském vojsku. Tento základ dal naší armádě její pevné vojenské sebevědomí a založil tradici, která znovu ožila po roce 1989. Patří k ní jak Masarykovy a Štefánikovy legie, tak českoslovenští letci v RAF, naši vojáci na frontách druhé světové války a mírové mise posledních dvou desetiletí.

Kód: Vybrat vše

http://www.vavyskov.cz/content/na-hrade-prisahali-novi-vojaci


Zpět na „Armáda České republiky a ČSR“