Čestna straž OS SR

Ozbrojené síly Slovenské republiky (předtím v letech 1993 - 2002 Armáda Slovenské republiky)
Fero
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: stř 6 črc, 2011 18:01

Čestna straž OS SR

Příspěvekod Fero » stř 6 črc, 2011 18:26

Zdravim

V auguste nastupujem na zakladny vycvik do martina,viem že predbieham ale po uspešnom absolvovani by som mal ist do čestnej straže,chcem sa spytat existuje tu nejaky karierovy rast?Da sa preradit s čestnej straže napr na strelca alebo ženistu po nejakej dobe?je to vobec možne?aka je životnost člena čestnej straže?zabezpečuje armada ubytovanie v kasarnach kde sa služy za nejaky prispevok?ako to je zo stravou,je hradena,ked už budem služit?kolko dni služi člen čestnej straži v tyždnu?chcel by som ist externe aj na vysoku školu je to vobec možne?mohol by som mat aj na to nahradne volno?Mzda člena čestnej straže je rovnaka ako napr u strelca alebo gulometnika alebo je odlišna ?viem že predbieham najprv sa musim sustredit na uspešne absolvovanie vycviku.Za odpovede vopred dakujem.
Naposledy upravil(a) Fero dne pon 18 črc, 2011 12:46, celkem upraveno 1 x.

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Příspěvekod Triana » čtv 7 črc, 2011 7:32

Tak na jediné na čo by som ti vedela ja ako tak odpovedať je ubytovanie, to ti buď poskytnú ozbrojené sily pričom nemusí byť na mieste kde slúžiš príklad je že vojaci čo pracujú v kuchyni na letisku bývajú na vojenskej ubytovni v malackách, je im ale hradené cestovné spojené s cestou do práce alebo máš vlastné ubytovanie na ktoré odoberáš príspevok ktorý záleží od lokality a je tuším do výšky 200€ (možno už trochu viac neviem). Štúdium na vysokej škole závisí vraj od dohody s tvojimi nariadenými ako ti to bude zasahovať do práce a či sa to bude dať zladiť s vojenskou profesiou. Nepoznám nikoho u čestnej stráže tak viac ti k tomu bohužial nepoviem, to preradenie možné je ale vraj záleží aj kde sa chceš dať preradiť a je to zložité a taktiež to záleží od toho aké budeš mať velenie a či ťa pustí. Príspevok na jedlo pochybujem že je to máš plat, možno že členovia čestnej stráže majú nejaké svoje zvláštne príspevky ale o tých tiež nič neviem, skús zájsť na regrutačné stredisko a polož im tieto otázky oni ti budú vedieť povedať

Fero
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: stř 6 črc, 2011 18:01

Příspěvekod Fero » sob 9 črc, 2011 9:54

dakujem za odpovede,najde sa tu niekdo kto ma s čestnou stražou skusenosti alebo ma nejakeho znameho?dost by ma aj zaujimalo aka je denna pracovna napln.

Uživatelský avatar
kapitan
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 167
Registrován: pát 26 lis, 2010 9:33
Bydliště: Zvolen

Re: Čestna straž MO SR

Příspěvekod kapitan » úte 12 črc, 2011 5:44

Fero píše:Zdravim

V auguste nastupujem na zakladny vycvik do martina,viem že predbieham ale po uspešnom absolvovani by som mal ist do čestnej straže,chcem sa spytat existuje tu nejaky karierovy rast?Da sa preradit s čestnej straže napr na strelca alebo ženistu po nejakej dobe?je to vobec možne?aka je životnost člena čestnej straže?zabezpečuje armada ubytovanie v kasarnach kde sa služy za nejaky prispevok?ako to je zo stravou,je hradena,ked už budem služit?kolko dni služi člen čestnej straži v tyždnu?chcel by som ist externe aj na vysoku školu je to vobec možne?mohol by som mat aj na to nahradne volno?Mzda člena čestnej straže je rovnaka ako napr u strelca alebo gulometnika alebo je odlišna ?viem že predbieham najprv sa musim sustredit na uspešne absolvovanie vycviku.Za odpovede vopred dakujem.


