Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Ozbrojené síly Slovenské republiky (předtím v letech 1993 - 2002 Armáda Slovenské republiky)
Sharlis
Vojín
Vojín
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 22 bře, 2012 18:55

Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Sharlis » úte 27 bře, 2012 16:54

Zdravim,

podobné témy som tu už nejaké našiel, avšak žiadna z nich neriešila nasledovné veci podrobnejšie.

Úvodom - mal by som záujem rekrutovať do armády na zákl. voj. výcvik (tuším začína v Martine), bohužial nikde na internete som sa komplexne nedozvedel všetko čo by som chcel.
Preto som vyhľadal toto fórum, ak by si na mňa niekto zbehlejší (najlepšie už priamo z armády) našiel čas a odpovedal na moje otázky, tak budem veľmi vďačný. Odpovede potom môžem editnúť do svojho príspevku a otázky, ktoré určite hľadajú mnohí tu budú pekne kompletne spísané aj zodpovedané.

1. Prvý krok - mám sa hlásiť na rekrutačnom v mojom meste (som z Košíc) a tam vybaviť potrebné veci, aby som sa dostal na skúšky, kde sa rozhoduje podľa výsledku o prijatí neprijatí.
Rád by som vedel o čo sa v týchto skúškach jedná, ohľadne akých tém/disciplín budem skúšaný? Aká je náročnosť? Prip. nejaké podmienky, ktoré sú tam dané? (napr. nesmiem mať živnosť, byť členom politickej strany atd.)

2. Vzhľad, hendikepy, kondícia, výhody.
Vzhľad - predpokladám, že sa určite vykonávajú aj fyzické skúšky/testy. V prípade, že som postavou chudý, teda nijako namakaný (ja som skôr taký knihomol) je to výrazne sťažujúca okolnosť? Resp. dokážem zvládnuť tieto skúšky, napriek tomu, že nedisponujem fyzickou silou? Napriek tomuto mám extrémne dobrú kondičku (pravidelne behám, chodím do hôr, vydržím dlho znášať záťaž tohto typu). Avšak akonáhle mi do ruky dáte činky skončil som.

Hendikepy - mám nedobrý zrak, resp. nevidím do diaľky. Je možné sa s týmto zaradiť aj na iné ako nebojové pozície? Resp. sú tam nejaké obmedzenia pri tomto?

Výhody - vlastním zbojný preukaz, pracujem so zbraňami, mám psychotesty atď. Je to okolnosť, ktorá mi pridá nejaké body navyše pri prijímaní?

3. Ako začínam a čo ďalej. Tuto nasekám trošku viac otázok.
Aký je harmonogram celého výcviku? Aká je náročnosť výcviku? Začínam nejakú službu na 3 či 5 rokov? Ako je to hodnostne + ako dlho môže trvať celkovo výcvik? Čo je so mnou po výcviku? Ako vlastne pracuje profesionálny vojak? Čo robí počas služby, celého dňa, kedy má voľno, kedý nemôže mať voľno atď.? Ako potom všeobecne prebieha služba? Aká je náročnosť služby?

Voľný čas oddelene - počas výcviku a služby. Koľko mám asi voľného času na vlastné záľuby? Počas výcviku predpokladám minimum, počas služby ďalej? Mám nejaký kalendár/rozpis typu dva týždne služby, osem hodín denne a potom týždeň voľno či niečo podobné?

Ohľadne tohto som našiel na internete minimum. Vlastne netuším čo ma v živote čaká po absolvovaní výcviku.

4. Bývanie, strava, financie a ostatné zabezpečenie.
Počas výcviku v rôzných lokalitách na Slovensku, prip. v inom štáte.
Cesta - napr. z Košíc do Martina vlakom na zákl. výcvikovú školu - hradím si sám z vlastných financií?
Ubytovanie - mám pridelené alebo bývam vo vlastne nájdenom podnájme? Tiež si platím sám?
Strava - podľa vôle si kupujem a stravujem sa sám alebo nie?

