Události

Armáda České republiky a ČSR, aktivní zálohy,...
Uživatelský avatar
Aviator
Pistolník
Příspěvky: 88
Registrován: pon 4 úno, 2013 19:30

Re: Události

Příspěvekod Aviator » sob 22 úno, 2020 8:29

82 vojáků, kteří působili v Pobaltí v rámci alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence) obdrželo včera ocenění.
Obrázek

Bedrník
Desátník
Desátník
Příspěvky: 23
Registrován: sob 8 úno, 2020 9:41

Re: Události

Příspěvekod Bedrník » stř 18 bře, 2020 22:33

Armádní speciál přivezl z Číny rychlotesty na koronavirus

Armádní speciál s nákladem 150 tisíc rychlotestů na nový koronavirus přistál na vojenském letišti ve Kbelích v noci na středu. Zásilku přivezl z čínského Šen-čenu. Testy vojáci rozvezou do distribučních míst. Určeny budou v první řadě pro obyvatele měst a obcí například na Uničovsku a Litovelsku, které byly kvůli nákaze koronavirem uzavřeny.

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4538
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » čtv 19 bře, 2020 16:02

Armáda vysílá posily do uzavřené oblasti okolo Litovle a Uničova, pomůžou policisté i zdravotníci
Armádní jednotky a příslušníci vojenské policie vysílají posily do oblasti okolo Litovle a Uničova, která je uzavřená, aby se zabránilo šíření koronaviru. Vojenští policisté mají pomoct při střežení rizikových oblastí, armáda zase posílá své zdravotníky. Informovalo o tom ministerstvo obraně v tiskové zprávě.

„Až 80 příslušníků Vojenské policie je nasazeno, aby posílilo Policii ČR při jejich úkolu střežení rizikových oblastí. Napomáháme při zajištění uzavřené oblasti kolem obce Litovel a sousedních obcí,“ uvedla mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková. Příslušníci VP mají také za úkol podílet se na zabezpečení ochrany odběrového místa.

Vojenští policisté jsou na místě od středečního večera a podíleli se také na vybudování nového odběrového místa pro testy na koronavirus.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/litovel-unicov-uzavrena-oblast-koronavirus-armada-lekari_2003191430_jak
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4538
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Události

Příspěvekod Michal Kroužek » stř 25 bře, 2020 20:10

Z armády do čela kybernetického úřadu. ‚Převratné změny nemám v plánu,‘ říká generál Řehka

Karel Řehka se minulý týden ujal vedení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Přerušil svou armádní kariéru a sám to v rozhovoru pro Radiožurnál popisuje tak, že naskočil do rychle jedoucího vlaku.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/karel-rehka-nukib-kyberneticka-informacni-bezpecnost_2003251410_bej
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!

Ganelon
Četař
Četař
Příspěvky: 41
Registrován: ned 19 led, 2020 12:05

Re: Události

Příspěvekod Ganelon » úte 21 dub, 2020 16:58

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou, koupí od ní až 39 tisíc zbraní
Ministerstvo obrany v úterý uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39 000 ručních zbraní. Řekl to mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety. Za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun, cena bude záviset na počtu skutečně objednaných kusů zbraní podle potřeb armády. Čeští vojáci už zbraně od České zbrojovky používají.


Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ministerstvo-obrany-armada-cr-zbrane-zakazka-ceska-zbrojovka_2004211230_tat

Wildblood
Četař
Četař
Příspěvky: 48
Registrován: pát 13 bře, 2020 12:10

Re: Události

Příspěvekod Wildblood » ned 9 srp, 2020 7:30

Souhra stíhacích a bitevních letounů a vrtulníků s pozemními silami - to jsou operace COMAO
Autor: kapitánka Hana Havrdová

Naši stíhači získali kontrolu nad územím. Elitní jednotky se snesly ze vzduchu, aby na zemi našly zájmovou osobu. Kryjí je naše bitevníky. A po splnění úkolu zajistí vyzvednutí celého týmu vrtulníky. Takto vypadal jeden se scénářů vojenského cvičení Quo Vadis, které se konalo v termínu od 3. do 5. srpna ve vzdušném prostoru aeroklubu Moravská Třebová a přilehlých prostorech.

Jeho cílem bylo procvičit schopnost spolupráce s předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké podpoře pozemních sil CAS (Close Air Support) a mezi jednotkami, dále plánování a realizaci společných leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations).

Jedná se tedy o operace, kdy společně působí velké množství různých typů letounů, které jsou případně podporovány pozemními silami. V tomto případě šlo o spolupráci leteckého personálu s letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva Čáslav, vrtulníky Mi-24 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, dopravní letoun CASA C-295 M z 24. základny dopravního letectva, pozemního personálu a předsunutých leteckých návodčích. Komunikace pilota bojového letounu s předsunutým návodčím přitom probíhá standardně přes rádio.