Blahoželám k výberu do OS SR. čaká Vás 9 týždňov tvrdého výcviku (ale krásneho). Počas výcviku budete poberať plat vojaka I. stupňa (asi vo výške minimálnej mzdy). Ubytovanie, stravu a výstroj máte zdarma. Potom nastupujete k Čestnej stráži. (pozor čestná stráž MO SR neexistuje - len prezidenta, alebo ozbrojených síl). Hneď po nástupe k útvaru si podáte žiadosť o príspevok na bývanie. Dostanete ho pri prvej výplate. Vo výške 230€ (Bratislava o niečo vyšší). Je výhradne na Vás kde budete bývať. Armáda Vám nič neposkytne!!!!! Premiestnenie na inú funkciu je možné každoročne do 31.1. Nemusí Vám byť vyhovené. Štúdium na VŠ je výhradne vo Vašej réžii. Ak by to bolo cez víkendy, tak by sa to hádaj dalo. Určite však nie od septembra tohto roku. Veľa šťastia v armáde.
Ako vojak pôsobím už 19 rokov a mojim cieľom (samozrejme aj s kolegami) je vybrať najlepších uchádzačov do armády za banskobystrický kraj. Na všetky otázky ohľadom vstupu do ozbrojených síl SR veľmi rád odpoviem.

NAKOĽKO VAŠE OTÁZKY SA VÄČŠINOU OPAKUJÚ POUŽÍVAJTE VIAC FÓRUM AKO SS - POMÔŽETE AJ TÝM NESMELÝM

Lacike
Vojín
Vojín
Příspěvky: 1
Registrován: sob 16 črc, 2011 17:15

Příspěvekod Lacike » sob 16 črc, 2011 19:21

Zdravím

mám zopár otázok a dúfam že mi bude niekto vedieť poradiť.

1,Mám absolvovanú ZVS na útvare 4613 vo funkcií strelca čestnej stráže OSSR(26r.187 cm 93 kg bez zdravotných problémov).Moja otázka znie či by funkcia na ZVS mohla mať vplyv na moje zaradenie aj v prípade že by som splnil limit napr. na funkciu strelec,gulometník a pod.Nakolko jeden známy profesionálny vojak tvrdí že by som bol z najväčšou pravdepodobnosťou tlačený späť ku čestnej stráži.Je to reálne?

2,V prípade že by som sa pre nedostatok miesta nezmestil medzi „vyvolených“,môžem absolvovať fyzické testy aj na ďalšom výberovom konaní(viem že platia rok,ale za 3-mesiace sa dá toho dosť vylepšiť).Ak by sa to dalo musel by som robiť znova psychotesty?

3,Viem,že v prípade nezvládnutia psychotestov sa pripúšťa ďalšie konanie až po roku,ale nikde som nenašiel či sa myslí rok ako 365-dní,alebo aktuálny rok.Asi je to blbosť,ale nedalo sa mi na to nespýtať .

4,V prípade že by som splnil všetky podmienky,ale kôli vysokému počtu uchádzačov by mi ponúkli inú funkciu než tú na ktorú by som mal prihlášku(napr. namiesto strelca by ponúkli funkciu u čestnej stráže) môžem ju odmietnuť?Neberie sa to ako porušenie súhlasu s výkonom štátnej služby podľa potrieb služobného úradu?

Za všetky odpovede ďakujem.

qwerino
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 6 čer, 2012 19:31

Re: Čestna straž OS SR

Příspěvekod qwerino » ned 10 čer, 2012 14:35

Tiež by ma zaujimalo ako to je s čestnou strážou ten harmonogram pracovneho dňa a podobne....inak prečo sa tam veľmi nehrnu ľudia? preto že len kvázi stoja cely čas so zbraňou v ruke a nic nerobia je to take nezaživne atď...? :) dakujem za odpoved ;)

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Čestna straž OS SR

Příspěvekod Triana » ned 10 čer, 2012 14:44

qwerino píše:Tiež by ma zaujimalo ako to je s čestnou strážou ten harmonogram pracovneho dňa a podobne....inak prečo sa tam veľmi nehrnu ľudia? preto že len kvázi stoja cely čas so zbraňou v ruke a nic nerobia je to take nezaživne atď...? :) dakujem za odpoved ;)


vojak čestnej stráže stojí 2x do mesiaca 4 hodiny pred prezidentským palácom, čiže nie každý deň. Ďalej sa zúčastňuje všetkých slávnostných udalostí ale aj smútočných.