Plat a príjmy - počas výcviku a služby dostávam nejaký plat. Kde sa to asi finančne hýbe, koľko cca som schopný "ušetriť" (resp. či z platu si kupujem hlavne veci potrebné na výcvik/službu a hradím vyššie uvedené? Alebo sú to už peniaze navyše, pre moje vlastné záľuby).
Tuto ma vlastne celkovo zaujíma, ak v situácií keď mám povedzme 0€ a nastúpim do armády, či sa o mňa starajú alebo sa musím z platu utiahnuť sám. Alebo inač skomponované - uživím sa z prideleného platu sám?

5. Kariérny postup
Po ukončení výcviku, ak mám záujem ostať v armáde, aké su ďalšie špecializácie, kde sa môžem zamerať? Ako jeden z minima ľudí na Slovensku vlastním papiere na Inštruktora prežitia v extrémnych podmienkach. Je podobná širšia špecializácia aj v armáde? (teda samozrejme mimo výcvik, ktorý tieto prvky určite obsahuje).
Dá sa v armáde ostať trvalo s tým, že moje príjmy budú na takej úrovni, aby som nemusel bývať len v podnájmoch a bol si schopný ne nejakú hypotéku kúpiť dom/byt a pod.? Inač povedane - po akej dobe sa môj plat začne zvyšovať, po akej dobe sa prestane zvyšovať?

Tiež som počul niečo o tom, že po nejakej dobe (tuším na dôchodok) sú pridelované štátom byty pre vojakov atď? Sú to len hlúposti alebo sa štát o vlastnú armádu takto skutočne stará?

Čo sa týka kariéry po tomto výcviku môžem dôjsť hodnostne len po istú hranicu. Je počas služby možné nastúpiť na vysokú školu v Liptovskom Mikuláši a pokračovať v nejakom štúdiu tam? (v rámci výcviku, služby)

6. Dôchodok

Za akých podmienok a po akej dobe odchádzam z armády do dôchodku? Opäť čo sa týka financií... ako je to potom s dôchodkom?

7. Nálada počas služby, výcviku
Samozrejme vo filmoch vídame ako sa vojaci drezurujú, ako sa počas výcviku bežne šikanuje, ako sa robí naprieky atď. Ako je to skutočne? Vládne počas výcviku skôr atmosféra týmového ducha, takže sa každý cíti dobre (ak to tak nazvem) alebo je to práve drezúra, kde nikto, nikomu, nič nedaruje. Teda niečo ako kedysi vojenská služba ked vás v -20C o šiestej ráno vyhnali v teplákoch na rozcvičku a potom poslali pucovať záchody.

Aký je všeobecne prístup nadriadených počas výcviku aj počas služby?

8. Vysielanie na plnenie úloh
Počas služby som povinny plniť dané úlohy. Týka sa to napr. aj vyslania do zahraničia za nejakým účelom (podľa zamerania). Je možné si pri takýchto úlohách vyberať? Napr. kam chcem ísť, kam nechcem ísť atd? Alebo je to skrátka, tak že od-do ideš tam a tam a hotovo koniec debaty.

9. Riziká
K bodu osem. So vstupom do armády vlastne súhlasím do všetkými rizikami, ktoré na seba činnosť viaže. Neviem ako dobre zložiť túto otázku, ale: Čoho sa obávať, akému riziku sa nevyhnem? Aké sú nevýhody, ak som profesionálny vojak?

10. Dovolenka
Kedy, na akú dobu a za akých podmienok mám nárok na niečo ako dovolenku?

11. Odchod z armády, Prepustenie
Možu ma z armády, výcviku vyhodiť, ak som nedostačujúci?
Môžem z armády svojvoľne a kedykoľvek odísť?


12. Váš názor všeobecne - je pre mladého chlapca dobrý nápad a dobrá voľba nastúpiť do armády? Ak by ste mali napr. 21, nezmenili by ste svoj názor a opäť nastúpili do armády?
--------------------------------------------------------------
Myslím, že táto slohovka plná otázok je všetko čo ma napadlo, niektoré veci sú mi jasné no napriek tomu som ich zahrnul.

Ešte raz poprosím o odpovede najlepšie niekoho zbehlejšieho, budem rád, ak sa čo najviac rozpíše (detaily, detaily...!). Vopred ďakujem tomu čo si na mňa nájde čas.