„Protože do plánování COMAO operací jsou zařazeny různé typy letounů a vrtulníků, které na jedné straně disponují odlišnými možnostmi a schopnostmi, na straně druhé mají spoustu omezení a rozdílných procedur, je důkladné plánování klíčovým faktorem k dosažení požadovaného cíle,“ říká kapitán Michal Hodač, řídící cvičení. „Každé takové cvičení je pro nás přínosem a získané zkušenosti se dají dále zúročit při dalších misích.“

Kód: Vybrat vše

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/souhra-stihacich-a-bitevnich-letounu-a-vrtulniku-s-pozemnimi-silami---to-jsou-operace-comao--222814/

Troubridge
Desátník
Desátník
Příspěvky: 16
Registrován: sob 15 úno, 2020 19:35

Re: Události

Příspěvekod Troubridge » ned 13 zář, 2020 8:46

Modernizace tanků se neprodraží. Ministerstvo v září podepíše smlouvu na téměř 1,1 miliardy
Ministerstvo obrany pokračuje v přípravě zakázek na modernizaci 33 tanků a 15 transportních vrtulníků pro armádu. Ty ale v únoru resort pozastavil, protože jejich cena se proti odhadované zvýšila téměř dvojnásobně. Jak ale nyní informoval server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek, resort nechal zakázky znovu posoudit a nadále je připravuje. Modernizace tanků je dokonce už prakticky hotová a během září by měl resort podepsat smlouvu.


Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ministerstvo-obrany-armada-tank-vrtulnik-modernizace_2009040731_pj

Uživatelský avatar
Corp. Anderson
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: pát 22 úno, 2013 19:56

Re: Události

Příspěvekod Corp. Anderson » pát 27 lis, 2020 12:58

Ministerstvo obrany a firma Glomex podepsaly smlouvu na pořízení osobních terénních automobilů

Ve čtvrtek 26. listopadu 2020 podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a Jiří Sadílek, jednatel společnosti Glomex MS, elektronicky smlouvu na pořízení osobních terénních automobilů Toyota Hilux.

„Konečně se nám podařilo splatit dlouholetý dluh vůči vojákům. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024, ale není na co čekat a hned v příštích dvou letech chceme objednat 800 nových vozidel,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Kód: Vybrat vše

https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministerstvo-obrany-a-firma-glomex-podepsaly-smlouvu-na-porizeni-osobnich-terennich-automobilu-224967/


Aspoň malá modernizace. :salute:


Fotka z článku:
Obrázek

Uživatelský avatar
Aviator
Pistolník
Příspěvky: 88
Registrován: pon 4 úno, 2013 19:30

Re: Události

Příspěvekod Aviator » sob 30 led, 2021 21:03

Česká armáda zůstává v Mali. Po půlročním velení misi EU bude cvičit tamní vojáky
Armáda České republiky ukončila půlroční velení misi Evropské unie v Mali, čeští vojáci ale v zemi působí dál. Celkem osmdesát jich cvičí tamní ozbrojené síly, a to v nelehkých podmínkách. Za poslední dva týdny zemřelo v bojích s džihádisty pět Francouzů, jejich vozidla najela na výbušniny. K akcím se přihlásila odnož al-Káidy.


Kód: Vybrat vše

https://ct24.ceskatelevize.cz/komiks/3255422-ceska-armada-zustava-v-mali-po-pulrocnim-veleni-misi-eu-bude-cvicit-tamni-vojaky
Obrázek

Wildblood
Četař
Četař
Příspěvky: 48
Registrován: pát 13 bře, 2020 12:10

Re: Události

Příspěvekod Wildblood » stř 14 dub, 2021 19:35

Ministerstvo průmyslu kritizuje malé zapojení českých firem do největšího armádního tendru
Ministerstvo průmyslu a obchodu zkritizovalo postup resortu obrany v zakázce na nákup bojových vozidel pěchoty (BVP). V tendru za více než 50 miliard korun je málo zapojený český průmysl, vyplývá z připomínek, které má Radiožurnál k dispozici. Na výrobě vozidel by se podle obrany měly české firmy podílet ze 40 procent. To ale podle ministerstva průmyslu nestačí.


Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bvp-bojova-vozidla-pechoty-tendr-ministerstvo-prumyslu-ministerstvo-obrany_2104141347_ako

Smrtibič
Rotný
Rotný
Příspěvky: 63
Registrován: sob 25 kvě, 2013 19:48

Re: Události

Příspěvekod Smrtibič » sob 24 dub, 2021 19:27

Ministerstvo obrany bude dále jednat o ceně nových děl a SHORAD
Autor: Jan Pejšek, odbor komunikace MO

V rámci projektů na nová děla a protiletadlové raketové systémy SHORAD obdrželo Ministerstvo obrany první indikativní nabídky dodavatelů. Ty jsou vyšší než námi předpokládané hodnoty 6 a 10 mld. Kč. O obou nabídkách budeme dále vyjednávat.