Otázku stačí napísať 1x do jednej témy

qwerino
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 6 čer, 2012 19:31

Re: Čestna straž OS SR

Příspěvekod qwerino » ned 10 čer, 2012 16:11

aha tak dakujem, len som chcel oživiť túto temu.......

Triana
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 156
Registrován: pát 3 zář, 2010 18:07

Re: Čestna straž OS SR

Příspěvekod Triana » ned 10 čer, 2012 18:55

no ale rovnakým príspevkom vo všetkých témach to neoživíš. Ak ťa niečo zaujíma, pokojne sa pýtaj ale otázku polož len raz pokiaľ si nikde nenašiel odpoveď.

Pethy-Kriwcz
Vojín
Vojín
Příspěvky: 1
Registrován: pon 29 říj, 2012 14:18

Re: Čestna straž OS SR

Příspěvekod Pethy-Kriwcz » pon 29 říj, 2012 14:25

Mal by som pár otázok ohladom čestnej stráži, ktore tu nevidím zodpovedané. Takže, absolvoval som skúšky v LM, prešiel som aj fyzickými aj psychotestami, a chcel by som sa dostat do čestnej stráže. Je táto pozícia žiadana a tažko dostupná? som vysoky 188cm, nemam jazvy, ziadne poruchy tváre ani tetovanie, ale zrak mám trochu zhoršený moze to byt problem? Chcel by som vediet ako to je s platom. Je taký istý ako napríklad u ostatnych funkciach? Má čestná stráž nejake špecialne podmienky na prijatie do tejto funkcie? Ako často týzdenne by som pracoval? Čo je funkciou čestnej stráže, okrem smútočných, slávnostných obradov a stráženia prezidentovho palacu? za odpoved Ďakujem.

Uživatelský avatar
Michal Kroužek
Šéfredaktor
Šéfredaktor
Příspěvky: 4599
Registrován: pát 11 srp, 2006 20:15
Bydliště: Sezimovo Ústí, Česká Republika
Kontaktovat uživatele:

Re: Čestna straž OS SR

Příspěvekod Michal Kroužek » pon 29 říj, 2012 22:05

Koukni se na:

Kód: Vybrat vše

http://www.cspsr.mil.sk/


Najdeš tam kontakt,y informace o jejich akcích apod.

Podmienky prijatia

Povolanie vojaka je špecifické a vyžaduje si kvalitného jednotlivca. Nielen vzdelanie však robí človeka dobrým vojakom. Je to predovšetkým vnútorné presvedčenie, osobná motivácia a vernosť svojej krajine. Úspešný môžeš byť len v prípade dobrej fyzickej zdatnosti, psychickej odolnosti a zdravotnej kondície.

Ak chceš byť jedným z nás, musíš spĺňať tieto podmienky:

vek minimálne 18 rokov a maximálne 30 rokov (pre hodnostný zbor mužstva, poddôstojníkov a dôstojníkov), resp. 25 rokov (ak budeš počas prípravy študovať na vojenskej vysokej škole),
minimálne stredné odborné vzdelanie bez maturity,
štátne občianstvo SR alebo štátu, ktorý je štátom EÚ alebo členom medzinárodnej organizácie zabezpečujúcej spoločnú obranu proti napadnutiu, ktorej je SR členom,
trvalý pobyt na území SR,
ovládanie štátneho jazyka,
bezúhonnosť,
spoľahlivosť,
zdravotné predpoklady,
psychická spôsobilosť a fyzická zdatnosť,
dňom prijatia do ozbrojených síl nemôžeš:
byť členom politickej strany alebo politického hnutia,
podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť.


Podmienky prijatia k ČS PSR:

výška 182 – 187 cm
bez kozmetických vád tváre
bez okuliarov
bez tetovania na viditeľných častiach tela

Plat bude asi obdobný.