Pekný zvyšok dňa.

EDIT - Duke: Téma označeno jako důležité.

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » úte 27 bře, 2012 18:57

Tak otázka 1:
Áno na rekrutačné stredisko, tu sú detaily:
Podmienky prijatia do štátnej služby:

Kód: Vybrat vše

- písomná žiadosť o prijatie do štátnej služby profesionálneho vojaka,
- vek minimálne 18 rokov, v roku prijatia nesmie prekročiť vek 30 rokov,
- bezúhonnosť – preukazuje sa odpisom z registra trestov (odpis z registra trestov vyžiada za                                                                   
   žiadateľa príslušná Územná vojenská správa),   
- spoľahlivosť,
- ovládanie štátneho jazyka,
- politicky neaktívny,
- štátne občianstvo Slovenskej republiky, alebo aj štátu, ktorý je štátom EÚ alebo členom 
 medzinárodnej organizácie, zabezpečujúcej spoločnú obranu, ktorej je SR členom,
- trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
- minimálne stredoškolské vzdelanie bez maturity,
- zdravotne a psychicky spôsobilý, fyzicky zdatný,
- ku dňu prijatia nie je evidovaný ako občan, ktorý odoprel výkon mimoriadnej služby,
- spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu,
- ku dňu prijatia skončenie činností obmedzených alebo zakázaných zákonom,
- súhlas s výkonom štátnej služby podľa potrieb služobného úradu,
- úspešné absolvovanie výberového konania.


Zoznam požadovaných dokladov:

Kód: Vybrat vše

- vyplnený osobný dotazník,
- životopis,
- občiansky preukaz,
- vojenská knižka (ak vykonal vojenskú službu),
- doklady o dosiahnutom vzdelaní, alebo ich overené kópie,
- čestné vyhlásenie o štátnom občianstve, trvalom pobyte, nevykonávaní zakázaných činností, 
   o súhlase s výkonom štátnej služby podľa potrieb služobného úradu a oboznámení sa 
   s podmienkami výkonu štátnej služby,
- písomné hodnotenie (služobný posudok) posledného zamestnávateľa,
- zdravotná dokumentácia podľa pokynov posudkového lekára (detašovaného zdravotníckeho pracoviska Personálneho úradu).
 


Ďalšie požiadavky na výkon jednotlivých funkcií:

Kód: Vybrat vše

-         autoelektromechanik – stredné odborné vzdelanie v odbore autoelektromechanik, vodičské oprávnenie skupiny „C“ alebo „B“,
-         elektromechanik - stredné odborné vzdelanie v odbore elektrotechnickom alebo autoelektrikár, u niektorých funkcií aj vodičské oprávnenie skupiny „B“ alebo „C“,
-         hudobník – úplné stredné odborné vzdelanie, hra na trúbku,
-         kuchár - stredné odborné vzdelanie v odbore kuchár, zdravotný preukaz,
-         mechanik - stredné odborné vzdelanie v odbore automechanik, alebo v odbore strojárskeho smeru
-         mladší strážny čestnej stráže – muži výška 180 – 188 cm, ženy výška 174 – 188 cm štíhla postava, bez okuliarov, bez kozmetických vád na tvári, bez tetovania na tvári, rukách a krku,
-         obrábač kovov - stredné odborné vzdelanie v odbore strojárskom,
-         obsluha (rádiolokátora) - stredné odborné vzdelanie v odbore elektrotechnickom,
-         prieskumník - u niektorých funkcií stredné odborné vzdelanie v odbore elektrotechnickom
-         skladník (vodič) - vodičské oprávnenie skupiny „B“ alebo „C“,
-         spojár - stredné odborné vzdelanie v odbore elektrotechnickom alebo doprava, pošta a telekomunikácie,
-         starší hudobník – úplné stredné odborné vzdelanie, hra na trúbku,
-         starší zdravotník – odborná spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností
v kategórii
1. asistent - úplné stredné odborné vzdelanie v študijných odboroch zdravotnícky asistent alebo zdravotnícky záchranár, vyššie odborné vzdelanie v študijnom odbore diplomovaný zdravotnícky záchranár alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť,
2. sestra - vyššie odborné vzdelanie v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra, vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo alebo
3. pôrodná asistentka - vyššie odborné vzdelanie v študijnom odbore diplomovaná pôrodná asistentka alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v študijnom odbore pôrodná asistencia,
-         strelec (Čestná stráž Prezidenta SR) - výška 182 – 190 cm , štíhla postava, bez okuliarov, bez kozmetických vád na tvári, bez tetovania na tvári, rukách a krku,
-         strojník - stredné odborné vzdelanie v odbore strojárskeho smeru, u niektorých funkcií v odbore elektrotechnickom, alebo aj vodičské oprávnenie skupiny „C“ alebo „B“,
-         vodič - vodičské oprávnenie skupiny „B“ alebo „C“, u niektorých funkcií aj  „E“,
-         vodič špeciálneho vozidla - vodičské oprávnenie skupiny „C“
-         vodič – skladník - vodičské oprávnenie skupiny „E“,
-         záchranár - vodičské oprávnenie skupiny „B“ alebo „C“,
-         zdravotník – odborná spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností
v kategórii
1. asistent - úplné stredné odborné vzdelanie v študijných odboroch zdravotnícky asistent alebo zdravotnícky záchranár, vyššie odborné vzdelanie v študijnom odbore diplomovaný zdravotnícky záchranár alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť,
2. sestra - vyššie odborné vzdelanie v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra, vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo alebo
3. pôrodná asistentka - vyššie odborné vzdelanie v študijnom odbore diplomovaná pôrodná asistentka alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v študijnom odbore pôrodná asistencia,
-         ženista – obsluha – plavec,