Jasně od začátku zdůrazňujeme, jaká je předpokládaná hodnota zakázek vycházející z našich průzkumů trhu. Dodavatelé to velmi dobře vědí a nikdy tuto skutečnost nezpochybnili. Ve svých prvotních nabídkách nacenili i některé položky a služby, které jsme nepožadovali. Nyní vše analyzujeme a porovnáváme s výstupy studií proveditelnosti a průzkumů trhu.

Česká republika nová a moderní děla i protiletadlový raketový systém nutně potřebuje a Ministerstvo obrany i Armáda České republiky udělají maximum proto, aby je vojáci dostali včas a za co nejvýhodnější cenu.

Kód: Vybrat vše

https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministerstvo-obrany-bude-dale-jednat-o-cene-novych-del-a-shorad-227179

Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Desátník
Desátník
Příspěvky: 26
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Události

Příspěvekod Zelený mužíček » úte 27 dub, 2021 19:53

Vláda projedná stav zakázky na pořízení BVP a úpravu harmonogramu

Na jednom z nejbližších zasedání by měla vláda ČR projednat materiál předložený ministrem obrany, který se týká projektu na pořízení 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty. Hlavním cílem materiálu je shrnout současný stav a informovat o změně harmonogramu dodávek a plateb.

„Pro naši armádu a obranyschopnost České republiky je nahrazení zastaralých sovětských bojových vozidel pěchoty klíčovým projektem. Pokračujeme v něm, přestože nás podobně jako celou společnost limituje koronavirová situace. A protože od začátku postupujeme maximálně transparentně, chci nyní vládu informovat o aktuálním stavu,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Dodávky by měly být oproti původnímu plánu prodlouženy o dva roky a měly by probíhat v letech 2023-27. Upravený finanční model prodlužuje financování na 7 let, konkrétně roky 2022-28. Rozložení původně plánovaných plateb v delším čase sníží zatížení rozpočtu Ministerstva obrany splátkami v jednotlivých letech.

Bezprostředně po schválení materiálu vládou odešle Ministerstvo obrany švédské společnosti BAE Systems, německé firmě Rheinmetall Landsysteme a španělské společnosti GDELS výzvu k podání (finální) nabídky.

Souběžně s vládním materiálem probíhají od tohoto týdne do 6. června 2021 v několika lokalitách zkoušky funkčních vzorků BVP. Jejich cílem je otestovat, jak vozidla CV90, Lynx a ASCOD splňují cca 30 parametrů požadovaných Armádou ČR.

Kód: Vybrat vše

https://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vlada-projedna-stav-zakazky-na-porizeni-bvp-a-upravu-harmonogramu-227235/


Takže Babiš rozházel peníze a když už se začal tvářit, že začne vytahovat armádu z pravěku, tak raději rozhodí peníze za hlasy voličů.

Wildblood
Četař
Četař
Příspěvky: 48
Registrován: pát 13 bře, 2020 12:10

Re: Události

Příspěvekod Wildblood » čtv 29 dub, 2021 20:13

Testy funkčních vzorků BVP - příjezd do Vyškova

Uživatelský avatar
Zelený mužíček
Desátník
Desátník
Příspěvky: 26
Registrován: sob 1 úno, 2020 9:58

Re: Události

Příspěvekod Zelený mužíček » pon 10 kvě, 2021 20:41

Test funkčních vzorků BVP – testování pohyblivosti


Miliardový tendr na armádní obrněnce: Havlíčkovy požadavky se shodují s návrhy jednoho z uchazečů

Vláda by v pondělí měla schvalovat materiál k bojovým vozidlům pěchoty pro českou armádu. Tendr kritizuje ministr průmyslu za ANO Karel Havlíček. Jeho připomínky se ale shodují s návrhy, které na konci loňského roku premiérovi napsal jeden z uchazečů, německý Rheinmetall. Dopis z loňského prosince má Radiožurnál k dispozici. Podle ministerstva obrany můžou připomínky celý tendr za celkem 50 miliard korun ohrozit.

V připomínkách ministerstva průmyslu a dopisu německého Rheinmetallu jsou nápadně podobné pasáže. Oba navrhují, aby v Česku vznikl podnik na výrobu bojových vozidel. Do budoucna by se mohla vyvážet na Slovensko.

Kód: Vybrat vše

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bojova-vozidla-pechtoy-havlicek-metnar_2105101112_pj

Uživatelský avatar
Corp. Anderson
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: pát 22 úno, 2013 19:56

Re: Události

Příspěvekod Corp. Anderson » úte 18 kvě, 2021 17:17

Test funkčních vzorků BVP – udržitelnost bojové činnosti


Zpět na „Armáda České republiky a ČSR“