K jejich činnostem jsem našel na starších stránkách www.vepba.mil.sk/4395 tohle:
POSLANIE

Zabezpečuje štátno-protokolárne akcie vojenskými poctami pre štátnych a ústavných činiteľov SR, predstaviteľov vlád cudzích štátov, predstaviteľov Európskej únie a NATO v zmysle Pravidiel diplomatického protokolu a najvyšších predstaviteľov Ozbrojených síl SR.
Plní úlohy vyplývajúcich z požiadaviek štátnej správy a samosprávy pri oslavách výročí, významných udalostí a pietnych aktov spoločenského, politického či náboženského charakteru.

AKTIVITY

Úplné vojenské pocty

sa zabezpečujú počas oficiálneho privítacieho ceremoniálu najvyšších predstaviteľov vlád zahraničných štátov v SR prezidentom SR, predsedom vlády SR, ministrom obrany SR.

Vojenské pocty - špalier

sa zabezpečuje počas oficiálnych návštev predstaviteľov vlád zahraničných krajín, pre najvyšších ústavných činiteľov SR (prezident, predseda vlády, predseda Národnej rady SR), predstaviteľov Európskej únie, NATO a Ozbrojených síl SR.

Pietny akt kladenia vencov

sa zabezpečuje na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných miestach v SR aj v zahraničí.

Pietne rozlúčky, vojenské pohreby

sa zabezpečujú pri rozlúčkach s obeťami tragických udalostí v OS SR, profesionálnymi vojakmi v činnej službe tragicky zosnulými počas plnenia úloh v OS SR alebo pôsobiacich v zahraničných misiách zabezpečovanými OS SR;
vojenskými dôchodcami, ktorí boli poberateľmi vojenského výsluhového dôchodku.

Showprogram – Galaprogram

Je ukážka neštandardných cvikov vytvorených výlučne pre účely reprezentácie ČS OS SR na verejnosti pri slávnostných príležitostiach (napr. 60. výročie SNP v Banskej Bystrici, Dňa Ozbrojených síl SR, oslavy vstupu SR do NATO, vojenské plesy, Zahájenie kultúrneho leta v Hlavnom meste SR a pod.).
Cviky a choreografiu vytvárajú najlepší príslušníci útvaru, a upravujú ich na každé podujatie.

Čestná stráž sa svojimi aktivitami podieľa na reprezentácii Slovenskej republiky aj mimo územia SR.


Príslušníci útvaru sa pravidelne zúčastňujú týchto zahraničných ciest:

Rakúsko: kladenie vencov v Matthausene
Maďarsko: kladenie vencov v obci Hejce, súťaž vojenských hliadok
Poľsko: odborný seminár čestných jednotiek, kladenie vencov v obci Dukla
Francúzsko: oslavy vylodenia v Normandii
Belgicko: oslavy oslobodenia
Púte: Lurdy (Francúzsko), Čenstochová (Poľsko), Mariazell (Rakúsko)

Na těch nových, co na ně odkazuji na začátku, je jen toto:
O útvare

Útvar čestnej stráže plní špecifické a jedinečné úlohy spomedzi ostatných útvarov ozbrojených síl SR. Je v drvivej väčšine prípadov prvým útvarom, s ktorého príslušníkmi sa významné svetové osobnosti politického a spoločenského života stretávajú tesne pred prijatím u hlavy štátu.

Dominantnou úlohou útvaru je reprezentácia prezidenta Slovenskej republiky, ozbrojených síl Slovenskej republiky a Slovenskej republiky.

Hlavné úlohy Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky:

vykonáva čestné stráženie sídla prezidenta Slovenskej republiky a hostí prezidenta Slovenskej republiky v jeho sídle,
organizuje a vykonáva vojenské pocty, najmä pri oficiálnych návštevách predstaviteľov iných štátov a pri prijímaní vedúcich diplomatických misií prezidentom Slovenskej republiky,
v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu plní úlohy ochrany prezidenta Slovenskej republiky a obrany jeho sídla.
:salute:
Zbraně a vojenská technika a menší bratříček o airsoftu Airsoftmania.cz. Nově pak jsem i na Shinigami-san. Tam se věnuji civilnějším tématům.
Obrázek
Obrázek
Play Supremacy 1914, the free real-time strategy online games and the Browsergame of the Year 2009!


Zpět na „Ozbrojené síly Slovenské republiky“