Fyzické previerky
1. Povinná disciplína je beh na 12 minút
2. Voliteľné disciplíny sú :
a) ľah – sed alebo kľuky
b) člnkový beh 10 x 10 metrov alebo skok do diaľky s odrazom z miesta znožmo

Disciplína/Kategória/Normy výkonnosti
Beh na 12 minut/do 25 rokov/2 240 m
Beh na 12 minut/do 25-30 rokov/2 140 m
Beh na 12 minut/nad 30 rokov/2 040 m

Lah sed/do 25 rokov/38 za minutu
Lah sed/do 25-30 rokov/35 za minutu
Lah sed/nad 30 rokov/32 za minutu

Kľuky/do 25 rokov/24 za minutu
Kľuky/do 25-30 rokov/21 za minutu
Kľuky/nad 30 rokov/19 za minutu

člnkový beh/do 25 rokov/28,5 sekundy
člnkový beh/do 25-30 rokov/ 29.1 sekundy
člnkový beh/nad 30 rokov/29,5 sekundy

skok do diaľky/do 25 rokov/161 centimetrov
skok do diaľky/do 25-30 rokov/ 155 centimetrov
skok do diaľky/nad 30 rokov/149 centimetrov

Otázka 2:

Zrak: dioptrie sú povolené. Toto som čítala ale nemám to overené tak sa radšej informuj na rekrutačnom: do veľkosti 3 okrem 5. pluku špeciálneho určenia a asi aj iných pozícií. Vážne sa treba spýtať na to.
Nemôžeš mať tetovanie na nejakom viditeľnom mieste ako tvár napr.
Nezáleží ako vyzeráš, do úvahy sa berú požiadavky vyššie. Ako spravíš vstupné testy (fyzické, psychické a zdravotnú prehliadku) a splníš podmienky na danú pozíciu. Nič viac.

Otázka 3:
Výcvik prebieha v troch fázach, prvá je fyzická, potom prejdete na streleckú a nakoniec na taktickú. Počas všetkých troch fáz budete brať teóriu, učiť sa rozličné veci ohľadom armády a zložíte prísahu vojenskú. Po skončení výcviku budete rozdelení do jednotlivých útvarov na Slovensku. Podpíšeš pracovný kontrakt minimálne na 3 roky (možeš aj na 5), čo je akási zmluva, že počas tej doby zotrváš v armáde. Po skončení tohto kontraktu buď podpíšeš nový ak ti ponúknu alebo odídeš. V armáde je pravidelný kariérny rast ale bez vysokej školy je obmedzený len po určitú hodnosť ktorú môžeš dosiahnuť.
Práca v službe prebieha nasledovne. Ráno prídete do práce, prezlečiete sa z civilu do maskáčov, pokial v nich už neprídeš, nastúpite sa a od nadriadeného si vypočujete čo má kto robiť. Vedie sa nástenka, kde máte napísané napríklad cvičné poplachy a kto má kedy pohotovosť. Ako vojak pracuješ ako bežný človek 8 hodín denne, práca samozrejme záleží od tvojho zaradenia. Chalani pri autách opravujú auta, pri logistike zase riešia veci ohladne dopravy...a bežné činnosti. Čas od času sú cvičenia či už strelecké alebo taktické a tých sa zúčastníš. Čiže počas služby sa môžeš venovať koníčkom, rodine a čomu len chceš, pretože aj toto je len práca a ty chodíš do práce ako iní ľudia.

Otázka 4:
Mám dojem že cesta ti nebude preplatená ale tiež si nie som istá treba sa spýtať na rekrutačnom úrade.
Ak vstúpiš do Ozbrojených síl je počas výcviku z teba vojak 1. stupňa. Počas pôsobenia v hodnosti dostávajú vojaci hodnostný plat cca 296€. Po skončení výcviku bude z teba vojak 2. stupňa. Počas prvého roka od udelenia hodnosti má vojak 2. stupňa hodnostný plat cca 592€, do konca šiesteho cca 696€.
Viem že sa dostával príspevok na cestu ale čo hovorili chalani ešte cez leto tak sa im ho chystali zrušiť neviem či to prešlo. Ďalej dostávaš príspevok na bývanie alebo bývaš vo vojenskej ubytovni. Jedlo a ostatné veci si platíš, ten plat nie je tvoje vreckové ale obživa. Na výstroj dostávaš body, za tieto body potom fasuješ čo si dopredu objednáš z vojenského skladu.

Otázka 5:
Plat sa ti zvyšuje pravidelne s kariérnym rastom.
Môžeš skúšať dostať sa do síl výcviku a podpory. Hlavnou náplňou činnosti síl výcviku a podpory je výcvik vojakov.
Vojaci na dôchodku vážne byty nedostávajú. Dôchodok je po 15 rokoch služby a po tejto dobe budeš mať nárok na výsluhový dôchodok.
Počas služby nemôžeš nastúpiť na AOS, to je ako by si chcel v jednej firme robiť aj riaditeľa aj upratovačku... to proste nejde. Vysokú školu je možné si spraviť ale civilnú. Mám kamarátov v armáde ktorí majú dve vysoké školy a spravili si ich popri službe.

Otázka 6:
vyššie odpovedané, dôchodok sa ti bude rátať z odslúžených rokov. Ako to bude o 20 rokov ti vážne nepoviem. Mení sa to od vlády k vláde a každých 3-5 rokov podpisuješ nový kontrakt čiže pristupuješ na aktuálny zákon.

Otázka 7:
Nevraživosť určite nie. Čo viem, je tam kamarátska atmosféra a súťaživosť. V službe je to ako v práci, nie každý je ti sympatický ale ste dospelí ľudia a armáda má tiež nejaké pravidla a treba ich dodržovať. Vzťahy tam sú ale taktiež priatelské a nie je to ako vo filmoch že niekto po tebe hučí a ty tam kričíš "Pane! Áno, pane!" :) Treba si uvedomiť že je to práca a po jej skončení vyzlečieš maskáče a ideš domov.

Otázka 8:
Môžeš si dobrovolne požiadať ísť na rotáciu ale nemusí ti byť vyhovené. Záleží na ktorom útvare slúžiš, aké máš zameranie a iné. Aby si mohol vôbec vycestovať musíš mať odslúžené minimálne 2 roky. Ale taktiež ťa môžu poslať na misiu, chalani vraveli že sa to dá odmietnuť, no nemá to najideálnejšie následky. Ak už si schválený, odídeš z útvaru a ideš na prípravný výcvik, potom odletíte, stretnete sa s predchádzajúcou rotáciou, oficiálne vám tam odovzdajú veci, ktoré preberiete. Prejdete si pár briefingov a situácii atď. Predchádzajúca rotácia odletí a vy plníte bojovú úlohu tam, kým vás zase nevymení ďalšia.

9. Otázka:
Ťažko na ňu odpovedať. Môžeš mať pohotovosť a budete odvolaní k požiaru,... a iné. Kde riziko nehrozí, že ano? Ono vážne záleží od útvaru, kde budeš umiestnený. Stať sa môže vždy hocičo.

10. Otázka:
Na dovolenku máš právo, nepoviem ti teraz presne koľko dovolenky ak by ťa to moc zaujímalo napíš mi SS a zistím ti to. Samozrejme ak bude výnimočný stav, z dovolenky môžeš byť stiahnutý alebo ti môže byť zrušená.

11. otázka:
Pravidelne aj počas služby robíš fyzické previerky
Z armády môžeš dobrovoľne odísť ak ti vyprší podpísaný kontrakt (každé 3 alebo 5 rokov)

12. Mám kamarátov v ozbrojených silách takých, ktorí hovoria že by nemenili a bola to správna voľba ale aj takých ktorí by si vybrali niečo iné. Nikde nenájdeš 100% spokojnosť. Záleží to od človeka, od jeho povahy, zamerania, od toho ako vychádza s ľuďmi na pracovisku... Ak si nie si istý skús, podpíš na 3 roky a počas nich zistíš či je to to pravé pre teba.

Sharlis
Vojín
Vojín
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 22 bře, 2012 18:55

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Sharlis » úte 27 bře, 2012 19:34

Dakujem velmi pekne, presne takuto odpoved som si chcel precitat ;-)

Mám ešte jednu podotázku, ktorá sa týka ďalšieho špecializovania sa. Tzn. z danej pozície, ktorú si zvolím je možné sa ďalej školiť a "stúpať" tak vyššie v danom odvetví. Pri dostatočnom vyškolení, výsledkoch a pod. existuje možnosť účastniť sa "špeciálnych výcvikov"?
Ináč povedané, v reale ak napr. predávam zbrane a strelivo a niekde sa koná prednáška o pištoliach a balistike, tak ma občas oslovia ako profika/človeka, ktorý sa v danom fachu dobre vyzná.
Existujú takéto "pozvánky" aj v armáde? Povedzme, ze vo funkcií, ktorú si zvolím budem vynikať, tak je možné, aby som sa dostal niekde vyššie ako do bežnej 8hodinovej rotácií?
Chápeš na čo narážam že?

Alebo ešte ináč. Napríklad v Británií majú rôzne špeciálne jednotky, napr. známu SAS. Existuje niečo takéto u nás? Dá sa tam dostať?

A úplne posledná... po 3 či 5-ročnom kontrakte je možné narukovať do armády iného štátu? Napríklad, ak by som chcel práve tu SAS, teda britskú armádu (to je taký môj detský sen).

//aaaa ešte jedna... ak píšeš, že pracujem ako bežný človek, teda vrátane nejakých nočných, bez víkendov? Alebo skôr denné + víkendy (alebo sa to tiež líši poďla zaradenia?)

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » stř 28 bře, 2012 7:34

No, tie cvičenia sú. Chalani chodili, je to pre tvoje dobro. Špeciálna jednotka je aj u nás a je to 5. pluk špeciálneho určenia http://5psu.mil.sk/. Do zahraničnej armády prejsť nemôžeš pokial ti to nepodpíše prezident Slovenskej Republiky a z 300 žiadostí ročne podpíše tak 30, čiže ak sa chceš beztrestne ešte niekedy vrátiť na Slovensko tak veľkú šancu nemáš. Mimo to, do špeciálnych jednotiek v zahraničí pravdepodobne neberú cudzincov. Často to tak býva a minimálne by si potreboval občianstvo daného štátu.

wajdy
Vojín
Vojín
Příspěvky: 2
Registrován: stř 28 bře, 2012 9:39

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod wajdy » stř 28 bře, 2012 15:34

zdravim volam sa lukas a chcem sa prihlasit do armady. mam vsak ten problem ze mam v zdravotnej karte alergiu ktora mi presla v roku 2007. odvtedy nemam ziadny problem. hlasil som sa 2x aj k policii kde som spravil zakazdym vsetky previerky (slovencina,telesna,zdravotna prehliadka) avsak aj tak ma neprijali. pisem to preto ze aj tam bolo potrebne doniest celu zdravotnu dokumentaciu ale tam to posudkovou lekarokou preslo v pohode. chcem sa opytat ci neviete o takychto pripadoch a ako sa zvetsa koncia? Nemal som vaznu alergiu ziadne zachvaty a tak len som soplil :)

dakujem za odpoved a ak to je uz niekde na fore preberane tak prepacte nevsimol som si

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » stř 28 bře, 2012 16:06

To ti musí posúdiť tam posudkový lekár. Netreba sa obávať vyskúšaj a uvidíš. Hlavne sa snaž na fyzických, ono to nezáleží len či splníš limit ale aj koľký skončíš lebo sa ti nemusí újsť miesto.

wajdy
Vojín
Vojín
Příspěvky: 2
Registrován: stř 28 bře, 2012 9:39

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod wajdy » stř 28 bře, 2012 16:34

jasne tak ako pri policii :( aj ked vsetko spravis nemas iste ze sa tam dostanes. len verim v to ze sa tam dostanu len najlepsi a nie ako pri policii (chalan 3x nespravil psychotesty a je tam )

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » stř 28 bře, 2012 17:06

Nemalo by sa to stať

MaNo
Desátník
Desátník
Příspěvky: 15
Registrován: stř 28 bře, 2012 18:34

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod MaNo » stř 4 dub, 2012 18:44

zdravím. Chcel by som sa iba spýtať že v ktorom odvetý berú najväčší počet uchádzačov. Nap. ženista, prieskumnik, spojar ak sa dá tak prosím co najaktuálnejšie.

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » čtv 5 dub, 2012 7:30

Treba sledovať výberové konanie. Funguje to ako keď ideš do firmy, ak firme chýba nejaký zamestnanec, vypíšu výberové konanie na aktuálnu volnú pozíciu, to isté je aj v armáde. Teda dáš si výberové a tam máš napríklad "vodič: posádka Martin, Nitra, Hlohovec" "strelec: posádka Bratislava" ...

Tomike123
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: úte 8 kvě, 2012 13:04

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Tomike123 » úte 8 kvě, 2012 13:10

Zdravim,
chcel by som sa opytat, keby som chcel ist na ten štvormesačný dôstojnícky kurz v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši tak musím mat vasokoškolske vzdelanie 2.stupna ale staci aj 1.stupna popripade v com by bol rozdiel?

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » stř 9 kvě, 2012 0:50

Tak ten dôstojnícky kurz by mal fungovať nasledovne: Buď vyštuduješ AOS a po absolvovaní budeš poslaný na tento kurz, alebo vyštuduješ civilnú vysokú školu /1. alebo aj 2. stupeň/ podáš si žiadosť do ozbrojených síl (nie ale do hodnostného zboru mužstvo a poddôstojníci ale pre absolventov vysokých škôl), prejdeš klasickým postupom ako každý civilný občan, ktorý si podá žiadosť do ozbrojených síl čiže základný kurz 9 týždňov a po jeho absolvovaní budeš poslaný tak ako absolventi AOSu na dôstojnícky kurz. Rozdiel nie je žiadny, kurz je jeden a ten istý.

Tomike123
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: úte 8 kvě, 2012 13:04

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Tomike123 » stř 9 kvě, 2012 9:51

Diky,ale asi sme sa upne nepochopili lebo mal som na mysli aky je rozdiel ked mam Bc. alebo Ing. resp. ci na to aby som isiel na ten dostojnicky kurz staci aj Bc.

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Triana » stř 9 kvě, 2012 11:49

Ano stačí.

Tomike123
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: úte 8 kvě, 2012 13:04

Re: Informácie ohladne vstupu do armady a posobenia v nej

Příspěvekod Tomike123 » pon 14 kvě, 2012 14:55

A este jedna taka otazka, ako je to s ubytovanim? Sami si ho zariadujeme?


Zpět na „Ozbrojené síly Slovenské republiky“